Suur installiöö: Lumia telefon sai endale Windows 10 uuenduse

Eilsest ilmus Windows 8.1-ga telefonidele uuendus. Mitte küll automaatselt ja kõigile, aga teades asja, sai omale hakata Windows 10 uuendust paigaldama.

Selleks tuleb rakendustepoest installida telefoni Upgrade Advisor. Installiga pole aga mõtet vaeva nägema hakata, kui su telefon pole üks nendest:

Lumia 1520, 930, 640, 640XL, 730, 735, 830, 532, 535, 540, 635 1GB, 636 1GB, 638 1GB, 430, 435, BLU Win HD w510u, BLU Win HD LTE x150q, MCJ Madosma Q501.

Upgrade Advisor ütleb, kas telefoni saab uuendada Windows 10 peale ja teeb ka mõned ettevalmistused, näiteks seadistab telefoni nii, et otsides uuendusi ilmub uuenduste menüüsse Windows 10 Upgrade.

Kui failide allalaadmine algab, nõjatu sügavalt tugitooli või veel parem - tegele millegi muu kasulikuga, sest aega kulub ohtralt. Lubatud 5-10 minutit ei vastanud Lumia 640XL-i puhul tõele. Tund või enamgi kulub ära.

Mälu saab üsna kindlasti otsa

Telefoni ahtakesest mälust tavaliselt Windows 10 uuendamiseks ei piisa. Lumia 640XL-il on välkmälu 8 GB, millest suure osa võtab olemasolev Windows 8.1. Kõik, mis vähegi võimalik, tuleks SD kaardile kolida. Kõik vähegi mittevajalikud asjad aga hoopis kustutada või pilve (nt Onedrive´i) saata. Etteruttavalt võib öelda, et osa äppe töötavadki paremini, kui need enne Upgrade´i maha installida ja pärast Windows 10-s uuest peale panna.

60% installi ettevalmistuse peal teatab uuendaja, et SD kaardil sai mälu otsa. Mälu tühjendamiseks vajalik rakendus aga mälukaardile enam ligi ei saa ja teatab, et see on eemaldatud.

Aitab SD kaardi formaatimine, sest muudmoodi enam install edasi ei lähe.

Seejärel teatatakse, et uuendamine ebaõnnestus ja saab kõike otsast peale alata puhtalt lehelt (ja puhta SD kaardiga, kus on 3,8 GB ruumi installi jaoks).

Esimene uus Windows 10 ekraan

Umbes tunniajase installi järel tulebki lõpuks ette Windows 10 uuenenud avaekraan. Kiri on läinud peenemaks, kohati sellepärast ka raskemini loetavaks. Samas mahuvad nüüd meilide Live Tile´idele ära ka viimaste e-kirjade pealkirjad, mitte ainult lugemata kirjade arv. Infot on avaekraanil tunduvalt rohkem.

Sõnumisaatmise aken on nüüd integreeritud Skype´iga: saad saata nii SMS-e, MMS-e kui Skype´i teateid ja neid vastu võtta.

Klaviatuuril on nö Joystick – tõmba värvilist täppi vasakule-paremale või üles-alla ja see on nagu kursori või hiire liigutamine vastavas suunas.

Üldiselt tundub kõik olevat oluliselt aeglasemaks läinud. Mitte küll veel väga häirivalt. Kontaktide nimekirjas näiteks kontaktide valimine käib väikese viivitusega.

Rakendused on ka automaatselt uuenenud. Endomondo näeb peaaegu samasugune välja, Fitbit täitsa teistsugune. Facebook on värsendatud välimusega ja väiksema kirjastiiliga. Waze, Pargi, Taxify ja Uber näevad välja nagu enne ja andmed eelmisest Windowsist on üle kantud. Instagram ja Fitbit tahavad uuesti sisselogimist. Instagram esimesel käivitamisel peale Facebookiga autentimist jookseb kokku, ette jääb nö valge surmaekraan. Mõne teise programmiga on esialgu ees must surmaekraan. Näiteks musta ekraaniga kostitab esimesel käivitamisel muusikaprogramm Groove, mis on täiesti uus. Facebook käivitub ja siis sulgub kohe. HERE Maps jääb väga kauaks avanema ja siis sulgub ka midagi tegemata. Waze on superaeglane.

Vaata veel:
Microsoft Lumia 640XL aastane test

Enamus mänge samuti ei käivitu. Angry Birdsi ja Subway Surfers näitavad käivitamisel avaekraani, kuid hiljem sulguvad ilma mängima laskmata. Need on parem maha installida ja puhtalt uuesti peale panna. Subway Surfersit näiteks uuest Windowsi poest enam ei leiagi. Uuesti installides muutub mõnikord Windowsi pood hispaaniakeelseks.

Avaekraanil leidub ka üks ilma kirjadeta ikoon, millelt on pilt kadunud ja sellel vajutades õnnestub telefon mustaks läinud ekraani juures kinni jooksutada. Hulk rakendusi on üldse kadunud – võib oletada, et need pole Windows 10-ga ühilduvad või tuleb need käsitsi ise installida.

Peale restarti

Võimalik, et Lumia 640XL vajab üht täielikku restarti ja aega, et asju korrastada. Vaatame, kas läheb paremaks.

Peale taaskäivitamist teeme ka AnTuTu testi. Enne uuendust oli jõudlustest samuti korra läbi mängitud, võrdleme nüüd tulemusi.

Windows Phone 8.1

  • mälu 752 p
  • cpu integer 5140 p
  • cpu floating point 4443 p
  • kirjutamine 320,5 MB/s
  • lugemine 106,3

KOKKU: 11 646 punkti

Windows 10

  • mälu 717 p
  • cpu integer 5127 p
  • cpu floating point 4324 p
  • kirjutamine 3 MB/s
  • lugemine 161,2 MB/s

KOKKU:10 938 punkti

Kogusummana punktid siiski vähenesid ja telefon muutus aeglasemaks. Katastroofiliselt langes kirjutamiskiirus. Ka korduvate testidega on kirjutamiskiirus paari-kolme megabaidi juures, halvim tulemus oli koguni 0,3 MB/s.

Mis siis ei tööta?

Vastu hommikut installi ja seadistusi lõpetades on seis selline.

Facebook töötab aeglasemalt, vahest harva sulgub iseeneslikult. Instagram ei avane - valge surmaekraan. HERE Maps avaneb väga kaua ja töötab, ehkki palju aeglasemalt kui enne. Mõnel korral HERE jääbki avanema ja lõpuks paneb end niisama kokku tagasi. Kui oled kuskil tänaval ja ootad kaardirakenduse avanemist telefonist mitu minutit, siis ajab ikka närvi küll. HERE Maps on Windows 10 seadmetele saadaval 10. juunini, edasi soovitatakse kasutada Microsofti enda rakendust "Windowsi kaardid". Selgub, et see on ka uue Windows 10 uuendusega kaasa tulnud ja töötab väga kiirelt. Waze on aeglane edasi.

Järgmisel hommikul: asi paraneb

Hommikuks on Windowsile saabunud järgmine uuendus. Veel kümmekond minutit installi ja pealtnäha midagi ei muutunudki. Kuid Facebook käivitub nüüd tõrgeteta (küll  aeglasemalt kui vana Windows 8.1-ga), Instagram ajab end ka üles (veidi aeglasem kui enne) ja HERE Maps jookseb kokku. Teisel katsel käivitub HERE siiski 23 sekundiga, juba parem. Kokku enam ei jookse. Kolmandal-neljandal korral on kaardirakenduse käivitamise aeg 10 sekundit. Microsofti Kaardid aga on paari sekundiga ees. Kohe näha, et uus kaardirakendus on loodud spetsiaalselt Windows 10-le.

Mõne tunni jooksul ja üks kord veel taaskäivitamist tehes tundub Windows 10 end olevat tööks valmis sättinud ja kokkujooksmisi enam eriti ei esine. Siiski peab arvestama, et Facebook, Instagram, meilindus ja veeb avanevad kõik ligi 6-10 sekundiga, mitte hetkega. Waze aga käivitub stabiilselt 20-25 sekundiga isegi korduvatel katsetel. Kaardi ekraanil liigutamine võtab ka palju aega ja on hüppeline. Mobiili kaamera on siiski kiire ja avaneb 2-3 sekundiga.

Continuum ehk lauaarvuti desktop suurel ekraanil, kui saadad telefoni ekraanipildi näiteks nutitelekasse, Lumia 640XL-iga ei paista töötavat. Telekas kuvatakse ikka sama pilti, mis telefoni enda ekraanil.

Seega - asjad Windows 10-ga aja jooksul paranevad. Kõik on küll aeglasem kui vanas Windowsis, aga hakkab tasapisi tööle. Kui tahad kiiret telefoni, siis peaks Windows 10 uuendusega veel veidi ootama, aga kui oled huvitatud uuest ja säravast Windowsist selle mitmete lisaomadustega, mis siis, et aeglasema telefoni hinnaga, siis võib ju riskida ja proovida. Mõne päeva pärast kirjutame, kas kannatas Windows 10-ga igapäevaellu sukelduda või oli see liiga aeglane.

(P.S. Windows 10 kiirendamisele aitas oluliselt kaasa ka SD mälukaardi puhtakstegemine-üleformaatimine. AnTuTu jõudlustest näitab hetkel juba 11 178 punkti)

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.