Panasonic Toughbook W7 – vähem kõvem, kui päris militaristid

(Arvutimaailm 10/08)

Toughbook on reklaamides saanud omale imidži kui arvuti, millega võib minna vette, lahingusse ja tankiroomiku alla ja ta töötab siiski. W7 on Toughbookide seas nagu Hummeri linnamaasturist mudel – teda vette pista ei või ja autoratta all läheb ka üsna kindlalt katki, kuid ometi saab selle arvutiga tööd teha rasketes tingimustes, näiteks külmas, niiskes või tolmuses kohas.

Arvutimaailm võttis Toughbooki kaasa Lääne-Eestisse must-toonekure fännide kokkutulekule keset metsi ja soid.

Külge panime Toughbookile Elisa/Vodafone 3,5G modemi. Esimene mulje ülikerget, hõbedaseks värvitud paksu arvutit nähes polnud tõsine. Pigem nägi Toughbook välja kui mänguarvuti või oma paksuse ja rohkamkuse poolest mõni 90ndate keskpaiga rüperaal, mida ei osatud veel õhukeseks ja elegantseks teha. Kui aga W7 kätte haarata, tabab üllatus – kaalu peaaegu polegi. Eriti, kui arvutist on eemaldatud aku. Siis on ta tõesti nagu mänguarvuti.

Aku on lühike ja paks, hea taskusse pista ja kestab väga kaua. Saime peaaegu terve päeva üle 3,5G modemi võrgus olla (kiirus metsas oli küll EDGE-i tasemel), aku aga ei kustunudki niipea. Tegime muidugi pause ka, kui arvuti oli uneolekus.

Pakendil oli hoiatav kiri „Handle with care“ (käitle hoolikalt). Seega W7 pole mõeldud Erna retkele minekuks, kuid metsalangetajale, vundamendiaugu kaevamise töödejuhatajale või mõnele muule välitöödel viibivale ehitajale on see väärt tööriist. Väidetavalt töötab ka nullkraadise temperatuuriga täiesti normaalselt, paraku meil testimise ajal nii külmaks ei läinud. Vett kannatab ka, kuid vee alla minna ei taha – klaviatuur juhib pealesattunud vedeliku kiiresti arvutist torukesi pidi läbi ja sisu kahjustama see ei pääse. Siiski on arvuti pistikud ja ventilatsiooniavad piisavalt hõredad, et niiskus pääseb eriti rasketes tingimustes ka sisse. Seega on see arvuti pigem rasketes tingimustes töötava ärikasutaja kui mudas müttava militaristi jaoks. Lahinguvälja servalt kübersõda juhtima aga sobiks Toughbook W7 ka.

Panasonicu beebi-Toughbook on varustatud ümmarguse puuteplaadiga, mis disainerile kindlasti meeldis, kuid kasutamiseks on see ebapraktilisem kui ekraaniga samakujuline kandiline puuteplaat. Testides mitte väga vilunud sülearvutikasutajate peal olid nad ümmarguse puutepülaadiga tõsiselt hädas. Väljastöötamise arvutil võiks ka klaviatuurivalgustus olla, sest küünlavalgel klahve ei näinud ja ka ekraan ei valgustanud valgetel klahvidel olevaid tumedaid tähti piisavalt.

Pikk aku tööiga ja suur tugevus on saavutatud lahjemate tehniliste parameetrite hinnaga. Protsessor suhteliselt aeglane tänapäevaste arvutite kohta (1,06 GHz), mälu vaid 1 GB, kõvaketast kõigest 80 GB, ka 12-tolline ekraan on vaid 1024x768 punktine, mis näitab küll suurt pilti, kuid mitte tippkvaliteediga. Windows Experience Index hindas arvuti Windows Vista jaoks üsna kehvakeseks ja andis 2,2 punkti. Kuid kõik vajalik on W7 küljes olemas, pealegi niivõrd kergel kujul. Kontoritöö ja muud vajalikud asjad saab metsas, põllul või soomukis ära teha ja rohkem 80% juhtudest polegi vaja.

DVD seade on samuti sisse ehitatud, kuid tema sahtlit ei maksa küljelt otsida. Kui esialgu tuli juba arvuti korpus parempoolse rande all nõrgaks tunnistada, siis hetk hiljem selgus, et see oli hoopis DVD seadme luuk. See avaneb üles, nagu vanematel CD pleieritel. Selline konstruktsioon on ruumikokkuhoidlik (pole vaja küljel ruumi DVD väljutamiseks või sisestamiseks sahtlisse) ja pealmine luuk on ka tunduvalt niiskus- ja löögikindlam.

Pikka aku tööiga aitab veelgi pikendada võimalus erinevaid raadioid korraga ja ükshaaval välja lülitada. pParemal on parajate vahedega kolm USB pistikut, gigabitine võrgukaart ning modem, vasakul monitori, doki ja mälukaardi pistik, PC kaardi pesa, ning toitepesa. Üllatavalt vaikne 80-gigabaidine löögikindel kõvaketas on nagu SSD ehk välkmäluketas – vaid kõrva vastu korpust pannes on kuulda kõvaketta tasast lõginat ventilaatorisurina tagant.

Tugevuse kohapealt tavalised sülearvutid muidugi W7 vastu ei saa. Jäigad ekraanihinged, paks ekraanitagune, mis talub lööke, läbivetrumatu klaviatuur ning tugevdatud nurgad annavad sellele arvutile jõulisema ilme. Samas vasakust tugevdatud nurgast tõstes eemaldub see kahtlaselt kaugele ülejäänud korpusest – kas kiirelt haarates murdub ka ära, jäi järele proovimata.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Panasonicu Toughbook W7 vihjab oma ligi 40 000 kroonise hinnaga sellele, et endiselt ei maksa võimas infotehnoloogia pooltki nii palju, kui traditsiooniline mehaaniline vastupidavus – sest kes maksaks W7 parameetritega tavalsie arvuti eest pooltki sellest hinnast? makstakse endiselt kestvuse eest ja on seal sees üks või kaks gigahersti, pole paljudes olukordades üldse oluline.

KAIDO EINAMA

 

Sülearvuti Panasonic Toughbook W7
Hind: ca 40 000 kr (Tigma)
Operatsioonisüsteem: Windows Vista Business (XP downgrade võimalusega)
Protsessor: Intel Core 2 Duo ULV U7500 1,06 GHz
Mälu: 1 GB (laiendatav 2 GB-ni)
Kõvaketas: 80 GB
Optiline seade: DVD Super Multi
Ekraan: 12.1-tolline, 1024x768 punkti, XGA
Laienduspesa: PC card type II
Mälukaardilugeja: Secure Digital (SDHC)
Muud pistikud: monitoriväljund, heli, 3 USB pesa, gigabit LAN, 56K modem
WiFi: 802.11 a/b/g
Bluetooth: v.2.0 + EDR (pole saadaval sõrmejäljelugejaga mudelitel)
Aku: 5800mAh, kuni 6.7 tundi

PLUSSID:
tugev korpus
ülikerge
ülipikk aku tööiga

MIINUSED:
väike jõudlus, nõrk protsessor
kehv ekraan

Arvutimaailma hinne: 7,5

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.