Hiir, mis jälgib tähistaevast

(Arvutimaailm 11/09)

Logitechi uus Darkfield tehnoloogiaga laserhiir peaks meeldima eriti neile, kes oma tööasju mõnel klaaslaual või poleeritud pinnal ajavad – vanad hiired seal ei töötanud ja vajasid hiirepatja, uued aga ei tee läbipaistvast või tumedast pinnast väljagi.

Logitechi vanema põlvkonna nö reisihiir Anywhere MX oli muidu küll igati mugav ja käepärane, kuid põhipuudus oligi selles, et näiteks kontori klaaslaua või kohviku marmorlaua taha sattudes tuli kotist otsida vähemalt paberleht, et kursor ekraanil liiguks. Polnud küll suur probleem, aga ikkagi tüütu.

Uue põlvkonna reisihiir sai aga hakkama igal pinnal. Kuidas ta seda teeb?

Põhimõte on tegelikult kui mitte just lihtne, siis vähemalt tavainimesele arusaadav. Küsimus on tähistaevas. See tähendab, et uus hiir ei jälgi mitte ainult muutusi pinnal, mis laseri alla satuvad, vaid träkib väikeseid valgeid punkte, mis tekivad pimeduses hiire all. Need valged punktid omakorda on mikroskoopilised kriimustused või tolmuterad. Punkte jälgitakse kahe laseriga erineva nurga alt, et hiire liikumise suunda täpselt määrata.

Proovime siis, mis saab ideaalselt puhta laua ja tolmuvaba pinnaga. Selleks sai puhastatud tavaline klaas, nühitud teda erinevate puhastusvahenditega ja poleeritud lapiga. Ja töötas. Muidugi ei liigatanud sellisel pinnal vana reisihiir.

Uuel ja vanal hiirel on mõlemil ülipisike USB adapter ja miinusena mõlemad kasutavad Logitechi enda raadioühendust, mitte näiteks Bluetoothi. Uus hiir ei ühildu aga vana USB adapteriga ja vastupidi. Kuid uuel hiirel on mikroskoopilisel adapteril peal päikese kujutis – see tähendab, et ühe sellise raadioga USB adapteri taha saab lisada mitu seadet.

 Sellesama pisikese adapteri, mis ulatub USB pesast välja vaid pool sentimeetrit, saab peita hiire sisemusse, kui reisile lähete. Varem oli sisemuses kaks AAA tüüpi patareid, nüüd aga kaks AA-d, tundub nagu tagasiminek? Kuid tegelikult piisab reisile minnes vaid ühest patareist, on vähem tassimist.

Nuppude paigutusest meeldib mulle aga edasi-tagasi nuppude taas vasakule küljele kolimine. Eelmisel reisihiirel olid nad ülevalpool ja polnud pöidlaga vajutatavad. Nüüd on asetus selline, et sõrmi peab võimalikult vähe liigutama. Sisse-väljalülituse nupp on ka lahendatud mõistlikumalt – nimelt on selleks kate, mis sulgeb väljalülitades ka lasersilma. Muidu kippus lasersilma avasse igasugust prahti kinni jääma.

Tegemist on ka hästi reguleeritava hiirega, tundlikkus ja nupud on häälestatavad programmide kaupa ning Anywhere MX suudab olla ka tundlik mängurihiir, tundes mängud automaatselt ära ja kohendades selleks seadeid. Puuduseks nii mängides kui ka kontoritööd tehes on hiire väikesed mõõtmed – kuid reisihiire juures on selge, miks see nii on.

Logitech Anywhere Mouse MX

Hind: 1220 krooni (OX.ee)
Nõuded süsteemile: Windows XP, Windows Vista, Windows 7 või Mac OS X 10.4+, vaba USB pesa, CD-seade või internetiühendus
Toide: 1-2 AA tüüpi patareid või akut
Töösagedus: 2,4 GHz
 
PLUSSID
Töötab igal pinnal
Kiire ja tundlik
 
MIINUSED
Ei ühildu Bluetoothi ja vanemate adapterite/hiirtega
Kallis hind
 
Arvutimaailma hinne: 4+

KAIDO EINAMA

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.