Ultrabookitest: kui zen on Asuse Zenbook?

Eelmisel aastal testisime märtsis ultrabooke ja siis olid need tõeliselt uus asi netbookide mõne aasta taguse tulemise järel: nüüd midagi kerget ja õhukest ka võimsama sisuga, mitte odavaks nuditud protsessori ja vähese mäluga.

Inteli ranged ultrabooki-nõuded ütlevad, et masin peaks olema alla 2 cm paks, alla 1,5 kg raske ja aku peaks kestma vähemalt viis tundi. Lisaks veel mõned nõudmised nõudlikult Intelilt, et ultrabooki kleebis ära teenida. Nüüd, aasta hiljem parimat ultrabooki valides võiks poest enam-vähem samad mudelid leida. Ainuke, mida tootjad on sel kevadel varmad uuendama, on ekraan - Windows 8 väljatuleku puhul pakutakse muus osas samasuguseid mudeleid puutetundliku ekraaniga.

Meie aga vaatame, milline on ilmselt parima hinna-kvaliteedi suhtega Asuse Zenbook - mudelinimega UX32VD. Erinevaid müügilolevaid ultrabooke vaadates tundus see kõige parem igapäevaseks tööks. Kellele aga ligi 1000-eurone hind liiga kalliks jääb, siis endiselt on parim odavama hinnaklassi Samsungi 5. seeria, nagu selgus ka märtsitestis aastal 2012.

 

Protsessor

Enamusel ultrabookidel on sees Inteli i3 või i5 protsessor ja sinna juurde käiv kiibistik. Zenbookil oli ühena vähestest i7.

 

Kõvaketas

Valitud mudelil oli sees 500 GB hübriidketas, lisaks ka 24 GB suurune välkmälu osa (SSD). Eelmisel aastal oli selline kõvaketas vaid Samsungi 5. seerial, nüüd on aga ultrabookidel põhimõtteliselt kaks valikut: kas ligi pooleterabaidine hübriidketas või mitu korda väiksem SSD ketas (vastavalt rahakoti suurusele ja kõvakettakiiruse vajadusele). Hübriidketas on muidugi aeglasem, aga kui suurte failidega on vähe tegemist ning põhiliselt süstitakse pisifailidega edasi-tagasi, siis hübriidketas tundus sobivat küll.

 

Graafika

Spetsifikatsioonis on kirjas nVidia GeForce GT 620M. Asjatundjad ütlevad, et Inteli HD Graphics 4000, mis on enamusel teistel ultrabookidel, on grammi võrra parem. Ei tea öelda, aga Control Paneli alt vaadates selgus, et Asusel on tegelikult riistvara nimekirjas mõlemad esindatud.

 

Ekraan

See on kummaline, et uued mobiilidki on juba Full HD eraldusvõimega, sülearvutid aga virelevad endiselt 1366x768 punkti suuruste paneelide juures. Zenbook on haruldase 1920x1080 Full HD-ga ja matt ka veel sealjuures. 

 

Klaviatuur

Kui 2012. aasta Arvutimaailma aprillinumbris sai väiksem Zenbook kiita klaviatuuri hea kvaliteedi pärast, siis nii see on ka praeguse testisoleva Zenbookiga. Madalad, kerged klahvid. Puuduseks ehk ainult klahvide liigne "pladisemine" ja klahvipaneeli kerge läbilõtkumine keskelt. Eesti tähti ka ei pakuta, aga tõsisemal klahviklõbistajal on täheasetus muidugi juba näppudes ja see ei häiri.

Küll aga häirib see, et helivaljust ja Home ja End klahve peab läbi funktsiooniklahvi vajutama. Lisaks on Delete-klahvi kõrval paremal ülal nurgas liiga lähedal sisse-välja lülitamise nupp. Kustutamise asemel võib kogemata saata arvuti hoopis unele.

 

Ühendused

Ultrabookile tüüpiliselt on ühendusi võrreldes tava-arvutiga vähem, kuid võrreldes teiste ultrabookidega piisavalt ja enamgi. Kolm USB 3.0 pesa, SD kaardi lugeja, isegi VGA monitori jaoks eraldi adapter, LAN pesa jaoks on ka eraldi adapter ja HDMI on esindatud. See adapterimajandus meenutab natuke Apple´it, kuid Asusega on need adapterid kotikesega kohe kaasas. Peaasi, et ära ei kaotaks.

 

WiFi

Huvitav, kas see on riistvara viga või ühildamatus? Nii umbes kaks korda nädalas kaob WiFi ära ja aitab vaid restart. Kaob ära Cisco ruuteriga ühenduses olles. Levi on, aga ühendust pole.

 

Korpus

Uhutud metallist korpus näeb väga hea välja. Eelmise aasta Arvutimaailmas sai Zenbook ka viimistletud välimuse eest kiita. Nüüd aga peab ütlema, et kohati on Asusel ka möödalaskmist alumiiniumist ilusa korpuse disaini juures. Poes kontrollimas käies võib öelda, et see on sedasorti Asuse Zenbookide ühine ebameeldiv puudus: kui vajutada vasakut alumist serva, siis on näha, et arvuti alumine kaas on üsna õhuke plekk ja vasakus alumises servas, SD kaardi pesa ja USB pesa all pole sellele plekile mingit toetuspinda ja see ripub õhus. Peale vajutades vetrub tagakaas läbi ja jääb pidama alles sisemiste konstruktsioonide peal. Seega maksaks vältida arvuti haaramist vasakust külgmisest servast. See võib läbi vetruda liialt ja pikapeale midagi lahti murda.

Ka ekraanihinged on üsna pehmed ja vetruvad, seega bussis sõites peaks leidma ekraani ülemisele äärele jäigema toetuspinna, et see laperdama ei hakkaks meie auklikel teedel.

Hiireplaat on suur ja tundlik ja vajab natuke harjumist Windows 8 viipekäskudega.

 

Kokkuvõte

Ehkki tegemist pole verivärske mudeliga (see on olnud Eestis juba müügil eelmise aasta lõpust), on siiski Zenbook UX32VD üks parimaid valikuid, kui vaja natuke võimsamat ja parema ekraaniga, kuid siiski kaasaskantavat ja kerget arvutit. Puuteekraan oleks Windows 8-ga ka hea lisa, kuid kas sellel on mõtet, kui hinnalisa tuleks mitusada eurot? Praegu ajaks ka eelmise aasta mudel oma i7 protsessori ja Full HD ekraaniga asja ära.

Kindlasti saab sellele mudelile varsti ka suuremaid allahindlusi. Üsna üksmeelselt müüdi seda arvutit kuu aega tagasi 1099 euroga, nüüd on paljudes poodides langenud hind 1049 eurole. Ilmselt langeb veelgi, sest arvutimüügiga ei lähe praegu just hästi ja uute mudelite tulles vanad mudelid ikka odavnevad.

 

TEHNILISED ANDMED
Asus Zenbook UX32VD

Hind: 1049 eurot (praegu soodustusega Euronicsis, millegipärast nimega UX32A)
Protsessor: Intel Core i7, 1,9 GHz
Mälu: 4 GB
Kõvaketas: hübriid, 500 GB HDD, 24 GB SSD
Graafika: nVidia GeForce GT 620M (1 GB eraldi mälu), Intel HD Graphics 4000
Ekraan: 
1920x1080 pikslit, Full HD, 13,3-tolline, matt
Veebikaamera: 0,9 MP
Klaviatuuri taustvalgustus: jah
Mälukaardilugeja: SD
Liidesed: 
LAN (adapteriga) 100 Mbit/s, WiDic, Bluetooth 4.0, kõrvaklapiväljund, HDMI, USB 3.0 (4,8 Gb/s) 3 tk, VGA (adapteriga)
WiFi: b/g/n
Operatsioonisüsteem: MS Windows 8
Aku: 6-elemendiline, kuni 5 tundi (reaalselt 4 tundi 20 minutit)

Mõõtmed: 32,6x22,3x1,8 cm
Kaal: 1,45 kg


PLUSSID:
+ Full HD ekraan
+ mugav klaviatuur, taustavalgustusega
+ võimas sisu (i7 protsessor)
+ VGA adapter

MIINUSED:
- väike defekt korpuses
- kus on mikrofonipesa?
- nõrgad ekraanihinged
- palju koormavat tühivara kaasa pandud

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.