Logitech G19s Gaming Keyboard – mänguri uus klaver

Logitechi uue klaviatuuri suuremad positiivsed uuendused on täisvärviline displei, kuue klahvi korraga vajutamine, vastupidavamad klahvid. Puuduseks aga mehaaniliste klahvide puudumine.

Aastal 2005 oli Logitech esimene, kes tõi turule äärmiselt võimalusterikka klaviatuuri spetsiaalselt mänguritele – G15 Gaming Keyboard, millel oli monokroomne sinine pisike ekraan ja kolmes pangas 18 programmeeritavat makroklahvi nn G-Keys (kokku 54 varianti). Ning loomulikult kõik lisad, mida me juba varem multimeediaklaviatuuride juures olime kohanud. Lisaks veel kahepordine USB 1.1 hub ja klahvide taustavalgustus. Kaks aastat hiljem uuendanud G15 Versioon 2 pakkus oranži monokroomset ekraani ning makroklahvide arv oli kukkunud 12-ni (ehk kolme pangaga kokku 36). Ning siis ilmus G19, millel oli juba täisvärviline displei lahutusega 320 x 240.

Ja nüüd on meie ees uusim värskendus G19s.

Mänguri jaoks olulisim osa klaviatuurist on G-Keys, vasakus ääres asuvad 12 programmeeritavat makroklahvi G1-G12. Lisaks on nende kohal veel kolm nn pangaklahvi M1-M3 – seega saame me makrosid teha kuni 36 erinevat ja sellest on küll ja küll. G15 esimese versiooni 54 ei suutnud keegi ära kasutada (ega meeles pidada). Makrosid saame me luua kas kaasas oleva tarkvara abil või otse MR salvestusklahvi vajutades mängus sees. Mis on aga oluline – makro ei sisalda ainult klahvide järjestust, mida ta hiljem ette mängiks. Makrosse saab ka salvestada ajavahemiku klahvivajutuste vahel. Milleks see hea on? Paljudes MMO-des on skillide kasutamisel mingisugune initsialiseerimisaeg ja kui sel ajal mingeid muid skilliklahve taguda, siis mäng lihtsalt „ei kuula“ neid.

Oletame, et me tahame kasutada reastust 1-3-4-7-8 ja esimese oskuse kasutamisel on ooteaeg 4 sekundit. Nüüd salvestatud makrost lastakse jooksu skill 1 ja vahepealsed vajutused jooksevad tühja. Kui aga on salvestatud ka klahvivajutuste vaheline aeg, siis peale 1 saatmist mängule ootab makro 4 sekundit, siis saadab 3 jne. Juba salvestatud makrosid saab hiljem modifitseerida (kasvõi tavalise tekstieditoriga) ja kui vaja, salvestada otse klaviatuuri mällu, mis on mugav eri arvutite vahel oma profiilide kaasa tarimiseks. Makrod lubavad täpset, kiiret ja mugavat oskuste kasutamist ja on mõnel juhul suisa selliseks eeliseandjaks, et mitmetes MMO-des loetakse Makrode kasutamist petmiseks (Cheating) ja see on „bani“ ähvardusel keelatud.

Klaviatuurilt leiame M-klahvide kõrvalt veel Gaming Mode lüliti, mille abil saab „ära nullida“ nn Windows-klahvid, mis muidu viskavad ette stardimenüü, kuid keset lahingut on selle kogemata tabamine äärmiselt tüütu. Mõnedes mängudes lüüakse aga sel juhul mäng üldse taustale ja tagasi saades võid ainult oma (või terve  grupi) laipa imetleda.

Teine (siiski siiani vaieldava vajalikkusega) silmapaistev lisandus on täisvärviline displei, millele saab kuvada nii mängu olulist infot (elupunktid, laskemoon jms), kella, arvuti kriitilisi parameetreid, maili- ja RSS-infot jpm. G19s on ekraaniaplikatsioonid on toetatud Logitechi universaalse draiveri/tarkvara Logitech Gaming Software poolt alates versioonis 8.45 (hetkel viimane, mida ma kasutasin, on 8.46.27), ent seda on saadaval hetkel vaid Windows (Vista, 7 ja 8) versioonina. Maci ja Linuxi kasutajatele seda pole ja ega nt Linuxile pole ka loodud eriliselt palju mänge, milles „makrotamist“ vaja oleks. Kõik kolm olulist MMO-mängurite kõneprogrammi (Mumble, TeamSpeak ja Ventrilo) on natiivse toega. Me võime soovi korral vaadata sel pisiekraanil ka pilte või YouTube’i videosid, Media Player Classic jaoks on ka natiivne tugi, VLC Playeri ja Winampi jaoks on lisa-pluginad ning Logitech Community veebikeskonnast leiab neid sadades. Samuti on kohe tarkvaraga kaasas ekraaniaplikatsioonide loomiseks SDK (Software Development Kit, tarkvaraarenduskomplekt), mille leiame peale tarkvara paigaldust kataloogist C:\Program Files\Logitech Gaming Software\LCDSDK\. Kes saavad sellest pisiekraanist kasu on mängijad pisikese monitoriga, kuhu kõikvõimalikke andmeaknaid kuvades ei jää enam vaatevälja, kuid silma elulistel parameetritel hoida on ka lahingus vaja. Ebamugavaks on pilgu ekraanilt alla pööramine, aga mis parata. Ning täisekraanis mängides on tüütu ja aeganõudev mängu taustale „tääbimine“, et näiteks kiiret vastamist ootavat maili passides. Me saame info saabuvate meilide kohta kenasti ekraanile seada ja siis alles vajaduselt mängust lahkuda.

Klahvide taustavalgustust ja selle eredust on võimalik ise seada ja värve valida 24-bitisest ehk 16,7 miljoni värviga paletist. Klahvide font on uuem ja modernsem, paremaks on muudetud pinnakatteid (hüdrofoobsed ja Dual UV ning sõrmejälekindlamad), nii et klaver püsib kauem puhtamana, klahvide info ei kulu pikal kasutamisel maha nagu juhtus varasematel mudelitel ning nooleklahvid ja nende analoogid vasakus ääres – WASD – on muust eristuvalt tumehõbehalli tooni.

Oluline uuendus on ka nn Anti-Ghosting’u suurendamine. See tähendab, et tavaklaver lubab korraga alla vajutada vaid kuni kolme klahvi (nt Ctrl-Alt-Del) ja lisavajutusi kas lihtsalt ignoreerib või kurdab selle üle piiksudes. See on mõnedes mängudes (eriti autosimulaatorites keerukamate sõiduvõtete korral) aga eluliselt vajalik. Eelmistel Logitechi klaveritel oli lubatud korraga all hoida kuni viit klahvi, G19s aga lubab juba kuut.

Nagu ka G19 versioonil on ka G19s sisse ehitatud kahepordine USB 2.0 hub kõrge toitevõimega ja suudab rahuldada ka suurema januga väliseid seadmeid nagu nt USB-kõvakettad jms. Värvilise LCD, klahvide taustavalgustuse ning USB hubi äratoitmiseks ei piisa aga ainult USB kaablist ja nii on lisatud väline pisike 5,1V toiteplokk.

Mis pole aga kõigile tarbijatele vastuvõetav, on klaveri hind – meil leiame teda alates 170 eurost, mida on klaveri kohta ikka oi kui palju. Kuid ringi vaadates näeme, et tegu pole kalleima mänguriklaveriga – tipud küünivad isegi 300-eurose hinnapiiri taha.

Küll aga tahaks juba nii kallist riistapuud loonud Logitechile ette heita mehhaaniliste klahvide puudumist. Kui MMO mängijale pole ka neil membraanklahvidel väga viga, siis FPS leer tunnistab nende aeglust ja pisemat tundlikkust võrreldes mehhaanilistega. Logitechil endal on ka ju tegelikult valikus mehhaaniline klaver olemas – G710 ja selle ning vana G19 hübriid oleks super.

VEIKO TAMM

 

NÕUDED SÜSTEEMILE
Klaviatuur Logitech G19s

Windows 8, Windows 7 või Windows Vista
Hi-Speed USB port
Internetiühendus lisatarkvara allalaadimiseks
Hind: ca 170 eurot

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.