Kuidas saada mobiil-ID

Mobiil-ID on asi, mida välismaalasele on raske seletada. Isegi üks Läti IT ajakirjanik tõdes, et ta aimab, mis see on, aga mida see endast täpselt kujutab ja kuidas töötab, sellest ta veel täpselt aru ei saa. 

Ega ei saagi sellest päris lõpuni aru enne, kui ise näinud pole. Kuna homme algab suur seiklusmäng mobiil-IDga, siis tundus paras aeg liitumine just täna käsile võtta.

Esiteks - katse mobiilioperaatori (Elisa) iseteeninduses ebaõnnestus üsna ettearvatult. Kuskil uudistes küll mainiti, et ilma kohaleminemiseta ei saa, kuid proovida ju võib - äkki saab näiteks veebist iseteeninduse kaudu omale SIM kaardi ära tellida. Oli küll link mobiil-ID teenusele, kuid see ei töötanud.

Teine etapp oli mõistagi esindusse minek. Järjekorda polnud, teenindaja võttis kohe ette ja tahtis saada ID kaarti. "Sertifitseerimiskeskus nõuab kahe poole koopiat," põhjendas ta ID kaarti paljundusmasina kaante vahele pistes. Natuke paberitööd ja uus Mobiil-IDga SIM kaart ulatati allkirja vastu. "Hakkab kohe tööle," lubati.

Ja töötaski, vähemalt kõnede osa toimis uue SIM-iga kohe peale leti äärest lahkumist. Mobiil-ID aktiveerimiseks tuli siiski veel kodus arvuti taha istuda ja see http://mobiil.id.ee/ lehel ära aktiveerida. Küsiti vaid ID kaardi PIN1 koodi (vedas, sest Chrome brauser PIN2ga veel ei töötanud).

Siis arvutiga eesti.ee lehele proovima - sisselogimiseks valid mobiil-ID, sisestad mobiilinumbri ja jääd ootele - ei midagi. Ka poole tunni pärast ei tee mobiil piuksugi. Kontroll pankadesse sisselogimisega ei anna ka tulemust. Telefoniks Androidiga HTC mobiil.

Katse ebaõnnestunud, proovime SIM kaarti Windows Mobile´iga telefonis. HTC HD2 viskabki hetke pärast teate, et Mobiil-IDga tahetakse sisse logida. Õnnestub. Seega esimese ebaõnnestumise süüks võis esialgu lugeda seda, et telefonile oli vaja üht värskendavat restarti. Teisel katsel õnnestub sisselogimine ka Androidiga. Paraku hiljem uus katse jälle ebaõnnestub, sest telefoni ei saabu kümnete minutite jooksul mitte midagi. Nagu Mobiil-ID lehelt soovitatakse, tuleb sel puhul enne järgmist sisselogimist teha androidtelefonile sisse-väljalülitamine ja hoida avaekraan lahti ilma ekraanilukuta. Tüütu, aga nii paistab tõesti toimivat. Androidiga tundub toimivat veel üks nipp: peale esimest m-ID abil sisselogimist ei tohi menüüst lahkuda "Koju" nupuga, vaid vajutada "Tagasi" nuppu, nii jääb protsess kuskil taustal jooksma ja õnnestub ka järgmine kord sisse logida.

Kuidas see sisselogimine välja näeb? Protsess on üsna lihtne, võib-olla isegi natuke liiga palju küsimusi esitav, aga võib-olla on seda turvalisuse jaoks vaja. Mobiilis areneb umbes selline dialoog (peale veebilehel sisse logides oma mobiilinumbri või isikukoodi sisestamist):

- (asutuse nimi) mobiil-ID: OK
- (kontrollkood - seesama, mis kuvatakse veebis) sisenen? OK
- Sisenen: Jah
- Sisesta PIN1: (PIN1)
- Sisenen: Jah

Ja siis peakski veebis juba sisselogimine ära toimunud olema, kui pilk mobiililt ekraanile tõsta. Töötab ametlikult pea kõigi telefonidega, välja arvatud mõned vanemad Nokiad ja Motorola F3. Ja nagu selgus, on Androidiga asi veidi keerulisem.

Mida siis nüüd edasi teha? Aga nüüd saab panka, maksu- ja tolliametisse või oma mobiilioperaatori veebi ka suvalisest arvutist ilma ID kaardita sisse logida. Või nendest arvutitest, kus ID kaardiga on ikka veel probleeme. 

Näiteks homme võib asuda mängima suurt seiklusmängu.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.