Kompuuter pulgal: Asuse ja Google´i Chromebit muudab iga ekraani arvutiks

Lauaarvutitest polegi kaua rääkinud - nüüd siis on üle pika aja üks uudis sellest kategooriast. Lauale mahub see arvuti üsna hästi, sest on vaid USB-mälupulga suurune. USB pistiku asemel on aga küljes hoopis HDMI, et ühendada ükskõik millise vastavat pesa omava teleri või monitori või isegi projektori taha. Pulgal on täieõiguslik Chrome OS, mis peaks igast muidu rumalavõitu ekraanist tegema täie võimsusega nutiseadme, mida lisaks saaks kasutada ka tavalise lauaarvutina, kui (juhtmevaba) hiir ja klaviatuur ka külge ühendada.

Chromebit sai just valmis ja avalikkuse ette Asuse ja Google´i koostöös. Need firmad on varemgi edukat koostööd teinud - meenutame kasvõi Nexuse tahvleid ja telefone. Iseenesest pole need tooted ja ka see uus Chromebit midagi täiesti uut, aga võimalik, et ka nüüd on Asuse-Google´i ühistöö seadmenišši uue kvaliteedi toojateks. Sel suvel välja tulev pulk maksab alla 100 dollari.

Protsessoriks on Rockchip 3288, operatiivmälu mahub pisikesse seadmesse 2 GB, välkmälu 16 GB (eMMC) ja netiühendus tagatakse juhtmevaba WiFi (nii 2,4 kui 5 Ghz) abil. Klaviatuuri, hiire, kõlarid ja kõik muud lisaseadmed võib ühendada Bluetooth 4.0 BR/EDR/LE abil.

Eriliseks teeb pulga lugematute teiste sarnaste toodete seas see, et sisse pole pandud Androidi ega Linuxit. Sees on Google´i enda Chrome OS, mida Google arendab ka sobivaks platvormiks multimeediakeskustele. Google näeb seda pulka võimalusena internetiseerida ja arvutiseerida vaesemad riigid, kus võib kogu oma digitaalse elu võtta kaasa taskus ja ühendada näiteks mõne internetipunkti vaba monitori külge. Probleemiks jääb aga juhtmevaba (ja suhteliselt kalli) Bluetooth-hiire ja -klaviatuuri leidmine. Lisaks sobivad pulkarvutid äriettevõtetesse terminalideks, mida on lihtne ja turvaline kodustöötamiseks kaasa võtta. Ka reisil on need väga mugavad. Ja ärirakendustes saab kasutada pulkarvuteid näiteks tarkade ekraanide küljes, mis kuvavad ettenähtud infot ja hangivad kohalikust WiFi-võrgust värskeid andmeid juurde.

Chrome OS on vägagi Google´i teenuste keskne, seega loodab Google olla varakult ka seal, kus internetiseerumine ja arvutiseerumine alles algab. Jalg tuleb kohe ukse taha saada. 100 dollarit võib olla isegi veel natuke liiga kallis, sest olemas on küll natuke suurem ja kohmakam Raspberry Pi, mis maksab vaid 35 dollarit ja sel CES-il tuli ka Intel välja oma odava pulk-arvutiga Compute Stick. Kuid ka Inteli pulk on USB-mälupulgast natuke suurem. Chromebit on pisem. Samas lubab Intel, et nende pulgale mahub isegi Windowsiga arvuti ära. Äriklientidele on midagi sellist välja mõelnud tuntud äriarvutite ja -lahenduste tootja Dell - nende Wyse Cloud Connect muudab ka äriterminaali mälupulga suuruseks või natuke suuremaks.

Chrome OS-iga Asuse-Google´i ühisarvutil on Chrome´i veebibrauser, mis ongi põhimõtteliselt selle arvutisüsteemi süda või mõistus. Lisaks Gmail, Google Docs, Maps jne. See on tõesti kõige pisem ja näitab, kui väikeseks on 2015. aastal muutunud täisverelise arvuti riistvara. Aga eks arenemisruumi veel on, eriti just mälumahu ja lisavõimaluste osas.

Kas Chromebitil on tulevikku? Vaata ja otsusta, siin on vingemad pulkarvutid eraldi ära toodud.

Asus Chromebit
Hind: alla 100 dollari (90 eurot)

operatsioonisüsteem: Chrome OS
protsessor: Rockchip 3288
ekraan: üle HDMI, 1280 x 800 pikslit
operatiivmälu: 2 GB
välkmälu: 16 GB (eMMC)
netiühendus: WiFi (nii 2,4 kui 5 Ghz)
lisaseadmed: Bluetooth 4.0 BR/EDR/LE abil

Intel Computing Stick
Hind:149 dollarit (Windows) või 98 dollarit (Linux)

operatsioonisüsteem: Windows 8.1, Windows 10 või Linux
protsessor: Intel Atom
ekraan: üle HDMI, HD kvaliteediga (720p)
operatiivmälu: 2 GB
välkmälu: 32 GB, MicroSD pesa laiendamiseks
netiühendus: WiFi
lisaseadmed: mini USB port (toiteks) ja USB, Bluetooth 4.0

iView Cyber PC Compute Stick
Hind: 135 dollarit (koos mini-klaviatuuriga)

operatsioonisüsteem: Windows 8.1
protsessor: Intel Atom Z3735F (1.33GHz)
ekraan: üle HDMI, Intel HD graafika (720p)
operatiivmälu: 2 GB DDR3
välkmälu: 32 GB
netiühendus: WiFi
lisaseadmed: Bluetoothiga, kaasas miniklaviatuur koos hiireplaadiga

Dell WYSE Cloud Connect
Hind: 120 eurot

operatsioonisüsteem: Android 4.1, Jelly Bean
protsessor: Cortex-A9 ARM System-on-Chip (SoC)
ekraan: 1080p Full-HD, HDMI ja DisplayPort
operatiivmälu: 1 GB
välkmälu: 8 GB + microSD kuni 64 GB
netiühendus: WiFi
lisaseadmed: USB, Bluetooth

Raspberry Pi 2 Model B+
Hind: 32 eurot

operatsioonisüsteem: Linux
protsessor: Broadcom BCM2835 ARMv6 SoC
ekraan: 1080p, HDMI
operatiivmälu: 512 MB
välkmälu: MicroSD
netiühendus: Ethernet
lisaseadmed: 4x USB 2.0

 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.