Väike LTE test: Elisa ja Huawei modemiga linnas

Aasta alguses testisime EMT ja Tele2 kiireid 4G võrke. Teooriast jäid küll kiirused palju maha, aga siiski oli mõnikord parem kui tavaline 3,5G. Täna avas ka Elisa oma 4G võrgu, kuigi testvõrk töötas juba aastaid Viru hotelli ümbruses. Nüüd peaks Elisa 4G katma kuni 75% elanikkonnast ja sisaldub umbes kolmveerandis tugijaamades. Häda on ainult selles, et praegune 4G toimib kõrgel 2600 MHz sagedusel, seega ei taha see hästi siseruumides levida. Aasta teises pooles aga võib riik välja jagada 800 MHz litsentsid ja siis on lootust juba 4G valgumiseks läbi paksude seinte ka kõige umbsematesse tubadesse.

Esimene päev

Ülemiste Citys toimunud esitluselt Huawei E3276 modem käes, sai esimese testi käima tõmmata Tõdval. Kuna leviala kaarti polnud, siis selgus alles töö käigus, et tegemist on tavalise 3G-ga.

Kuid 3G-ga toimus samuti muutus. Nimelt pakub Elisa nüüd ka DC-HSDPA+ andmesidet, mis tagab kuni 42 Mbit/s andmesidekiiruse, kui telefon või modem seda võimaldab. Dual Carrier (DC) tähendab, et tavalise, 5 MHz kanali asemel haaratakse endale 10 MHz kanal. Modem sisaldab ka kaht MIMO antenni pesa, mis aitavad levi parandada.

Teine testpunkt oli TTÜ peamajas - akna all tuli Speedtest.net-i kiirustestiga ette juba 17,53 Mbit/s, üleslaadimine 2,91 Mbit/s ja pingiaeg 26 ms. Juba parem.

Kolmas test vanalinnas kukkus läbi. LTE märki modem vanalinna kivimajas asuvas kõrtsus ei näidanud, tavalised 3G kiirused kõikusid megabiti ümber.

Neljas test Lasnamäel paneelmajas oli samuti 4-5 Mbit/s peal ja modem näitas ka seda haruldast DC-HSDPA+ märki, mis tähendas uut laiema kanaliga ühendust. Ka sellega tuli 5-6 Mbit/s allalaadimiskiirust.

Huawei modem on pööratav - võib olla nii püsti- kui pikaliasendis. Samas kohas püsti oli kiirus, nagu enne öeldud 5-6 Mbit/s, aga kui keerata modem lapiti maha, langes kiirus kohe 2-3 Mbit/s peale. 

Levi aitab parandada USB-kaabli pikendus. Järgmise katsena jäi arvuti samale kohale, modem aga rändas USB-pikendusega akna alla. Uus kiirus: 8 Mbit/s. Natuke parem. Kui veel MIMO antenni saaks, oleks vist juba veel parem.

Praegu aga juhuslikult ette jäänud kohtades veel suuremat kiirust kui 17,5 megabitti sekundis ei leidnudki. Eks homme ja hiljem proovime veel, äkki õnnestub siis jõuda juba LTE-le rohkem omasemate kiirusteni.

Teine testipäev

Teisel päeval on kasutusel juba suuremad kõrgused. Vanalinn, vaatega Toompeale, aga esimene testikoht maja sisemuses otsenähtavuseta. Kiirus DC-HSPA+ võrguga 16 Mbit/s. 

LTE-d pole aga näha ka akna all vaatega Toompeale.

Kolmas nädal

LTE on tagasi. Lasnamäel, vaatega teletornile pakub kiiruseks 3 Mbit/s üles ja 90 kbit/s alla. Ping on 56 ms. Kiirus on hommikul üsna stabiilne, kõikudes natuke üles-alla 3 Mbit/s juures. Üleslaadimiskiirus jääb stabiilselt kesiseks mõne tunni jooksul.

Samas kohas DC-HSPA+ võrgus olles tõusis kiirus 6 Mbit/s alla ja 3,3 Mbit/s üles.  

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.