Aastane testNokia Lumia 635
Nokia Microsofti omanduses - kuidas aasta möödub?

Testitud: Nokia Lumia 800

Testitud: HTC HD2

Testitud: LG Arena

Tahvelarvutid

Tahvelarvutite uus tulemine - nüüd leiab kõik tahvlitest rääkivad lood omaette sektsioonist. Aadress on lihtne: am.ee/tahvelarvutid.

Androidiblog

Android tuleb Eestisse
21. juulil 2009 kukkus Arvutimaailma testimislauale valge Android-telefon - HTC Magic. Sellest ajast hakkame Androidiblogi pidama - kas Google´i üleshaibitud telefonide opsüsteem on siis nii hea või ei ole?

Vt ka seadmete edetabelit.

Turvalisus

Turvateemad on nüüd esindatud omaette rubriigis. Seda saab ka eraldi RSSilt jälgida.

Hiina ime

Hiinast saab tellida olematu hinnaga igasuguseid imevidinaid. Just see blogi siin ongi koht, kus nendest kogemustest räägitakse. Veel...

Andmeside

Internetiühendused, mobiilne internet, WiFi, fiiber - kõik, mis puudutab andmete saatmist ja vastuvõttu.

Huawei tutvustas Eestis 5G andmeside tulevikku

2012. aastal oli Huawei buss esimest korda Eestis, siis oli jutuks 4G. Nüüd, paar aastat hiljem on buss tagasi ja jututeemaks juba 5G. Mida Huawei Eestis plaanib? Juba pikemat aega värvatakse siin raadio- ja tarkvarainsenere. Töökohaks on märgitud Tallinn.

Jah, Huawei plaanib tõesti siin ka midagi arendada ja teha, aga täpsemalt selle kohta veel AM Huaweilt vastust pole saanud. Rocca al Mare ees oli aga seekord kogu Euroopat läbiva „Huawei Road Show 2014“ raames Huaweid tutvustav end lahtipakkiv demoveok, milles Hiina tehnoloogiafirma esindajad kahel päeval Tallinnas tutvustamas uusimaid tulevikusuundi telekommunikatsioonimaailmas, sealhulgas 5G võrgu arendamist.

Tüüpiline kodu aastal 2022: 500 nutiseadet ja ülikiire ühendus

Asjade Interneti (Internet of Things) asjad on juba õige pea nii odavad, et nende ühendamine Internetti ei maksa peaaegu midagi. Gartner ennustab, et selliseid asju, mis on ka nutikad oma võrgutalitustes, on aastal 2020 igaühe kodus keskmiselt 500. Koduvõrk on siis nagu üks keskmise suurusega ettevõtte kiire sisevõrk praegu.

Aina odavnevad sensorite, võrguühenduste ja arvutikiibistike hinnad tähendavadki seda, et need kolivad aina lihtsamatesse ja odavamatesse seadmetesse, räägib Gartneri uuring. 2022. aastal on neid meie kodus juba sisse seadnud sadu. Äris aga võidavad need ettevõtted, kelle ka kõige lihtsamad tooted on nutikad: see tagab edu poeriiulil ja võimaluse hinnata oma toote kasutamist.

4G ajastu on kohal: Tele2 paketis maksab vaid Internet, kõned ja sõnumid on tasuta

4G saabumisega on tekkinud küsimus, et milleks veel üldse kõnede eest maksta, kui üle neti saab helistada, kirjutada, pilti ja sõnumeid tasuta edastada. Küsimus on ilmselt õigustatud. Kõik liigub ju samas võrgus, milleks ühe eest küsida minutitasu ja teise eest mitte?

Paraku pole Internet, mille eest ainult maksta tuleb, kuutasu eest piiramatu.

VIDEO: Li-Fi ehk Internetti jagavad vilkuvad LED-pirnid

Laulupeol esitleti esmakordselt tugijaamade vahelist Eesti-Jaapani ühisfirma loodud mitte raadio-, aga valguslinki, kus andmeside toimus nähtava valguse lainepikkusel. AM kirjutas sellest pikemalt ka (vahemärkusena - sellest hoolimata oli tavalise, 3,5G toega telefoni maksimaalne ühenduskiirus lauluväljaku mereväravas vaid EDGE). Kuid valgusega levitatav andmeside, mis pole fiibrisse kammitsetud, on juba aastaid vana paljutõotav idee.

Elisa ja Lampserv tutvustasid internetti, mis levib valguskiirega

Saagu valgus... ja internet saigi. AM mäletab CeBITilt aastatetagust esitlust tuilevikuhallis, kus tutvustati visiooni, milles Internet levib meie kodude elektripirnidest. Lülitad laualambi põlema ja ongi kiire Interneti leviala valguse sõõris olemas.

Täna lauluväljaku all Elisa ja Jaapani-Eesti ettevõtte Lampserv ühisel pressikonverentsil näidatigi tehnoloogiat, mis liigub selles suunas: on LED-lamp ja ülitundlik fotoelement ühes otsas, vahel kuni 300 meetrit õhku ja samasugune seade teises otsas. Selliste valguslinkidega kavatsetakse laulupeo ajal ühendada lisatugijaamad, mis peavad tagama kiire 4G andmeside kuni 102 tuhandele osalejale (32 000 esinejat ja ligi 70 000 pealtvaatajat).

Cisco Visuaalne Võrguindeks ennustab: 2018. aastaks kasvab võrguliiklus kolmekordseks

Arvutivõrkudes ületab ennustuste põhjal andmesideliikluse maht 2018. aastal kõigi eelmiste aastate mahu kokku. Selle peamisteks põhjusteks on Ultra-HD/4K kvaliteediga videoedastus ning M2M tehnoloogiad (masinalt masinale ehk masinatevahelised ühendused, sealhulgas targad ja isesõitvad autod).

Cisco Visual Networking Index´i ülemaailmse ennustuse järgi 2013-2018 kasvab Internetipõhise võrguliikluse maht järgmise nelja aasta jooksul kolmekordseks. Selle põhjuseks on senisest kiirem lairibaühendus ja aina suurem videoedastuse maht. Ülemaailmne IP-võrkudes edastatav andmemaht nii püsi- kui mobiilsete ühendustega jõuab ennustuse järgi 2018. aastal 1,6 zettabaidini – see on rohkem kui poolteist triljonit gigabaiti aastas (zettabait on sama palju kui 1000 eksabaiti).

Laupäeval saab Elisa tegutsemisest Eestis täpselt 20 aastat

Elisa tähistab selle nädala lõpus oma Eestis tegutsemise 20-ndat juubelit, aga firma ise on juba vanem kui ükski teine kommunikatsiooniettevõte Eestis. Soomes alustas Elisa tegevust 132 aastat tagasi. Firma ajalugu algab sellest, kuidas Daniel Johannes Wadén sai loa hakata pakkuma telefoniteenust Helsinis 1882. aastal. Muidugi siis veel mitte Elisa nime all, vaid kui Helsingin Telefooniyhdistys.

Eestisse tuli praegune Elisa 1994. aastal Radiolinja nime all ja hakkas esimesena pakkuma GSM-i nime GSM256 nime all. 256 oli siis operaatori suunakood.

Maailma Majandusfoorumi IT võimekuse raportis tõusis Eesti ühe koha võrra

Maailma Majandusfoorum avaldas aprillis taas oma iga-aastase aruande IT olukorrast, mille väljaandmist toetab Cisco. Selleaastane raport aitab selgust saada, kuhu areneb nn kõige Internet (Internet of Everything, IoE) ning kuidas IP võrgud aitavad suurtest andmemassiividest ehk Big Datast kasu saada.

Traditsiooniliselt avaldati ka riikide IT-võimekuse edetabel, mida juhib Soome. Eesti tõusis 22. kohalt 21. kohale.

Film sekundiga on uus reaalsus: Lõuna-Korea hakkab ehitama 5G võrku

Meie võime küll kiidelda paarisaja megabitiga sekundis, kui kaabel tuleb tuppa või veab kuidagi 4G-ga sada megabitti sekundis välja, kuid Lõuna-Koreas jääb sellest kõigest väheseks. Kui tahad filmi vaadata, siis kohe; kui striimida videot, siis 4K-kvaliteediga; hologramme ei saa praegu ju üldse edastada, 5G-ga juba saaks... ja kui on vaja oma pildid-videod pilve salvestada, siis ikka kümne aasta toodang korraga. Uus 5G võrk seda kõike lubabki. Nüüd on teooria-jutud läbi ja Lõuna-Koreas asutakse 5G-d ehitama.

4G telefonide populaarsus kasvab kiirelt ja paratamatult

Uuringufirma GfK Retail & Technology andmetel tõusis 4G mobiiltelefonide müügi osakaal Eesti turul oktoobrikuus 22 protsendini, mis tähendab, et võrreldes eelmise kuuga müüdi Eestis 4G telefone pea 50% võrra rohkem.  

Tundub, et 4G-st pole enam pääsu. Samas on 4G-telefonid juba aku kestvuselt ii vastupidavad, et suudavad mitu päeva töötada (nii selgus näiteks Galaxy Note 3 testis).

IT-alased tööpakkumised

 130 IT-valdkonna tööpakkumist CV Keskuselt.

Arvutimaailma kalender