Lenovo Thinkpad X201 - traditsioonid tahvlihulluses

(Arvutimaailm 11/10)

Sel ajal, kui iPadid, Galaxyd ja Streakid turgu vallutavad, hingitseb vaikselt edasi ka suurte tahvelarvutite turg. Lenovo X201 püüab vanade tahvelarvutite au päästa väga hea ekraani ja saledama figuuriga.

Tahvlid suurte sülearvutite kujul pole enam päris need, mis nad olid mõni aasta tagasi.Nad pole enam nii kohmakad ja on palju üle võtnud ka nutitelefonidelt. 

Populaarsus nõuab nüüd sülearvutiteltki sellist puutetundlikku ekraani, millele saab sõrmega pihta ja mida mitme sõrmega juhtida.

Esimesed silmatorkavad asjad Lenovo puuteekraanil on näiteks mitme sõrme abil lehekülgede suurendamine-vähendamine, üsna hea ekraani tundlikkus (kaasasoleva puutepliiatsi võib oma pessa enamikel juhtudel unustada) ja viipekäsud. Viipad ekraanil paremale – läheb veebileht eelmisele lehele tagasi, viipad vasakule, läheb järgmisele edasi. Küll aga ei pööranud ekraan end püstiasendist külili, kui tahvel teistpidi kätte võtta, kuigi mõned arvustused mainivad, et ka see omadus on (võib-olla siis valitud mudelitel) olemas.

Kirjasuurusi maksab puuterežiimis kasutades suurendada, et parem puutetabavus oleks. Kõige mugavam on fonte ja ikoone suurendada 150 protsenti tavalisest. Mahub küll vähem ekraanile , kuid saab alati sõrmega pihta.
Kuigi arvuti on ülimalt õhukene tahvelarvuti kohta ja kuueelemendine aku teeb selle mitte paksemaks, vaid pikemaks (akust moodustub teatavat moodi „käepide“), on kaal siiski ühe käega hoidmiseks veidi liiga suur. Käsi väsib ruttu ära. Kuid eks oleneb ka treenitusest.

Võrreldes vanemate ja kipakamate tahvlitega on see isend siiski üsna mugav käes hoida ja näiteks müügitööks kuskil messidel või kliendivisiidil lisaks mugavusele ka efektne. Lenovo on kiirvaliku menüüna kaasa pannud Simpletapi nimelise tarkvara, mis pole küll teab mis võimalusterohke, kuid puute-elamuse täiustamiseks hea asi.

Pahupidi käänatava kaanega sülearvutite ekraanihinged on alati veidi kipakad, nii ka selle Lenovo puhul. Väike logisemine küll kergelt häirib, kuid mitte väga. Wacomi aktiivpliiats on pesa leidnud seekord arvuti külje keskel, mis on ebaharilik ja näiteks hämaruses raskemini leitav. Kuid pliiats ise on tasemel: hiir hakkab liikuma juba pliiatsi jõudmisel paari sentimeetri kaugusele ekraanist ning parem hiireklõps on tehtav pliiatsil oleva nupuga. Pliiatsi tundlikkus ja täpsus on nii head, et teinekord tundub mugavam märkmeid teha käsitsi kirjutades kui puuteekraanile kuvataval virtuaalklaviatuuril sõrmega tippides.
Arvuti on varustatud kiire mobiilse protsessoriga - Inteli 1,07 GHz Core i5 protsessor, väljamaalt leiab ka kiireima i7ga mudeli.

Klaviatuur on iseenesest hea ja mugav, kuid klõbiseb üsna valjusti, hiire puuteplaat selle all aga väga väike. Nii väikestel arvutitel jättis Lenovo varem puuteplaadi üldse ära, seega kiita maksab selle tagasituleku eest. Tundlikkus on samas sellel kitsal sõrmeliigutamispinnal väga hea.

Puuteekraaniga tahvelarvuti pole laiatarbekaup, seda näitab ka hind. Lisaks teatavatele erivajadustega töökohtadele, kus on vaja puuteekraani ja tahvlit, on selle arvuti segmendiks ka luksuslikumat töövahendit ihkavad kasutajad (juhid). Nende jaoks on muidu heal arvutil korralik puuteekraan igati asjalik, kui ainult hind liiga kalliks selle luksuse eest ei jää.
KAIDO EINAMA

Tehnilised andmed
Lenovo ThinkPad x201 Tablet

Hind: 39 791 krooni (MarkIT)
Protsessor: Intel Core i5-520U 2,66 GHz
Mälu 4 GB
Kõvaketas: 320 GB
Operatsioonisüsteem: Windows 7
Ekraan: 12,1tolline, multipuutetundlik
Optiline seade: puudub
Testid: Geekbench 2549 punkti; PCMark 05 kõvaketta üldine kasutamine 6,68 MB/s; Hyper Pi (2M komakohta) 1 min 19 s
Aku kestvus testil: 4:15

PLUSSID
Hea puutetundlikkus

MIINUSED
Kallis hind

AM HINNE: 4+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.