Nokia Lumia 920 - esimene põgus käed-küljes test

Alles see oli, kui müügile saabus Nokia Lumia 900, nüüd oodatakse juba Nokia Lumia 920 nutitelefoni. Põhjusega oodatakse, sest esimene mulje on päris hea.

Kuna Arvutimaailmas käib igapäevane Nokia Lumia 800 aastane test, siis esimene pilk uuele telefonile ütleb, et välimus on peaaegu sama, ainult telefon on igatpidi suurem: laiem, pikem, paksem, raskem. 

Ekraaniklaas on servadest kumer nagu Nokia uuematel nutitelefonidel ikka, kuid seda ümbritseb erinevalt väiksemast Lumia 800-st mingi rant. See rant tekkis juba Lumia 900-le. Nupud on samades kohtades, USB pesa on kolinud alla ja microSIM kaardi sahtel on iPhone´ilt laenatud lahendusega: avamiseks peab olema spetsiaalne ork, millega sahtel välja tõugata. Peenem kirjaklamber võib ka sobida.

Välimusest hoopis revolutsioonilisem riistvara poolel on lapik erkpunane alus, juhe taga (see tuleb juurde osta). See on juhtmevaba laadija. Järgmisel aastal hakkame me neid ilmselt palju nägema. Asetad telefoni alusele ja algab laadimine. Telefon sealjuures läheb üsna soojaks. Asetada võib mobiili üsna hooletult laadijale, kuid täiesti tühjaks ja pildituks kustunud telefon on juba asendi osas tundlikum ja tahab täpsemalt alusele sättimist. Nokia on juba tutvustanud ka hulka lisaseadmeid, mis peale asetatud Nokiat laevad, näiteks muusikakeskus, mis üle NFC ka muusikat juhtida lubab. Nii elekter kui info liiguvad täiesti juhtmevabalt.

Ekraan on Lumia 920-l hea, selge ja ka valges üsna loetav. Nokia kasutavat mingit polarisatsioonifiltrit ekraanis, et pilt säravam tuleks igasugustes valgustingimustes.

Puutetundlikkus on ka hea, kuid väga suur ekraan tähendab, et ühe sõrmega (pöidlaga) polegi nii lihtne igale poole vajutada. Rohkem on tegemist ikkagi kahekäetelefoniga.

Telefon on eestikeelne, kui seadetest nii valida. Tõlkes leidub küll naljakaid ja ajusid liigutama panevaid tõlkeid, aga nendega harjub. Menüüdes tuleb ümber harjuda, et ingliskeelse tähestikulise järjestuse asemel on nüüd eestikeelsed sõnad tähestikulises järjekorras ehk mujal.

Aga nagu öeldud, tarkvara pole veel lõpuni viimistletud ja ilmselt ka keelt võidakse veel kohendada.

Peaaegu kõik rakendused, mis Lumia 800-s Windows Phone 7.5-ga olemas olid, sai ka Lumia 920-le installitud. Vaid tasulisi rakendusi kõiki polnud. Põhjus oli ilmselt selles, et Windows Phone 7-s oli asukohaks Eesti valides kunagi pood üsna tühi alguses ja nii saigi eelmises telefonis "petta" asukohta USA-sse pakkudes. Lumia 920-s aga sai seadistatud kasutaja ausalt Eestisse paiknema. Näiteks Angry Birdsi enam ei saanudki osta. Aga ka see võib järgmisel aastal veel muutuda, sest kadunud on XBox Live´i mängud ja neid veel Eestis tellida ei saavat.

Kõige silmatorkavam muutus Windows Phone´is oli muidugi avaekraani live tile´id ehk aktiivsed rakenduste ikoonid. Nende suurust sai muuta ja mosaiigina kokku laduda. Väga hea omadus - üsna vähese kerimispikkuse peale sai avaekraanile kõik hädavajalikud ja mitte nii vajalikud ikoonid ära paigutada.

Teine huvitav muutus oli kasutajate "toad" ja rühmad. "Tuba" võib olla näiteks pereliikmetele, kus jagatakse perepilte, poenimekirju, kalendreid, meeldetuletusi jne. Rühmades saab vaadata sotsiaalvõrguvoogusid eraldi näiteks töökaaslastelt, sõpradelt, trennikaaslastelt jne.

Kui telefoni kasutavad lapsed, siis nende jaoks saab luua oma profiili, mis avaneb ekraanilukku vasakule viibates. Sinna saab koguda vaid need rakendused ja toimingud, millele lapsed võivad ligi pääseda. Enam pole muret, et lapsed telefonist mänge mängides näiteks poest midagi vanemate krediitkaardiga ostavad või mõne olulise teate ära kustutavad või firmavõrku logivad.

Kaamera on väga hea. Aku nii hea pole, kuid õhtuni veab välja. 4G/LTE peaks teoreetiliselt töötama, praktikas veel võrku ei sattunud, kuna puudus vastav operaatori pakett. On üsna tõenäoline, et Balti mudel tuleb esialgu väljalülitatud LTE-ga, kuid operaatorite võrkude järgi jõudes lülitatakse see üle õhu uuendusega sisse.

Aga edasi juba Arvutimaailma järgmises numbris.

Nokia Lumia 920 tehnilised andmed saab kätte Nokia lehelt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.