TTÜ-Mectory satelliiti hakkab testima Stoneridge Electronics

ESTCube-1 kui Eesti esimene tõsine samm kosmosesse on läbi, uued satelliidid on peagi tulemas. Selleks loodi TTÜ innovatsiooni- ja ettevõtluskeskus Mektory Kosmosekeskus, mis käivitas alates 2014. a. sügissemestrist pilootprojektina nanosatelliitide arendamisele suunatud programmi. Nüüd tehakse suur hüpe kosmose suunas edasi, kuna eile liitus kosmosekeskusega neljas suur partner.

Stoneridge Electronics AS toetab TTÜ-Mektory satelliidi mehaaniliste süsteemide loomist ja testimist. Samuti aitab ettevõte viia läbi kvaliteedijuhtimist ning katab süsteemide tervikuks ühendamisega seotud kulutusi. Kosmosekeskuses arendatakse nanosatelliite, millest räägib lähemalt Chris Welch:

Eile allkirjastasidki TTÜ innovatsiooni ja rahvusvaheliste suhete prorektor Tea Varrak ja Stoneridge Electronics AS-i juhatuse esimees Toomas Papstel kaheaastase partnerluslepingu ja astusid järgmisse etappi Eesti kosmoseajaloos. Lähikuudel viiakse Stoneridge Electronicsi uusimatel tööpinkidel läbi satelliidi vibratsioonitestid ning õpetatakse tudengeid neid teste läbi viima ja analüüsima. Just vibratsioon võis saada saatuslikuks ESTCUbe-1 päikesepurjele, mis korralikult lahti ei kerinud.

Prorektor Tea Varraku sõnul on kõrgtehnoloogia tippettevõtete nagu Stoneridge Electronics tehnoloogiline ja majanduslik panus satelliidi edendamisel väga suure kaaluga ning äärmiselt kõrge ühiskondliku vastutustundega. Toomas Papstel lisas: „Meie ettevõttel on väga hea meel näha noori Eesti insenere selliseid ambitsioonikaid projekte planeerimas ja ellu viimas ning suur rõõm, et saame nii nõu kui jõuga aidata.“

Kosmosekeskuse eesmärgid:

  • Projekteerida, ehitada ning lennutada orbiidile töökindel ja võimekas väikesatelliit. Luua maajaam ja selle kaudu satelliiti opereerida.
  • Pakkuda satelliitide ehitamise kaudu tudengitele kosmoseprojektis osalemise praktikat ning valmistada neid ette töötamaks hinnatud spetsialistidena tehnoloogia- ning kosmosefirmades.
  • Soodustada kõrge lisandväärtusega töökohtade loomist ning uute tehnoloogiafirmade teket.

Stoneridge Electronics on TTÜ-Mektory satelliidiprogrammi neljas ettevõtluspartner. Kõik programmi ettevõtetest koostööpartnerid saavad lisaks sisulisele koostööle osa võtta ka TTÜ-Mektory satelliidiprogrammi tööstuspartnerite nõuandekojast. See annab ettevõtetele võimaluse kaasa rääkida poliitikas, mis määrab ülikooliga koostöös teostatavate kosmoseprojektide ühise suuna ja prioriteedid. TTÜ-Mektory satelliidiprogrammi ettevõtluspartnerid on OÜ Satrian Aerospace, Telegrupp AS, AS CGI Eesti, Stoneridge Electronics AS.

AVAPILDIL: ESTCUBE-1. AUTOR (CC) TAAVI TORIM

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.