Linux lauale – Linutop 3

(Arvutimaailm 11/09)

Septembris testisime me nettoppe ehk väikeseid lauaarvuteid, kuid Linutop 3 valmis siis veel arendajate laual. Nüüd saime neid Eestis müüvalt iKioskilt ühe kätte. Selle toote sihtgrupp on just avalikud kohad, kus internetti kasutada.

Seade on keskpärasest lahjema protsessoriga, ilma kõvakettata ega oma ka arvestatavat videokaarti. See, mis sellel kastil sees peitub, on ainult 2D toega ehk midagi sellist, nagu kasutati kümme aastat tagasi.

Kuid see ei olegi määrav, sest kui aparaat on mõeldud lihtsamate võrgutoimingute teostamiseks, siis polegi vaja mingit suurt jõudlust.

Arvuti emaplaadil on küll olemas SATA pesad kõvakettale ja ka PCI-le siin, kuid ega neist tolku pole, kuna korpus on nii kompaktne, et sinna ei mahu midagi, isegi tolmule pole märkimisväärselt ruumi.

Toide on väline ja arvutil puuduvad täielikult liikuvad detailid, isegi andmekandjaks on 2 GB suurune välkmälu moodul.

Operatsioonisüsteemiks pakutakse Xubuntu Linuxit, mis on rohkem tuntud Ubuntu derivaat ja nõuab vähem jõudlust oma lahjema graafilise kasutajaliidese tõttu.

Et seade maksab ligi 6000 krooni, on mul üsna raske selle põhjendatusest aru saada. Olgu, see ei tee häält ja tarbib elektrit vaid 20 W. Kuid hääletegemine avalikus kohas ei kosta niikuinii välja ja see 15 W, mis tavapärane nettop-tüüpi arvuti Linutopist rohkem võtab, ei kajastu elektriarvel niigi kuigi invaliidistavalt. Et vahe tekiks, peaks neid vähemalt paarsada tükki olema. Näiteks veekeedukann võtab keskmiselt 2 kW.

Samuti ei ole tegu just kõige väiksema arvutiga: isegi Linutop 2 on väiksem ja ka septembri Arvutimaailma testi võitnud Acer, mis on odavam, Linutop 3 suurusest vaid kolmandik ja kordades võimsam. Samuti on Linux tasuta kättesaadav ning sealt võib võtta ära täpselt nii palju õiguseid, kui heaks arvata.

Et iKioski lehelt ei loe välja, millist kasutajatuge või kui kaua nad selle ostuhinna eest pakuvad, on raske midagi argumendiks lugeda.

Nagu nad isegi reklaamivad, on tegu täielikult viiruste- ja hooldusvaba süsteemiga ning saan ka omast kogemusest lisada, et sellelaadse süsteemi üles sättimine võtab maksimaalselt tunnikese.

Seega, kui minu enda raha mängus oleks, ostaks ma midagi odavamat ja võimsamat, viskaks mõnele IT-mehele paarsada krooni, et too Linuxi peale konfigureeriks, ülejäägi eest teeks kuskil restoranis korraliku eine ja magaks õhtul rahus teades, et kui peaks netipunkti vajadus kaduma, on mul kodune meediaserver omast käest võtta, mitte ei jää nurka vedelema mingi Pentium 3 võimsusega kast.

MARKO HABICHT

 

Linutop 3
Hind: 5799 krooni (iKiosk)
Protsessor: VIA C7 1.0 GHz
Mälu: 1 GB DDR2
Kõvaketas: 2 GB SSD
Pordid: 6 USB pesa, COM, heli sisse ja välja, Gigabit Etherneti pesa

Plussid
hea idee
töökindel operatsioonisüsteem

Miinused
kõrge hind
kehv jõudlus
suurus

AM hinne: 2+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.