Fitbit Blaze –pulsimõõtjaga nutikell, millega sai leekida ringi terve nädala

Nutikellahullus jätkub Fitbiti kellaga – selle tootja tooteid pole küll AM-i testimislaual varem olnud, kuid Fitbiti äpp on vana tuttav – see käib juba pool aastat kaasas meie aastasel Microsoft Lumia 640 XL-i testil.

Nimelt on Fitbiti äpp väga hea aktiivsusjälgija ka ilma kellata – korjab andmeid sammude ja läbitud vahemaade kohta nutitelefonist endast, mida Windows 10 Mobile lahkelt edastab.

Kuid kellaga on muidugi teine tera. Klickist testi küsitud Fitbit Blaze on kirjade järgi kauem kui ühe päeva kestva akuga. Lausa viis päeva pidi kestma. Neid ridu kirjutades on kuues päev õhtusse jõudmas ja aku näitab ikka veel vaid poole peale tühjenemist. Kuidas on see võimalik?

Karbist randmele

Fitbiti kell on natuke teistmoodi kui teised. Esiteks – Blaze laeb end pehmelt öeldes kummalisel moel. Kaasas on igati ontlik USB-laadija ning hingedega raam, mille vahele tuleb suruda mitte kogu kell, vaid ainult ekraaniosa, mis lükatakse metallraamist või -korpusest välja. See tekitabki kõige rohkem küsitavusi – kas ja kui kaua see ühendus tihedana püsib? Sest juba esimesel korral tundus, et tagasi pannes kella sisu natuke loksus raami sees, kuigi väljavõtmine käis raskelt.

Kuid randmele istub nutikell hästi – rihm peab pulsikella jaoks olema piisavalt lõtv, et samme lugeda ja südamelööke loendada ning hästi fikseeritud on see ka, niisama ise lahti ei tule. GPS-i andmed võtab tark ajanäitaja mobiilist ja arvestab täpselt ka vahemaid.


Hommikut võib alustada Fitbit Blaze´i juhendatava võimlemisega.

Windows 10 Mobile – uus äpp, uus hingamine

Telefoniga (Lumia 640 XL, Windows 10 Mobile) paaritama asudes leiab küll telefon kella ja ühendub, aga Fitbiti mobiilirakendus, mida seni sai ilma Fitbiti kellata ka hästi sammulugeja ja aktiivsusmonitorina mobiili enda andureid tarvitades kasutada, ei tunnista Blaze´i omaks. Ei aita kella restartimine ja telefoni taaskäivitamine.

Kuid aitab äppi uuesti-installimine. Spetsiaalselt Windows 10 Mobile´ile loodud äpp tunneb kella ära ja imeb üle Bluetoothi selle andmed oma ilusatesse graafikutesse.

Ja graafikuid on telefonis palju ja need on põhjalikud. Neid tuleb juurdegi võrreldes mobiili enda träkkimisgraafikutega: näiteks lisandub südamerütmigraafik (lööke minutis, aktiivsus- ja koormustsoonide eraldi arvestusega), trepikõnni graafik (kui mitu korrust oled päevas tõusnud) ning päevased aktiivsusminutid. Telefon jälgib ka seda, et teeksid igas tunnis mingil hetkel kuni 250 sammu. Kui tund jääb vahele, siis antakse sellest märku. 250 sammu ei saa tavaliselt täis kohvi võtma mines või WC-s käies. Tuleb midagi enamat teha.

Kellal on numbrisihverplaat, aktiivsusrõngas ümber selle, mis näitab päevanormi täitumist ning teadete ala, kuhu tulevad mobiililt teated. Windowsiga telefoni puhul neid ei tule, kuid Androidis ja IOS-is saabuvad need teated ilusti – kes helistab, kes saatis sõnumi, millised meeldetuletused on kalendris jne. Kõnesid saab vastu võtta ja neist keelduda, mobiilist saab ka telefonis mängivat muusikat juhtida (nii IOS-is, Androidis kui Windowsis). Seega ei pea tänaval klapid peas jalutades muusika vahetamiseks telefoni taskust välja võtma. Eriti hea on see mugavus koerailmaga.

Kellal on vasakul üks nupp ja paremal kaks. Kahest parempoolsest nupust ei saagi esialgu aru, mida need veel teevad peale kella restartimise, kui koos vasakpoolsega vajutada. Kui proovida stopperit või loendurit, siis saab aru – ehkki kellal on puutetundlik ekraan, dubleerivad need nupud ekraanil olevaid valikuid. Veekindla kella kohta on see hea lahendus, sest märjas ja pimedas on puutetundlikku ekraani raske tabada, konkreetne füüsiline nupp aga töötab alati.

Hea on veel see, et kella saab trennis kasutada erinevate harjutuste jaoks. Valikus on näiteks jooksu, rattasõidu, tõstmise, jõusaali jm alade trenn, aga võib ka lihtsalt valida “Workout”, mis mõõdab aega ja südamelööke. Jooksutrenniga aga otsitakse telefoniga ühendust ja võetakse sealt GPS-koordinaadid. Fitstari kellarakendus kuvab aga erinevaid vormis püsimiseks vajalikke treeninguid õigel ajal otse käekella.

Südamelöögid – eluline info nii käel kui mobiilis

Selle nutikella üks olulisemaid omadusi on aga automaatne pulsimõõtmine – saadud andmed kogutakse graafikusse. Südamehaigetele on oluline info teada saamaks südame tegevuse kohta näiteks stressiolukordades või lühikestel spurtidel bussi peale. Kas süda puperdab liialt või on normis? ka algaja treenija saab kohe näha, kas on oma südamele liigset koormust andnud. Päevast päeva graafikuid võrreldes aga on võimalik hinnata, kas treening ka vastupidavust on juurde andnud.

AM-I testis sai kella sihverplaadile pandud just pulsinäit, mis lisaks päevas läbitud sammudele ja kulutatud kaloritele on vaat et kõige olulisem.

Bluetooth-ühendus oli kellal üldiselt hea, ainult et Windowsiga telefonil kippus kella tagasiühendamine peale lahusolekut olema paaril korral vaevarikas: vaja läks telefoni restarti.

Androidiga ühenduseprobleeme polnud, kuigi selle telefoniga sai katsetatud ka vähem.

Telefonist saab kella sihverplaate vahetada, aga valik on väike.

Osta ja treenida või mitte?

Nutikellad on asjad, ilma milleta saab ka hakkama ja midagi pole katki. Enamuse nutikelladega on nii. Ka Fitbit võiks kuuluda nende hulka, kuid on üks asi, millega Blaze on kasulikum, kui muidu. Kui täpselt sa viimati oma südant mõõtsid? Kas pulss hüpleb liiga palju või on kõik kõige paremas koras? Pulsimõõtjaga nutikell annab sellest kõige paremini teada. See on mugavam kui pulsivöö ja samas teeb koostööd nutitelefoniga, kust saab enda liikumise (ja ka une) kohta juba põhjalikumalt vaadata. Seega – aktiivsele inimesele see kell sobiks (ehkki võiks natuke odavam olla) ja alustavale treenijale on mõnikord pulsimõõtmine lausa hädavajalik, et mitte südamele liiga teha. Kontori-inimestele aga – ilmselt mitte. Koosolekul saab kalendri- ja meiliteateid ka mujalt vaadata kui kitsalt kellaekraanilt.

 

PLUSSID

  • Tunneb ära erinevad spordialad ja peab arvestust
  • Väga hea mobiiliäpp rikkaliku statistikaga
  • Pidev pulsimõõtja, mõõdab üsna täpselt
  • Aku kestab nädala

MIINUSED

  • Ebamugav laadimine
  • Kohatised Bluetoothi-probleemid Windowsiga telefonil
  • Disain pole midagi erilist

 

TEHNILISED ANDMED
Nutikell Fitbit Blaze

Hind: 229,99 eurot (Klick)

Ühilduvus: iOs, Android, Windows phone
Bluetooth: Jah, v4.0
Veekindlus: Pritsmekindel
GPS: Jah, läbi telefoni
Pulsimõõtja: Jah
Aku: kuni 5 päeva

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.