SK aatakonverents 2014: mis juhtub 1. jaanuaril digidokumentidega?

Sertifitseerimiskeskuse aastakonverentsil räägiti ka sellest, mis muutus meid 1. jaanuar 2015 ootab. Liisa Lukin räägib: "2014. aastal sai tehtud uus m-ID teenusplatvorm. m-ID kehtivusaja pikendamiseks ei saanud me aga riigiga veel kokkuleppele. Uus SIM-rakendus pidi tulema ja tuli ka. Operaatoripõhiselt lahenduselt SK kesksele lahendusele liikusime – platvorm on valmis, järgmisest nädalast esimene operaator hakkab seda kasutama. Seega ka see plaan on 2014. aastal, võiks öelda, täidetud."

Kuid 2015 on BDOC-ile ülemineku ja uue turvalisema m-ID aasta.

Digidokumendi formaadi muutus on normaalne areng, ütleb Lukin, sest krüptograafia aegub, oluline on ajaga kaasas käia ja krüptograafiat uuendada. BDOC-il on kaks põhiformaati, üks on rohkem Eesti-keskne, aga teine rahvusvaheline standard.

Kuid mis saab tulevikus?

Digidoc-idega on see probleem, et nõrgema räsiga digidocid tuleb igaks juhuks varsti näiteks digiarhiivipakkuja juures turvaliselt arhiveerida, et kindlustada nende tõesus. BDOC-iga peaks aga saama oma vana dokumendi, mis on allkirjastatud digidociga, tugevama digitempliga kindlustada. Sedagi võib teha kolmanda usaldusväärse osapoole abiga.

Üleminek BDOC-ile tehakse aastavahetusel. Kui on veebileht, kus saab allkirjastatud dokumente üles laadida, siis see võib esimesena mõneks ajaks katki minna.

Järgmisest aastast alates kehtivad aga välja antud m-ID kaardid alati kuni 31.12.2016 olenemata väljastamise ajast. Täna veel väljastatakse 1K RSA sertfikaate, uus standard on aga järgmisest aastast ECC (ja/või 2K RSA sertifikaat. ECC ehk elliptilised kurvid).

ECC sertifikaadiga ei saa digidocis paraku digiallkirja anda. BDOC-is saab. Kui allkirjastatakse digidoc-i, siis antakse 2K RSA sertifikaat juba teenuse poolel, BDOC-is aga kasutatakse ECC sertifikaati. Autentimisel aga tuleb alati kasutada alati ECC formaati.

Kas mingi aeg peaks DDOC-i ümber allkirjastama BDOC-iga? Vastus Liisa Lukinilt: digiarhiivi võiks vana digidokumendi panna. Kasutada võib digiarhiivi pakkujat või lammuta ise dokument lahti ja panna peale turvalisem digitempel. Kolmas osapool võib uue templiga kinnitada, et vana DDOC on õige.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.