Kas reisilennuki häkkimine on võimalik? Jah, kui sul on WiFi

Seitse aastat tagasi hoiatas USA föderaalne lennuadministratsioon FAA, et Boeingu Dreamlineri sarja lennukitel võib esineda turvarisk WiFi kaudu: nimelt kasutavad reisijad ja avioonika samu võrke, mis jätab vähemalt teoreetilise võimaluse, et pardal asuv häkker võtab lennuki juhtimissüsteemid üle.

Nüüd on see jälle teemaks. Eile avaldas USA valitsusasutus raporti, et Boeing 787 Dreamlinerid ja ka Airbus A350 ning A380 on ehitanud reisijate WiFi võrgud ebaturvaliselt, mis võimaldab häkkeritel (jällegi teoreetiliselt) ligi pääseda pardalolevatele avioonikasüsteemidele ja nende juhtimine üle võtta.

Mida siis vastasid raporti peale lennukitootjad? Nende jaoks suurt probleemi pole. Boeing vastas, et alati saab piloot käsitsi automaatika nö üle kirjutada ja ise juhtima hakata, kui keegi on süsteemi üritanud üle võtta. Aga nagu viimasel ajal näha, ei pruugi ka piloot olla see viimane turvalisim instants.

Boeing lisas veel oma kommentaaris, et võrgud võivad küll olla õhu kaudu seotud, aga siiski eraldatud tarkvaraliste tulemüüridega, nii et andmeid reisijate poolt lennuki seadmetesse ja vastupidi ei saa kuidagi liikuda.

Samas hoiatavad turvalisuseksperdid, et oht lennuki võrkudesse sisse häkkida on siiski olemas. Eriti veel sellepärast, et reisijate poolne võrk on ühenduses muu Internetiga. See tähendab, et eksisteerib võimalus ka väljaspoolt lennukit lennuki süsteemidesse häkkida. Üks stsenaarium võiks olla pahavaraga nakatunud reisija arvuti (või mobiilseade), mis lennuki võrku ühendudes täidab üle Interneti seda pahavara haldava häkkeri käske.

Allikas: Wired

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.