Arvutimaailm 8/05

Haridus
Tarkus tuleb tasapisi
Kadri Vilen
Kui esimene vaimustus Interneti kõikvõimsusest hakkab lahtuma, siis avastame end jututubade ja muude taoliste mitteinformatiivsete kohtade külastamise asemel veebilehtedelt, mis meile mingil moel võivad kasulikud olla.

Uus õpitarkvara
Piret Frey
Arvuti ei ole haruldus enam ei koolis ega kodus. Lastele mõeldud eestikeelse õppematerjali küllusega aga kiidelda ei saa. Eriti vähe on leida interaktiivset materjali, kus noorel teadmishimulisel oleks ka muud teha, kui pelgalt ekraanilt teksti lugeda ja pilti vaadata ning parimal juhul mõnd linki klikkida.

Turvalisus
Kogu tõde Interneti turvalisusest
Jaan Vare
Andmeturbefirma Symantec tutvustas septembris raportit „Ohud Interneti turvalisusele”, millest selgub, et rünnete hulk ja kiirus on kasvanud, nendele reageeritakse aeglaselt ning enamus auklikest programmidest on seotud Internetiga. Samast raportist saab ka teada, et vabavaralised ja palju kiidetud Mozillal põhinevad brauserid nagu Firefox on kaks korda ebaturvalisemad kui palju kirutud Microsoft Internet Explorer.

Visioon
Sotsiaalvõrgustike analüüs
Innar Liiv
Sotsiaalvõrgustike analüüsi puhul on tegemist tehnikate, meetodite ning vahendite kogumiga, mis aitavad avastada mustreid sotsiaalsetes struktuurides. Tegemist on valdkonnaga, mille eesmärk on aidata mõista võrgustikku üldiselt, selle osalejaid ning nendevahelisi seoseid.

Teistmoodi tegelikkus
Valdek Laur
Kaasaegsed videokaardid ning mängukonsoolid hakkavad vaikselt jõudma tasemeni, kus ekraanile suudetakse manada täielikult fotorealistlik maailm. Ka tänapäevased tulistamismängud ning simulaatorid on heal tasemel. Arvutite võimsused võimaldavad juba luua tohutult suuri maailmu, kus viibivad korraga tuhanded ja kümned tuhanded inimesed. Miks pole siis kuskilt veel kosta olnud uudist katsetamisjärgus oleva Matrixi esimestest testimistulemustest? Mis on tänaseks saanud virtuaalsest reaalsusest? Milliseid võimalusi võiks pakkuda digitaalne maailm? Millal on inimkond võimeline kõigi viie meelega sisenema tehislikku maailma? Kas üldse kunagi?

Mida tehakse Internetis, 5
Kas Interneti kasutajate seas
on ka vanu inimesi?
Pille Pruulmann-Vengerfeldt
Jätkan varasemates Arvutimaailma numbrites alustatud juttu, sellest, et Interneti kasutamine tähendab inimeste jaoks erinevaid asju. Rääkimaks pisut lähemalt Interneti kasutusest erinevates vanuserühmades, siis meenutagem kõigepealt seda, kui palju kasutavad Interneti erinevas vanuses inimesed.

Võrgud
WIMAX-i avalöök
Veiko Tamm
14. septembril kutsus telekomifirma Norby Telecom pressi esindajad Tiskresse, et avada esimene reaalselt tegutsev WIMAX-i testühendus Eestis.

CISCO - Praha - 2005
Veiko Tamm
19. -20. septembril tutvustas üks maailma suurimaid võrgutehnoloogiafirmasid Cisco Prahas oma uusi strateegiaid SMB (Small to Medium Business) vallas. Senini oli Cisco sünonüümiks võrgutehnoloogiale, mis haldas tuhandeid kasutajaid, mida suutsid osta ja ostsidki ainult suurkorporatsioonid ja riigiettevõtted kogu maailmas. Ning senini oli Cisco sellise kuulsuse ja mainega ka rahul...

Mitme teenusepakkujaga
katkematut võrku tagamas
Kaido Einama
Kaks pead on ikka kaks pead ehk siis mitme ISP-ga on ühendus kindlam kui ühega. Kuidas aga mitut internetiteenuse pakkujat sujuvalt kasutada katkematu võrguühenduse tagamiseks, sellele annavad vastuse vastavat võimalust toetavad lihtsad ruuterid.

Internet
Tasuta Opera -
kas Internet Exploreri konkurent?
Jaan Vare
Kunagi maailma kiireima veebisirvija tiitlile kandideerinud norrakate brauser Opera tähistas oma 10. sünnipäeva ja tegi kõigile kingituse, kaotades litsentsitasu.

Veebileht 24 h jooksul
Villu Parvet
Veebilehtede valmistamise protsess on aastate jooksul suuresti muutunud, ometi tundub, et seda mõistab vaid osa tellijaist. Selleks, et endale õnnestunult Interneti-lehekülg tellida, tasub teada, mis on kogu protsessi juures tegelikult määrava tähtsusega.

Interneti-maailm paremusjärjestuses
Tõnu Vare
Internet World Stats andmeil on maailmas Interneti kasutajaid 14,6% ehk laias laastus iga seitsmes inimene. Nettureid on maailmas tänavusuvise seisuga 938,7 miljonit ja viie aastaga (2000-2005) on nende arv kasvanud 160%.

Riistvara
MSI tutvustas Eestile
7800 seeria keskmist tegijat
Veiko Tamm
Augusti lõpupoole kuulutas nVidia välja uue kiibi oma 7x00 seeriast - 7800GT.

Crossfire
Veiko Tamm
Kahe graafikakaardiga SLI-süsteemid ilmusid taas eelmise aasta novembris, kui nVidia tutvustas oma PCI-Express kiibistikul nForce4 SLI baseeruvat lahendust. Ja sellest hetkest alates valitses ta ATI üle kiireimate graafikamasinate vallas.

4 ms lõpuks Eestis
Veiko Tamm
Juba kevadel sai CeBIT-i messil näha maailmas esimesest 4 ms TFT monitori Samsungilt. Samal messil ViewSonic alles kuulutas oma sarnastest plaanidest ja eelmises AM-is võisite lugeda nende 4 ms VX924 ja VX724 monitoridest. Samsungil võttis oma monitoridega Eestisse jõudmine aega, ent parem hilja, kui mitte kunagi. Ning esimesena saabus 17” mudel Samsung SyncMaster 730BF.

Tally Genicom 8008
Jaan Vare
Tally Genicom 8008 värviline laserprinter pakub teatavat konkurentsi tavalistele must-valgetele laserprinteritele, kuid värvilise väljaprindi osas jääb Tais toodetud seade suurtesse raskustesse.

Milline Ferrari on edukam?
Veiko Tamm, Heiti Kender
Vähe on ka IT-rahva hulgas neid, kes midagi poleks kuulnud Ferrari nimest, ja kui nad isegi ei huvitu F1 sõitudest, siis ometi on nad sattunud kuulma maailma kalleimate sõiduautode hulka kuuluvast „punasest kaunitarist”.

3D-ajaloo „ämbrid”
Veiko Tamm
Tänavu tähistati kümne aasta juubelit 3D-graafika saabumisest koduarvutile.

Kaasaskantav Playstation
Lauri Levo
Kaasaskantav Sony Playstation Portable pole ainult väärt mänugkonsool, vaid portatiivne meediakeskus, mille saab ühendada ka traadita Internetti.

Tarkvara
Kõik ühes
Piret Frey
Kindlasti on paljusid kujundajaid vaevanud küsimus, miks peavad nad oma töös iga tegevuse jaoks eraldi programmi kasutama: fototöötluseks ühte, vektorgraafika jaoks teist, küljenduseks kolmandat jne. Kusjuures tarkvara valikul tuleb veel hoolega silmas pidada, et failide moonutusteta transport ühest teise ikka toimiks. Miks ei võiks olla üks tarkvara, milles saaks ühtviisi hästi teha kõiki neid asju? Adobe Creative Suite 2 (CS 2), kuigi endiselt eraldi tarkvarapakettidest koosnev, on siiski sammuke lähemale sellele ideele.

Rakendustarkvara
Mobiilsed lahendused
laiendavad haaret
Margus Tammeraja
Mind on alati pannud muigama reklaamid, kus kujutatakse tüüpilist kontorirotti kusagil pargipingil või veelgi hullem - rannaliival, karmi pilguga sülearvuti ekraani puurimas. Loosungiks on tüüpiliselt „Tööta kus iganes” vms ja vihjatakse ilmselgelt võimalusele kolida umbsest kontorinurgast mõnusasse keskkonda, et mõte vabalt lennata saaks.

Multiorganisatsioon
ettevõtte tarkvaralahenduses
Hanna-Helena Dunning
Üks baaskomponentidest ettevõtte tarkvaralahenduse ülesehitusel on ettevõtte struktuuri ja hierarhia defineerimine.

OP süsteemid
yellowTAB Zeta -
BeOS elab edasi
Lemmit Kaplinski
BeOS on operatsioonisüsteem, mida selle kasutajad, kelle hulka mina ei ole kahjuks kunagi kuulunud, kibedalt taga igatsevad. Isegi niivõrd, et on otsustanud kogu süsteemi algusest peale vabatarkvarana valmis programmeerida. Projekti nimi on Haiku ja te leiate ta aadressilt haiku-os.org. Praegune artikkel räägib aga teisest lähenemisest, mille taga on Saksamaa firma yellowTAB.

Mängud
Uudised
Lauri Jürisoo

Hammer & Sickle
Tarmo Rajamets
Rühmataktikale toetuv Silent Stormi sari on üks venelaste tähelepanuväärsemaid panuseid mängumaastikule. Seesama maailm ja graafikamootor pandi nüüd kokku uueks asjaks.

MotoGP 3:
Ultimate Racing Technology
Tarmo Toomepuu
Mäletan, et ammusel hallil ajal arvustasin arvutiversiooni MotoGP 2-st... Ehh, tegelikult juhtus see 2003, ainult kaks aastat tagasi. Nüüd siis järjekord MotoGP 3 käes, mis sest, et PS2 omanikud näpivad juba mitmendat kuud neljandat!

BloodRayne 2
Lauri Jürisoo
Vampiiri ja inimese lapsel tuleb murdeiga küllap hiljem kui teistel. Rayne’il paistab see olevat nüüd kätte jõudnud. Sümptomeid ei tule kaugelt otsida: omapärane riietumisstiil, irooniline ja kompromissitu maailmavaade, veendumus, et just tema pere koosneb pimeduse jüngritest...

Dungeon Siege 2
Lauri Jürisoo
RPG, millel polegi mõnd tobedat alapealkirja nagu Curse of Hobgoblin või The Sword of Cenxxjul? Kõlab, ee, ebausaldusväärselt.

NIBIRU: Age of Secrets
Kaimar Palts
Meie tshehhidest vennad mängunduses, Future Games, on saanud hakkama oma suursaavutuse kordamisega. Kuigi tegu pole järjega Black Mirrorile, nende seni põnevaimale teosele, ja sündmuste-tegelaste vahel puuduvad igasugused seosed, on see ikkagi jahmatavalt sarnane seiklus.

Praktika
Kodune digilabor ostsillograafi ja
signaaligeneraatoriga
Peep Loorits
Tavaline arvutikasutus piirdub enamasti kontoris vajaolevaga ehk tekstitoimetamise, tabelite pidamise, Interneti kasutamise, e-posti halduse ja pasjansiga. Enamasti kasutatakse ettevõtetes ka raamatupidamise programme ja mitmesuguseid andmebaasi süsteeme, projekteerimisprogramme (CAD).

Ajaveebniku telefon Nokia 6681
Lauri Levo
Uus Nokia 6681 kaameratelefon sisaldab blogiprogrammi, mis koostab telefoni sõnumitest, fotodest ja videotest päevikulaadse kronoloogilises järjekorras andmebaasi, mida saab nupulevajutusega Interneti blogi laadida.

Samsung D600E - rääkida saab ka
Jaan Vare
Selle aasta alguses CeBIT-il tutvustatud soliidse disainiga äritelefon Samsung D600 pildistab, filmib ja mängib muusikat.

Mina ja arvuti
Tarkvarakonsultant,
kes unistab veebikaamerast
Lauri Levo
SAPSolutions OÜ vanemkonsultant Peeter Parelole meeldib, kui arvuti töölaual on piisavalt vähe vidinaid, kuid veebikaamera ostmise peale on ta aeg-ajalt ikka mõelnud.

Juhtkiri
Ohutsoon
Lauri Jürisoo
Iga kontorirott teab, et pärast puhkust tööle tulles võib saada paraja peavalu. Sõbrad küll hoiatasid, et ära mine sinna, seal on palju tegemist, aga no kus sa pääsed. Näiteks seda juhtkirja alustades vaevas mind tunne, et kuppel lendab kohe õhku.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.