M-interneti võidujooks jätkub - Tele2 lubab kogu 3,5G võrgu valmisolekut 4G-ks

Mobiilse interneti teemadel pommitavad kõik kolm suuremat mobiilioperaatorit rahvast aina uute teadetega edusammudest levi, kiiruse ja soodsamate hindade vallas. Täna oli Viru keskuses Tele2 üritus, kus tutvustati Tele2 ja Televõrgu AS-i (Eesti Energia tütarfirma) pikaajalise koostöö lepingut. Tele2 hakkab oma kiiret m-internetti välja ehitama Televõrgu optilise võrgu baasil, mis teenindab ka Kõu traadita andmesidevõrku.

Kuid sellest veel huvitavam on teade, et Tele2 on Eestis ainsa operaatorina täies ulatuses välja arendanud raadiovõrgu, mis on võimeline juba täna toetama andmeedastust nii 3G, 3,5G kui ka 4G formaadis.

4G ehk LTE kuni 100 Mbit/s järgmise põlvkonna andmesidevõrgu jaoks pidi Tele2 riistvara juba valmis olema ja kui riigi poolt jagatakse ära uue põlvkonna mobiililitsentsid, on vaja vaid teha tarkvaraseadistused, mis võtavad vähe aega. "Kui 4G litsentsid ja sagedused saavad jagatud, on Tele2 mobiilsidevõrk juba 4G valmiduses ning saame järgmise põlvkonna võrgu kiiresti avada korraga üle Eesti. Seni teenindab ehitatav andmesidevõrk 3,5G formaati,“ rääkis Tele2 Eesti juhatuse esimees Toomas Tiivel.

Septembriks saab Tele2 3,5G leviga kaetud 55% Eesti territooriumist ning hinnanguliselt 85% elanikkonnast, keskmiselt avab Tele2 üle päeva ühe uue 3,5G jaama.

4G osas on ka teistel operaatoritel suured plaanid. Elisa plaanib esialgu testvõrgu avada Tallinna kesklinnas, Mustamäel Kristiine kandis ning Pärnu rannas. EMT-l oli test-tugijaam üleval Tallinnas Solarise keskuses ja avaneb lähiajal veel kuskil mujal Tallinna käidavas kohas. Kiire 3,5G tehnoloogiaga mobiilse internetiga lubavad ka teised operaatorid Eesti üle 50% ulatuses katta juba selle aasta jooksul. Samas on hinnad langenud kuutasuni 100 krooni ja alla selle, sel ajal kui näiteks USAs AT&T lõpetas piiramatu mahuga internetipakettide pakkumise mobiilidele ja hoiab kuu lubatava mahu nüüd 2 GB juures, et vähendada võrgu koormust.

Eestiski on sellise massilise mobiilinterneti üliodava jagamisega peagi operaatoritel ees küsimus, kuidas oma mahte suurendada. Üks andmesidekasutaja võtab võrguressurssi 1000 korda rohkem kui kõneteenuse kasutaja. Tihedama asustusega kohtades on selleks lahenduseks praegu peaaegu ainus võimalus hakata LTE ehk 4G võrku pakkuma. See on arvatavasti esialgu võimalik vaid 2600 MHz sagedusalas, mis levib maapiirkondades vaid masti lähiümbruses. Mujal maailmas on katsetatud ka madalamaid kandesagedusi suurema leviulatusega, kuid Eestis pole neid sagedusi veel võtta. Kiire võrgu eelduseks on ka ülikiire magistraalvõrk. Tele2 plaanib selle välja ehitada Televõrgu olemasolevat optilist võrku kasutades ja vajalikesse kohtadesse kuni 100 optikapunkti lisades.

Üritusel tõdeti, et m-internetiga on praegu üsna sama seis kui 13 aastat tagasi mobiilileviga: kaetud on suuremad asulad ja põhimaanteed, kasutajate arv tõusis siis aastaga 3,8% pealt 10 protsendini. Samad tunnused on praegu m-interneti levikul. Ka vana nali - väljasõit levialasse tehti ära, seekord tervitas Viru Keskuses olijaid rohelusest Tele2 Eesti äriklientuuri ja sisuteenuste direktor Andres Jõesaar, kes oli sõitnud Lääne-Virumaale Viitnale, kust üle Televõrkude kiire magistraalvõrgu sai edastada üle 1 Mbit/s videostriimi.

Pildil: Tänase Tele2 Eesti ja Televõrgu ühisesitlusel Tele2 juhatuse esimees Toomas Tiivel, Tele2 tehnikadirektor Mart Nielsen ja Televõrgu AS juht Urmas Aiaste.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.