iPhone: ihaldatud-keelatud telefon

(Arvutimaailm 01-02/08)

Apple´i kultustelefoniks nimetatud iPhone´i seis Eestis on järgmine: ostetakse seda poolsalaja hõlma alt, aga seltskonnas on see telefon näitamise asi.

Kaalusime toimetuses pikalt, kas kirjutada juba sellest telefonist või mitte. Pole see ju ametlikult siin müügil ja ainus võimalus Eestis kasutada oleks mõne ametliku Apple´i iPhone´i müügiõigust oleva operaatori kliendina siin kalleid roaming-kõnesid tehes. Ometi ostetakse neid telefone ja ei takista ka kahe- või kolmekordne hind võrreldes ametlike hindadega ametlikult müüvate operaatorite juures.

Nagu selgus peale Eesti kolme suurema mobiilioperaatori küsitlemist, on kõigil rauad tules iPhone´i müügiõiguse saamiseks Eestis, kuid lootust niipea siin seda telefoni müüma hakata pole veel kellelgi.

Elisa läbirääkimised kulgevad nende partneri Vodafone´i kaudu vahelduva eduga, vahepeal lausa katkestati läbirääkimised, kuid nüüd pidid taas jätkuma. Tele2 ja EMT on samuti läbirääkimistelaua taga istunud oma Euroopa partnerite vahendusel. Kuid enne, kui nii väikestes riikides midagi müüma hakatakse, kulub vähemalt aasta, arvavad spetsialistid. Apple on lubanud „teise ringi” väiksemate operaatorite juurde tulla kunagi hiljem ehk võib-olla aastal 2009, võib-olla veel hiljem.

Eelmise aasta lõpul, kui müüdi veel mobiile tarkvaraversiooniga 1.1.1, polnud paljudel ostjatel probleemi – need kaks-kolm müüjat, kes telefone USAst siia tõid, tegid ära ka väikese tarkvaramuutuse, et iPhone hakkaks Eesti operaatorite juures tööle (kuigi juristid vaidlevad siiamaani, kas see tegevus ikka on seaduslik või mitte) ning ligi 10 000 krooni vaesemana võis uut telefoni kasutama hakata. Enne jõule saabunud kingitus tarkvaraversiooni 1.1.2 näol aga muutis lihtsa ümberseadistamise võimatuks. Kuid peagi tulid müügile TurboSIMid ja StealtSIMid ehk intelligentsed SIM-kaardid, mis pressitakse telefoni kontaktide ja päris SIMi vahele ja mis teevad seal vahel oma töö ära telefoni vabastamiseks ning kõigis võrkudes kasutamiseks.
Jaanuaris toimunud Apple´i maailmamessi Macworld ajal aga tutvustati uut tarkvaraversiooni, mis ähvardab väljaspool lubatud operaatorite ringi telefoni kasutamise veelgi keerulisemaks muuta. Seega tõuseb veel ka telefonide hind ja pole välistatud, et igasugune sahkerdamine ja lahtimurdmine ei tasu enam ennast ära – vaatamata kultuslikule aurale on mõistlikum omale mõni muu "ametik" puutetelefon hankida.

Arvutimaailm proovis Hotspot.ee poolt pakutavat iPhone´i, mille müügimees üritas jääda salapäraselt varju. „Lahti lukustatud telefoni hind on meil praegu veebis 11 890 krooni, ametlikult,” rõhutas ta. „Aga tänase seisuga on karta, et saime just viimased kätte ja enam neid võib-olla ei saa...” Juba varem oli kättesaamisel piirang, et ühele inimesele müüdi vaid kaks telefoni. See tähendas, et suurema hulga tellimisel tuli kasutada erinevaid krediitkaarte, seega hind võis muutuda vastavalt nõudlusele.

Vana, number 1.1.1 tarkvaraversiooniga telefon oli testimisel mugavas kummiümbrises, mis kallist sidevahendit vigastuste ja kriimustuste eest kaitses. Käes oli ta tõesti uskumatult mugav, kuid mitte kerge.

Ekraan on erinevalt tavalistest pihuarvutitest mitte plastmassine, vaid klaasine. Sile, mitteläbivajuv pind. Mahtuvuslik puuteekraan, ütlevad spetsialistid. See tähendab, et ta reageerib mitmele korraga tehtavale puudutusele. Seda omadust on efektne proovida näiteks pilte vaadates: pildil sõrmi laiali vedades pilt suureneb. Sama toimib ka Google Mapsi kaardirakenduses.

Menüüd on iPhone´il äärmiselt lihtsad. Kõik keerulisemad seaded on kuhugi nurga taha ära peidetud, nii et esialgu menüüdes ringi kolades tundub, et sättida suurt midagi ei saagi.

Aga tegelikult saab küll. Ja selgub, et isegi paadunud Windowsifännidel on lootust oma uue Apple´i telefoniga kontaktidele ligi pääseda – nimelt õnnestub Outlookiga sünkroniseerida läbi iTunesi, ehkki see on keeruline ja piiratud võimalustega.

8 GB sisseehitatud välkmälu peaks mõneks ajaks olema piisav nii muusika- kui videosõbrale. Tulevikus, kui lisanduvad igasugused lisaprogrammid ja kaardirakendused, võib hakata mõtlema, et äkki peagi sellest ei jätku.

Sõnumeid näitab iPhone jutumullidena vestluse kujul: vaheldumisi telefoniomaniku ja vestluskaaslase tekstid. Nii on mugavam jälgida kui eraldi kataloogidest vaadates. Kuna peale ühe nupu iPhone´il esiküljel rohkem klahve pole, tuleb tekst ja telefoninumbrid sisestada ekraaniklaviatuurilt. Kuna ka pliiatsit iPhone´il pole, on ekraaniklaviatuur täielikult sõrmesõbralik ja vajutades klahv „suureneb”, nii et sõrme alt on näha, mis numbrile või tähele pihta saadi. Testitud telefon oli kohendatud ka täiesti eestikeelseks – keegi entusiast lisas klaviatuuri sümbolite alla mugavamatesse kohtadesse isegi kõik eesti tähed.

iPhone´i kasutusmugavusele aitab kõvasti kaasa menüüde „füüsika” – need justkui liiguvad sõrme jõul, kiirendades ja loksudes paika viipega juhtides. Selline sujuv menüüde liikumine on nüüd jõudnud ka paljudesse teistesse puutetelefonidesse. Ekraanil saab lehekülgi lapata, nimekirju sõrmega tõugates edasi kerida, isegi seadetes numbrite ja valikute tegemine on nagu virtuaalsete numbriketaste sõrmega pööramine. Oluline on lihtsus: kõik on kohe peale vaadates selge ja kuna Arvutimaailma testtelefoniga polnud kaasas kasutusjuhendit, saigi veenduda, et ega seda eriti vaja polegi.

Kuid eks puudusi on ka (lisaks keerulisele kättesaamisele). Mobiilsele ärikasutajale on puuduseks kiire mobiilse andmeside puudumine (kuigi WiFi on telefonil hea), akut ei ole võimalik vahetada, telefoni sisu pole piisavalt kaitstud turvarakendustega, ärirakendusi on iPhone´ile väga vähe ja olemasolevad korporatiivsed lahendused seal ei tööta, samuti on kesine tugi meiliteenustele, sünkroniseeritud kalendritele ja grupitööle.

KAIDO EINAMA

Miks ma valiksin iPhone´i?
Veljo Haamer

WiFi.ee toimetaja
iPhone on väga innovatiivne toode eelkõige oma lihtsuse ja mugavuse poolest. Tema suur eelis on see, et seadmele saab ise tarkvara kirjutada või Internetist laadida.
Väikesel nutitelefoni ekraanil ei viitsi keegi Windowsi moodi käituda, tarvis on konteksti sobivaid rakendusi. Arvutitarkvara pole siia sobiv.
Hetkel müügilolev iPhone´i versioon on teenusepakkuja küljes lukus, seega praegu osta pole mõtet, tuleb ära oodata, kui saab seda vabalt kasutada.

Multimeediatelefon iPhone
Orienteeruv hind Eestis (lahtilukustatuna): ca 15 000 kr
Mälu: 8 GB välkmälu
Ekraan: 3,5 tolli, mitme puute tundlik, 480x320 pikslit
GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz, EDGE andmeside
WiFi: 802.11b/g
Bluetooth: 2.0+EDR
Kaamera: 2 Mpix
Kõneaeg: kuni 8 tundi
Ooteaeg: kuni 250 tundi
Internetiaeg: kuni 6 tundi

PLUSSID
+ Ülilihtne kasutada, intuitiivne
+ Väga hea ekraan, mitmele puutele tundlik
+ Head multimeediaomadused

MIINUSED
- Puudub 3G
- Ärikasutaja jaoks vähe rakendusi
- Keeruline sünkroniseerida Windowsi rakendustega

AM HINNE: 6

Foto: Egert Kamenik

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.