Asus Eee PC – sülearvuti mobiili hinnaga

(Arvutimaailm 1-2/08)

Jah, tõesti – nagu pealkirjas väidetud, saab igaüks nüüdsest tänu Asusele omale soetada täisfunktsionaalse sülearvuti sama raha eest, mis kuluks keskmises hinnaklassis olevale mobiiltelefonile – see on ligikaudu 5000 krooni eest. Esmapilgul võib Asus Eee PC küll eeskätt oma pisikeste mõõtude poolest meenutada pigem lastele mõeldud plastmassist arvutiimitatsiooni, kuid see mulje on vägagi petlik. Millega meil siis tegemist on?

Tootenimes Eee kasutatav e-täht on marketroidide poolt võetud inglisekeelsest sõnast ’easy’ – ehk siis ’lihtne’; kolmekordne ’e’ tähendab vastavalt ka kolmekordset lihtsust – nii mängida, õppida kui ka tööd teha. Kolm pidavat kohtu seadus olema ja nii palju üllatusmomente tekitas ka sülearvuti karbi avamine – ”Nii väike?!?” (karbikaant avades), ”Nii kerge?!?” (arvutit karbist välja võttes) ja ”Nii kiire?!?” (esimesel käivitamisel). Tõesti, mõõtude (225 x 165 x 35 mm) ja kaalu (pisut alla ühe kilogrammi) poolest on Eee võrreldav ühe korraliku raamatuga ning peale karbist väljavõtmist oli ta ligikaudu 15 sekundiga käivitunud ja töövalmis.

Nagu mõõtudest eeldada võib, pole sel sülearvutil just suurt ekraanipinda oodata, ning eeldused vastavad antud juhul ka tõele. Ekraani kummassegi äärde on paigutatud kõlarid ning nende vahele mahubki vaid 7-tollise diagonaali jagu pinda pildi kuvamiseks. Pilti kuvatakse ekraanile 800x480 resolutsiooniga, võimaldades seega igati probleemivabalt teksti nii lugeda kui kirjutada. Paraku osutus aga antud resolutsiooni puhul häirivaks asjaoluks, et osade programmide seadistamisel ei mahtunud infoakende alumised osad enam ekraanile, nii et ”Next” või ”Ok” vajutamiseks tuli neid aknaid spetsiaalselt ülespoole nihutada. Samas on sülearvutile kohaselt olemas võimalus külge ühendada ka väline monitor, mis taolise puuduse kõrvaldab.

Ka klaviatuuri on tuntavalt kokku surutud, kuid peale mõningast harjumist leiab selle täiesti kasutatavana... pikemate kirjatööde sisestamiseks võiks aga sellegipoolest midagi mugavamat (välist klaviatuuri) kasutada. Samuti on Thinkpadi taustaga inimesele alguses pisut harjumatu osade klahvide asukoht (näiteks parempoolne Shift-klahv asub üles-noolest paremal), kuid peale mõningat katsetamist jäävad ka uued asukohad meelde. Touchpad (ehk siis ’puuteplaat’) on testimiseks saadud mudelil igati hästi kasutatav, samas varasemast kokkupuutest Eee-ga oli meelde jäänud just nulltasemel tundlikkusega puuteplaat.

Teiste võrkudega ühendumiseks saab kasutada kahte võimalust – kas tavalise võrgukaabli või WiFi abi, kuid kahjuks pole olemas ei sisseehitatud modemit ega ka Bluetooth’i tuge. Eee juures kasutatav traadita võrgu adapter on arvuti hinnaklassi arvestades üllatavalt hea tundlikkusega, kuid samas ka üsnagi ohtralt energiat tarbiv. Kui aktiivse WiFi-ühenduse korral pidas keskmise heledusega ekraaniga töötades aku vastu kahe ja poole tunni jagu, siis ilma traadita võrku aktiveerimata suurenes aku tööaeg tublisti üle kolme tunni pikkuseks.

Suure osa oma kergest kaalust ning madalast müratasemest võlgneb Asus Eee asjaolule, et ta ei sisalda endas tavapärast kõvaketast vaid hoopis 4-gigabaidist SSD-flash tehnoloogial põhinevat. Kettamaht võib tunduda alguses küll pisut naeruväärne, kuid olgem ausad, ega see arvuti olegi failiserverina kasutamiseks mõeldud. Kui aga tõesti salvestusruumi nappima hakkab, siis võib mõningast leevendust ehk pakkuda korpuse küljel asuv SD-mälukaardi pesa.

Pisut ka kasutatavast operatsioonisüsteemist. Hoidmaks toote hinda võimalikult madalal, on loobutud Microsofti poolt pakutavatest süsteemidest ning kasutatakse Xandrosel põhinevat ja pisut modifitseeritud operatsioonisüsteemi. Lisaks saab arvutiga kaasa ka suurel hulgal vabavara, võimaldades teha enam-vähem kõike, mida üks tavakasutaja arvutist tahta võib. Interneti sirvimine ja oma e-kirjade lugemine, tekstitöötlus ja esitluste koostamine, mängude mängimine, fotode ja videote vaatamine ning muusika kuulamine – kõik see on olemas ja kohe täisfunktsionaalsuses kasutatav. Ning kui tahad näiteks Skype’i beetaversiooniga teha videokõnesid (või lihtsalt näha, milline sa Eee taga istudes välja näed), siis selle jaoks on ekraani kohale integreeritud veebikaamera. Mugav.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kui tahta oma raha eest saada võimalikult palju funktsionaalsust, siis tasub tõsiselt Asus Eee soetamisele mõelda. Arvuti kerge kaal ja väikesed mõõtmed on ühtlasi boonuseks mobiilsuse otsijatele, ning seda ka hoolimata Bluetooth’i toe puudumisest.

Aigar Alaveer

 

Asus Eee PC 701
Hind: alates 5 000 kr
Protsessor: Celeron-M 900 MHz, L2 cache 512 MB
Ekraan: 7 tolli, 800x480 TFT LCD
RAM: 512MB
Kõvaketas: 4GB SSD-flash

Plussid:
Madal hind
Väikesed mõõtmed ja kerge kaal
Suur hulk tarkvara kohe kaasas

Miinused:

Väike kettamaht
Bluetooth’i toe puudumine
Kokkusurutud klaviatuur

AM HINNE: 8

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.