Samsung Galaxy S4 - silmi pööritades veebi surfama

Alles see oli, kui New Yorgis Manhattanil Samsungi uut tipptelefoni Galaxy S 4 esitleti. Nüüd on see AM.ee testimislaual olnud juba mitu päeva. Aeg on esimesi järeldusi teha. Kohe, kui teiselt testimislaualt HTC One´i kõrvale saab, võrdleme neid omavahel ka.
 
Kuna pealtnäha on uus Galaxy S4 oma eelkäijaga väga sarnane, siis tuleb keskenduda pigem sisule. Küljeltvaadatuna on siiski uus telefon vanast õhem ja elegantsem. Kergem tundub ka.

Vanema telefoni pealt uuemale kolijatel on selle Samsungi telefoniga selles mõttes vedanud, et akut saab endiselt vahetada ja micro-SD mälukaardi jaoks on ka sahtel olemas. SIM kaardi pilusse mahub aga micro-SIM, seega tuleb oma suure SIM-kaardi kallal vastava "augurauaga" õrnalt vägivallatseda või operaatorilt väiksem SIM küsida.
 
 
Full-HD ehk 1080x1920 piksline ja viietolline ekraan (~441 ppi pikslitihedusega) on igatpidi ere ja terav, kannatab lugeda ka päikesepaistes. Kõlar on telefoni kohta huvitavalt maheda kõlaga ja vali. Helikvaliteet helistades ka hea. Kas kõnesid katkeb, nagu mõne vanema Samsungiga mõnikord pikemal lobisemisel juhtus, seda seekord ei õnnestunud testida.
3,5G kiirused ulatuvad 42 Mbit/s, Wifi a/b/g/n/ac on uue ja moodsa ac ehk gigabitini ulatuva kiiruse toega, LTE (kuni 100 Mbit/s, Cat3) peaks töötama ka Eestis, NFC töötab, Bluetooth on kiire v4.0 (see tähendab, et näiteks auto handsfree paaritamine võtab aega umbes sekundi, ehk siis kõne saabudes piisab handsfree sisselülitamisest ja jõuab kõne vastu võtta). Ka 13 MP kaamera on üsna hea, see teeb ka Full HD videot ja sisaldab mitmeid lisavõmalusi, sealhulgas ka kergelt ülereguleeritavat HDR-i. Keskmise digiseebika kvaliteeti on telefonis küll. 
 
Nii nagu HTC One´il, nii on ka Samsung Galaxy S 4-l infrapunasilm, mis diivanil vedelevale nutitelefoniomanikule on aina vajalikum asi pultide meres.
 
Nutitelefon oskab nimelt kõiki pulte asendada telekast, muusikakeskusest ja digiboksist konditsioneeri ja valguse juhtimiseni. Testis õnnestus Samsung panna juhtima nii tavalist telekat kui digi-TV boksi, muusikakeskusest rääkimata. Selleks on rakendus WatchOn.
 
Allshare´iga saab aga kirka Full HD pildi telefonist telekasse saata.
 
Jõudlustesti tegemise eel tuleb mainida, et tegemist on mudeliga Samsung I9505, mis pole octacore´i ehk kaheksa tuumaga, vaid juba traditsiooniliseks saanud neljatuumalise protsessoriga.
 
Octacore ehk kaheksatuumaline ei toeta veel LTE-d. See neljatuumalinegi on aga senitestitud telefonide/tahvlitega võrreldes kiire küll:
 
Quadrant: 11839 punkti. Konkurentsitult kiireim.
Linpack: 799,766 MFLOPS. Jälle kordades kiireim.
BenchmarkPi: 136 millisekundit.
Geekbench 2: 3230 punkti. 
Sunspider: 1111 ms.
 
Nüüd aga kõige uuema asja juurde, mis peagi kõigis meie uutes telefonides on - pilguga juhtimine.
 
Veebibrauseris avame selleks am.ee lehe ja vaatame pilguga alumist rida. Ei midagi. Siis vaatame veel kord pingsalt koos kerge pealiigutusega allapoole - töötab. Sama asja ülespoole korrates, et taas tuleb ka natuke pead ülespoole liigutada, ainult jõllitamisest ei aita. Mõne minutiga on nipp selge, ehkki esimese hetkega silmatuvastusega veebilehe kerimine kohe tööle ei hakka.
Veel lihtsam on video mahamängimisega: vaatad videot, mängib - pöörad pilgu mujale, seiskub. Kellele muule seda omadust vaja on kui reklaamiandjatele - katsu sa niiviisi reklaami ajal kööki võileiba tegema minna, video lihtsalt sel ajal ei mängi edasi. Ilmselt nutitelefonid saavad ka varsti kiirelt selle mahavõtmatu omaduse, et kommertsteated kaduma ei läheks lahkuvate silmapaaride arvelt.
 
Kui muudes telefonides tuli osta omale Swiftkey-laadne rakendus mugavaks klaviatuurisisestuseks, kui lihtsalt libistati näppu klaviatuuril (harjutades muudab see sisestuse päris kiireks), siis Galaxy S4-l on see kohe sisseehitatuna olemas koos Eesti tekstiennustusega. Jälle üks asi, mis äppide poest on kolinud telefoni tasuta standardvarustusse.
 
2600 mAh aku on küll suur, kuid ega sellega tavalise nutitelefoni ööpäevast rohkemat ei maksa loota. Tõsise päevase kasutuse puhul maksab telefon siiski igal õhtul laadima panna, et mitte järgmisel päeval pooles pärastlõunas tühjaks joosta.
 
Terviserakendusi leiab Google Playst terve müriaadi ja eks Eestigi startupid on neid palju teinud, aga Samsungis on kohe sees S Tervis, mis aitab oma organismil silma peal hoida ja eesmärke püstitada. Telefon tunneb selle rakendusega ära ka selle, mis aktiivsusega omanik parajasti tegeleb - jookseb, kõnnib vms. Tohutust andmebaasist saab valida omale dieete jms.
Kokkuvõtteks: Galaxy S 4 on tõesti kiire, väga hea ekraaniga ja rohkete lisadega (andmeside, kohe kaasas olevad rakendused, Samsungi enda kasutajaliides). Kui vaja on parimat Androidi, siis see on praegu kindlalt parim (ja üks kallimatest) variantidest. Olulisi miinuseid (peale krõbedavõiotu hinna) ei paistnud esimesel paaripäevasel testil silma peale selle, et plastmassine korpus võib paljudele tunduda liiga odav ja mittesoliidne. Aga eks me täiendame, kui kõrvutatud saab HTC One´iga.
 
 
TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Samsung I9505 Galaxy S4
Hind: 649 eurot (EMT & Elion)
Vaata, palju Amazonis maksab Samsung Galaxy S4
Protsessor: 1,9 GHz, neljatuumaline
Graafikakaart: Adreno 320
SIM kaardi tüüp: Micro SIM
Välkmälu: 16 GB
Põhimälu: 2 GB
Operatsioonisüsteem: Android 4.2.2
Kaamera: tagumine kaamera   13 Mpix, eesmine kaamera   2 Mpix, videosalvestus 1080p
Ekraan: 5-tolline, puutetundlik, Super AMOLED, 1920 x 1080 pikslit, 441 ppi, Gorilla Glass 3 ekraaniklaas
Ühendused: GPS, 3,5G (kuni 42 bit/s), Bluetooth 4.0, WiFi Direct, DLNA, WiFi hotspot, LTE kuni 100 Mbit, WiFi 802.11 a/ac/b/g/n, NFC, juhtmevaba laadimine
Mõõdud: 69,8 mm x 136,6 mm x 7,9 mm
Kaal: 130 g
 
PLUSSID:
+ kiire
+ väga hea ekraaniga
+ palju ühendusvõimalusi (LTE, WiFi ac, IR jne)
 
MIINUSED:
- kallivõitu
- odavavõitu välimusega plastmasskorpus
- pilguga juhtimine vajab harjumist
 
Vaata GSM Arena katsetust Samsung Galaxy S4 kaameraga (Full-HD ehk 1080p):
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.