3 põhjust, miks osta (või mitte osta) Samsung Gear S-i nutikella

Mõni aeg tagasi hakkasin pärast kümneaastast pausi jälle käekella kandma: tundub, et alateadvus sundis mind oma rannet nutikellade laviiniks ette valmistama. Kuigi esimestest kommertskatsetustest randmekaunistustele intelligentsi lisada on möödas juba üle 30 aasta, räägitakse viimastel kuudel järjest rohkem wearable’i ehk kantava seadme pealetungist.

Lõpuks avaneski võimalus proovida Samsungi uusimat (kuigi kaugeltki mitte esimest) üritajat selles kategoorias ja otsustasin oma arvamuse serveerida võimalikult tasakaalustatud plusside-miinuste nimekirjana, et igaüks ise otsustada võiks. Alustan plussidest, aga enne poodi tõttamist loe igaks juhuks lõpuni.

Plussid

  • Võimalus kella välimust valida. See on ka esimene asi, mis mulle nutikella puhul oluline tundus: kui sihverplaadist ära tüdined, ei pea tervet uut kella ostma. Paljud kujundused on tasuta saadaval, mõne eest tuleb ka raha maksta. Mõnel juhul saab ekraanil kuvatavat ka seadistada, kas siis Androidi lukuekraani moodi või siis pisut piiratumalt (nt valida, kas kella alaosas on lugemata teavituste arv või aku täituvuse osuti).
  • Teavitused. Kella telefoniga sidudes lastakse valida, mis teavitused randmele edasi suunatakse: nii näeb ilma telefoni taskust võtmata, kes sulle e-kirja saatnud on või kui kaua kojusõit täna Google Now hinnangul aega võtaks. Pööra lihtsalt rannet, nagu vaataks kella -- seepeale lülitub ekraan alati sisse. Kuigi antud juhul pole seda ka vaja, sest iga uus liigutus tõmbab niigi ekraani käima. Ilmselt on see ka kõige sõltuvusttekitavam funktsioon kogu mängu juures. Veel kaks päeva pärast Gear S-i tagastamist tundus, et mu Fossil vibreerib. Ja kui telefon uuest sõnumist teavitab, kisub miski ikka veel randme poole piiluma.
  • Hands-free. No see on nüüd küll selline asi, mis tekitab tunde, nagu oleksid Michael Knight! Räägi kellaga ja… keegi räägib vastu. Vaikses keskkonnas (nii toas, õues kui ka autos) saab täiesti mugavalt suheldud ka nii, et telef… vabandust, kella ei pea suu ega kõrva juures hoidma. Teoreetiliselt võiks see kõigi bluetooth-võimeliste telefonidega toimida (HTC One paaritus ilusti ära), aga… loe viimast miinust. Muide, häälkäskluste koodsõna on ilusti seadistatav, nii et vabalt saab kellaga kontakti luua ka näiteks lausega: “KITT, listen!” Teisalt on häälkäskluste töötlemine piisavalt aeglane ja kella enda hääl piisavalt naiselik, et illusioon musta Pontiaciga suhtlemisest ruttu purustada.

Miinused

  • Nõrk aku. Gear S, kui teda tõsiselt kasutada, peab ühe laadimisega vastu napilt 24 tundi. Kui teavitused, sammulugeja, ekraani värvilisus, GPS ja kõik muu tilulilu välja lülitada, kestab kauem ka. Aga siis võiks ju lihtsalt tavalist käekella kanda. Samsung on oma nutikellaga kaasa pannud terve rodu tervise-äppe (S Health), kuhu muuhulgas kuuluvad sammulugeja ja unejälgija. Seega on kasutaja keerulise küsimuse ees: millal näpistada aega laadimiseks? Kas öösel - ja jätta oma liikumatult veedetud unetunnid mõõtmata - või ehk leidub hoopis päeval see tund-paar, mil eriti ei kõnni?
  • Suurus. Minu käe peal näeb Gear S täitsa hea välja, aga mu ranne ei ole ka peenemate killast: rihm on eelviimase auguni laiaks reguleeritud. Seevastu väiksemate kätega kellakandjale ei pruugi see kumer kahetolline AMOLED üldse nii hästi sobida.
  • Vajadus Samsungi telefoni järele. Riistvaraliselt ei oleks Samsungi uusimal nutikellal iseseisvusega mingit probleemi: puutetundliku ekraani peale mahub üsna palju infot, SIM-kaardiga suudab ta ka WiFi-levialast väljaspool netti ühenduda. Küll aga on turunduslikel põhjustel otsustatud Gear S ühilduma panna ainult piiratud arvu (ja loomulikult ainult Samsungi) telefonidega. Ilma telefonita saab teoorias ka, aga vähemalt esmaseks seadistamiseks ja rakenduste lisamiseks on kindlasti suurema Galaxy-klassi nutiseadme abi vaja. Esmased seadistused võib ära teha ka mõne hea sõbra seadmega, kuid isegi meeldetuletuste väljalülitamine ei päästa igavesest sidemest kella ja telefoni vahel. Kõnelogi ja kontaktid tulevad igal juhul kaasa.

Nimekiri seadmetest, millega Gear S ühildub (hetkel 17): Galaxy Alpha, Galaxy Grand2, Galaxy Note2, Galaxy Note3, Galaxy Note3 Neo, Galaxy Note4, Galaxy Mega 6.3, Galaxy S3, Galaxy S3 Neo, Galaxy S4, Galaxy S4 Active, Galaxy S4 Mini, Galaxy S4 Zoom, Galaxy S5, Galaxy S5 Active, Galaxy S5 Mini, Galaxy S5 Zoom.

KRISTJAN KARMO
ASA Quality Services

 

TEHNILISED ANDMED:
Nutikell Samsung Gear S

Hind: pole veel selgunud (UK-s ca 410 eurot)
Ekraan: 2,0-tolline kumer AMOLED (360 x 480 pikslit)
Protsessor: kahetuumaline, 1 GHz
OS: Tizeni põhine
Võrk: 900/2100 või 850/1900 MHz (3G); 900/1800 või 850/1900 MHz (2G)
Mälu: 512 MB RAM, 4 GB välkmälu
Sensorid: kiirendusandur, güroskoop, kompass, pulsimõõtja, valgusmõõtja, UV sensor, baromeeter
Ühenduvus: WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS/Glonass, Bluetooth 4.1, USB 2.0
Aku: 300 mAh, Li-ion
Mõõtmed: 39,9 x 58,1 x 12,5 mm

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.