Arvutimaailm 7/05

Poliitika
Infrastruktuur on Eesti nõrk koht
Tõnu Vare
Lausanne’i Juhtimise Arendamise Instituudi tänavuaastane väljaanne World Competiveness Yearbook 2005 näitab küll Eesti mõningast edasiminekut riikide rahvusvahelise konkurentsivõime edetabelis, kuid toob esile Eesti tagasimineku infrastruktuuri tasemes.

Turg
N90 - normaalne!
Jaan Vare
Nokia uued N-seeria nutitelefonid on suunatud tehnogurmaanile, kes tahab oma mobiiltelefonist teha digikaamera ja MP3-mängija. Kui popp- ja luksolemise kõrval jääb aega üle, siis saab sama vidinaga ka helistada.

Õigus
Süvalinkimise lubatavusest
Eesti õiguskorras
Eneken Tikk
Hüperlinke ja muid viitamistehnikaid (nt raamimine) kasutatakse veebilehtedel üsna sageli. Järgnevalt on kirjeldatud olukordi, kus teatud materjalile viitamine võib kaasa tuua õigusprobleeme ning esitatud juhised sarnaste probleemide vältimiseks. Artikli lõpus on ülevaade linkimise heast tavast, mida järgides on võimalik õigusvaidlusi vältida.

Internet
Semantiline HTML
Rene Saarsoo
Kui HTML algselt loodi, oli selle eesmärgiks kirjeldada dokumendi struktuuri: pealkirjad, lõigud, tabelid, loendid jne. Aja jooksul hakkasid veebi vastu huvi tundma ka mitteakadeemilised ringkonnad, kes huvitusid rohkem sellest, kuidas kasutada uut meediat nii, et oma ettevõtmistele rohkem tähelepanu tõmmata ja uusi kliente leida.

Internetist autot ostmas
Villu Parvet
Kasutatud auto ostmine nõuab piisavalt planeerimist, õiget informatsiooni ja pisut head õnne. Järjest olulisemaks kanaliks soovitud auto leidmisel on saanud Internet. Ometi on ka netist auto otsimisega seotud palju riske, mida ei osata tihti ette näha.

Ameerika teismelised on netisõbrad
Tõnu Vare
Ameerika Ühendriikide uuringufirma Pew Internet & American Life Project avaldas juulis 57-leheküljelise raporti „Teens and Technology. Youth are leading the transition to a fully wired and mobile nation”, millest ilmneb, et üheksa kümnest USA teismelisest kasutab Internetti.

Reklaamivõimalused Internetis
Valdek Laur
Kaasaegses tarbimisühiskonnas on kõik infovahetuskanalid muutunud rohkemal või vähemal määral erinevate turgude hääletorudeks. Traditsioonilise meediakanali elujõud sõltub mitte ainult auditooriumi suurusest, vaid ennekõike turunduslikust efektiivsusest, mis on aga otseselt seotud kanali majandusliku tugevusega. Internet kui inimestevaheline infovõrk on oma olemuselt küllaltki ideaalne turunduskanal, kuid turundusvahendina üsna erinev vanematest meediakanalitest.

Eesti oma brauser brauseris
Tanel Tarkmees
Eestlaste loodud virtuaalne Interneti- lehitseja GOGO.EE on nö brauser brauseris, mille abil on võimalik surfata Internetis sarnaselt tavaliste veebibrauseritega. Kuigi GOGO.EE ei paku erilisi uuendusi brauserina, muudab see senist Interneti-reklaami lokaalset iseloomu ja võimaldab ettevõtetel saada reklaam ühest kohast kõikjale Internetti.

Riistvara
Uued HP Photosmartid
kodusesse fotostuudiosse
Jaan Vare
Hewlett Packardi kaks uut fotoprinterit Photosmart 8050 ja 8250 asusid omavahel tulisesse printimisvõistlusse, et selgitada, kumb prindib paremini, kiiremini ja rohkem.

Arctic Cooling
Silentium T1 ATX miditower
Roland Kender
Pühapäeva pärastlõunal, pärast keskmisest pidulisemat nädalavahetust laisalt e-posti sirvides hakkas kompuutri undamine kohe eriliselt valusaks muutuma. Seega sirvisin Taaralinna arvutipoodide pakkumisi ning soetasin üsna spontaanselt Arcting Coolingu vaikse arvutikorpuse. Valiku põhjus - väga meeldis vaikne töö ning hinna-kvaliteedisuhe.

Sülearvutid Acerilt
Veiko Tamm
Inteli uusim DDR2 mälude ning PCI Expressi toega Sonoma tehnoloogia on juba pikemat aega turul olnud, kuid senini pakuti temal baseeruvaid sülearvuteid vaid kallimas hinnaklassis. Tutvustan siin kaht uut Aceri sülearvutit, mis samuti Inteli Alviso-G i910GML kiibistikul rajanevad, kuid rahakotti nii suurt auku ei tee.

Gigabyte GeForce 7800 GTX
Tanel Lepp
Seekord siis ülevaade monstrumist nagu nVidia uus videokaart koodnimega G70 ehk GeForce 7800 GTX. Üllatuseks ei läinudki väga kaua, kuni see Eesti turule jõudis.

Kiired LCD monitorid ViewSonicult
Veiko Tamm
Testisin kahte uut 4-millisekundilise reaktsiooniajaga TFT monitori ViewSonicult - 17” ekraaniga VX724 ja 19” ekraaniga VX924.

Digikaamera peaaegu profile
Jaan Vare
Hiljuti müügile jõudnud Hewlett Packar-di Photosmart R817 on kompaktne 5,1 megapiksline digitaalne fotokaamera, mis sobib nii algajale kui ka vähenõudlikule professionaalile, kes eelistab peegelkaamera asemel digitaaltehnoloogiat.

Cell - must pilv Winteli pea kohal
Veiko Tamm
Aasta 2005 võib kujuneda Wintelile (Windows + Intel arhitektuur) esmakordselt reaalset ohtu kujutava konkurendi sünniaastaks.

Pihuarvuti, mis teab oma asukohta
Kaido Einama
Mida leiab ühe mobiilse ja tegusa inimese taskust? Mobiiltelefoni, digikaamera, pihuarvuti, MP3-pleieri, ehk ka GPS-i. Palju tal nende jaoks taskuid peab olema? Õige, väga palju. Aga tegelikult piisab ka ühest taskust, sest olemas on seade, milles kõik need asjad asuvad ühes kestas.

Tarkvara
Töövoogude kasutamine
ettevõtte ärilahenduses
Hanna-Helena Dunning
Ettevõtete juhid ja IT planeerijad küsivad sageli, kuidas muuta ettevõtte äritegevust tiheda konkurentsiga tänapäeva turul veelgi efektiivsemaks. Vastusena võib siin ühe aspektina vaatluse alla võtta töövoo funktsionaalsuse ettevõttes.

Avatud lähtekoodiga tarkvara
Ubuntu ehk
oleme inimlikud, hoolime teineteisest
ja elame harmoonias
Madis Mätlik
Jutud Linuxi distributsioonist, mille plaate saab tasuta Internetist tellida, hakkasid levima möödunud aastal. Tänaseks on Ubuntu (aafrika keeltes: humaansus, teistest hoolimine) kogunud nii maailmas kui ka Eesti kasutajate seas suure populaarsuse.

Linuxi töölaua häälestamine
Klemens Kasemaa
Valikuvabadust austavad arvutikasutajad on eeldatavasti Linuxit töölauana juba proovinud. Arvamuste hulk on seotud inimeste hulgaga, järgnevalt aga mõned lihtsad nipid töökiiruse ja mugavuse tõstmiseks.

Rakendustarkvara
GIMP-i kursus.
Neljas tund
Marge Kaplinski
Suvevaheaeg on läbi ning jätkame jälle GIMP-i kursusega. Eelmisel korral vaatlesime dialoogi Layers ja pildikihte, sel korral läheme edasi värviruumidega ning erinevate dialoogidega. Nendega peaks tutvuma, enne kui programmi üldosa on läbi võetud ja saab sügavamale programmi olemusse süveneda.

ASP.NET 2.0 ja
Visual Studio 2005, 4
Juhan Hion
Viimase kahe numbri jooksul kõndisime läbi erinevaid baaskontseptsioone käsitleva lihtsa näite ASP.NET 2.0-i ja Visual Studio 2005 võimaluste demonstreerimiseks. Artiklisarja viimases osas kirjutan sellest, kuidas võiks kasutada sissejuhatavas osas kirjeldatud lehe toorikuid (master page), teemasid (themes), navigatsiooni ja autentimis- ning autoriseerimiskomponente reaalses arendusprojektis.

Aruandlus ja analüüs
majandustarkvaras
Margus Tammeraja
Tehnoloogia areng on järjekindlalt muutnud odavamaks üha suuremate andmekogumite säilitamise ja töötlemise. Seega on enamuse ettevõtete jaoks tänaseks aktuaalsuse kaotanud küsimus kokku hoida andmemahtude arvelt, kuna isegi tuhandeid kirjeid päevas juurde produtseerivate süsteemide „toodangu ladustamine” ei tekita märkimisväärseid kulusid. Andmemassiivide kasvu tõttu on päevakorral hoopis aruandluse ja analüüsi teema ehk kuidas jõuda efektiivselt olulise informatsioonini.

OP süsteemid
Windowsi võrkude köögipool
Peep Loorits
Operatsioonisüsteemis Windows on võrkude tugi läinud versiooniti järjest paremaks. Hetkel viimases, Windows XP-s, on see juba päris hea, olles isegi ehk üks suuremate sisseehitatud võimalustega opsüsteem. Millisel tasemel on aga üksikud komponendid ja kas neid kõiki üldse vaja on, on juba iseküsimus.

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo
A mis ikkagi juhtus?

Mänguäri tippuudis värskelt möödunud suvel oli GTA San Andrease ja Hot Coffee juhtum. Eestlasele see meediatsirkus väga huvitav vist polnud, aga hapukurgihooajast aitas üle saada küll.

Segasummasuvila hokimaailmas
Tarmo Toomepuu
NHL ja NHLPA (NHLi Mängijate Liit) said juuli keskel lõpuks ometi maha lepinguga, mis lõpetas terve 2004-5 hooaja ärajäämise põhjustanud seisaku.

Still Life
Kaimar Palts
Üks tuttav seiklusmängur nimetas Still Life’i mõrvadega Syberiaks. Täpipealt nii ongi - sünge ja nii tempokas, et kujutab nagu kaheksa tundi kestvat korraliku hüüumärgita kulminatsiooni. Samas ei unustata tegelaskujusid inimlikuks vormida ja nende teele kõiksugu peamurdmist puistata.

Stolen
Kaimar Palts
Kui selleks rohkem roppu materjali oleks, saaks järgneva loo sarnaste rubriik nimeks MÄNGUHARVENDUS. Õnneks kõõluvad seisud mängumaailmas tasakaalust väljas, hullumeelselt halbade leiutiste kahjuks.

Grand Theft Auto: San Andreas
Lauri Jürisoo
Elu kui klassikalises getofilmis, aga parem.

Praktika
Viis nippi fotode parandamiseks
Meil kõigil on fotosid, mis ilma mõne väikese veata oleksid täiuslikud. Artiklis näitame, kuidas saab Paint Shop Pro abil lahendada viit digifotode puhul kõige levinumat probleemi.

Hoia alt, kala!
Enn Veenpere
Kes kalameestest poleks püüdnud mõistatada, kus need elukad seal vee all parasjagu peidus võiksid olla. Natuke võib abiks olla elektroonika - kajaloodi põhimõttel töötav „kalaleidja”. Emajõel sai proovitud kahte Garmini firma mudelit - lihtsamat ja odavamat Fishfinder 80 ja kallimat värvilist Fishfinder 250C-d. Eestis müüakse ka teiste tootjate (Lowrance, Eagle jt) mudeleid.

Juhtkiri
Palju õnne, Internet Explorer!
Jaan Vare
Augusti lõpus sai ilmakuulus veebilehitseja Internet Explorer kümneseks. Versiooninumber on siiski alles kuus, kuigi seitse juba paistab ja peaks aasta lõpuks valmiski saama.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.