Kasulik või kummaline? Viis ebatavalist uudist CES-ilt

6. - 9. jaanuarini Las Vegases toimuv tarbijaelektroonika festival CES annab tehnoloogiatarbimisele hagu juurde aasta alguses välja tulevate kõikvõimalike tooteuudistega, mis suures osas määravad meie selle aasta ostukorvi. Kuid suur osa on ka visioone, tulevikutooteid ja katsetusi, mis võivad tulla, aga võivad minna ka ajaloo veidruste rubriiki. Ärme veel ütle, et prügikasti.

Enne, kui viie veidra või erineva, kuid võimalik, et tõelise tulevikuhiti juurde läheme, väike ülevaade tänavusest CES-ist.

CES 2016

  • Üle 3600 osaleva eksponendi
  • Üle 150 000 messikülastaja
  • 6000 ajakirjanikku
  • 150 riiki
  • 215 000 ruutmeetrit näitusepinda
  • 1967. aastal toimus esimene CES
  • 1970. aastal tutvustati CES-il esimest korda videokassettmakki
  • 1974. aastal näidati esimest korda laserplaadimängijat
  • 1998. aastal esitleti HDTV-d
  • 2009. aastal näidati 3D HDTV-d
  • 2010. aastal tulid tahvlid, netbook´id ja Androidi võidukäik
  • 2013. aastal saabusid isesõitvad autod
  • 2014 oli nõgusate ekraanide aasta
  • 2015. aasta märksõnadeks olid 4K ja tehisreaalsuse seadmed

1. Sa ei tunne enam ThinkPadi ära - projektor, 3D skanner ja muu ulme

Lenovo on tasapisi jätkanud ThinkPadide IBM-i ajast pärit konservatiivset joont, kuid nüüd tundub, et disainerid on thinkpadilikust konservatiivsusest end lahti rebinud ja teinud uue ThinkPad X1 Tableti kui lego, mis näeb stiilne välja.

Tegemist on 12-tollise tahvli/süleri hübriidiga, mille puuteekraanile käib külge õhuke klaviatuur, nagu Microsoft Surface´ilgi. Kuid sellega asi ei piirdu. Kes soovib, võib juurde tellida kolm moodulit: 1) nn Productivity module (149 dollarit) lisab viis tundu akuaega ja HDMI ning onelink+ pordi, 2) Presenter module (279 dollarit) mahutab klaviatuuriosa sees väikese projektori, mis suudab seinale tekitada 60-tollise ekraani nii tööks kui esitlusteks ning 3) 3D skanneri (149 dollarit), mis sisaldab Intel RealSense 3D kaamerat disaineritele kolmemõõtmeliseks skänniks. Tahvli enda hind algab 899 dollarist (ekraan 2160 x 1440 pikslit, Intel Core m7 vPro protsessor, kuni 16 GB operatiivmälu, kuni 1 TB PCie NVMe välkmäluketast).

2. TipTalk - näpp kõrva juurde ja kuuledki

Samsungi C-Lab arendas välja kõrvaklapi- ja juhtmevaba kuulamise võimaluse, mis aktiveerub, kui paned näpu kõrva juurde. Ulmeline, kõrvalt vaadates kummaline lahendus on uutmoodi kasutajaliides, mis suunab nutikellast heli diskreetselt kõrva, kui näpp on kõrva juures. Selleks asub kellarihmas väike suundkõlar.

3. LG vedas CES-ile 98-tollise 8K ekraani - kellele seda praegu vaja on?

Ilmselt lootuses, et CES-i ajalukku kirjutatakse 2016 või 2017 kui 8K esimese läbimurde aasta, on LG tassinud Las Vegasesse kohale monstrumi - 98-tollise ekraani, mis näitab 8K kvaliteediga pilti. See on siis kaheksa korda parem (7680 x 4320 pikslit) kui Full HD. HDR-pilt on kirgas ja selge, mis tekitab hüper-reaalse tunde hiigel-ekraani ees seistes, nagu kõik, mis näidatakse, oleks päris. Suurima diagonaaliga teleri kohale lohistamise au kuulub siiski Panasonicule - neilt oli 2008. aastal väljas 150-tolline plasmateler.

4. Kes oleks võinud arvata: Knight Rider sõidab Volvoga ja räägib Microsofti kellaga!

Volvo ja Microsoft tegid üheskoos Kapten Kitti moodsa lahenduse: Volvo poolt auto, Microsofti poolt nuti-randmevõru, mis käivitab auto, määrab asukoha, paneb salongisoojenduse sisse, räägib autoga.

Volvo võrdlebki seda süsteemi kultusliku teleseriaaliga Knight Rider, kus tehisintellektiga varustatud auto KITT suhtles oma peremehega läbi käekella. Paraku pole Microsofti tehisintellekt Cortana (veel) nii vaimukas kui KITT. 2016. aastal pidi saama osta omale juba randmekella, mis on ühenduses uue Volvoga või vastupidi.

5. Multirootorid on aeglased ja lendavad vähe – tõelised droonid on nagu lennukid

Droonindus on üks CES-i kuumadest teemadest, kuid näib põhiliselt keerlevat aeglaselt liikuvate multirootorite ümber. Sõjavägi kasutab nende aeglaste ja kergesti allavõetavate lennumasinate asemel lennukikujulisi, aerodünaamikat ärakasutavaid droone ja Parroti uus Disco Drone on just selline. Õhus on kaugjuhitav lennuk kuni 45 minutit, kiirus muljetavaldav 80 km/h. Tiivad on lahtivõetavad-külgepandavad, lennuki ninas asub kvaliteetne 14-megapiksline kaamera. Ja lennukiga lendamine on ikka midagi hoopis muud kui multikopteriga – kiirus, manööverdusvõime, vaated…

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.