Kalev Pihl: Smart-ID aitab teenust eksportida ka väljaspoole Eestit

Sertifitseerimiskeskuse juht Kalev Pihl selgitas, kellele ja milleks on täpsemalt mõeldud nende järgmisest aastast käivituv uus teenus Smart-ID.

Esiteks ja kõige olulisemaks: Smart-ID sihtrühm ei ole ainult Eesti ja eestlased.

Smart-ID sihtrühm on kõik inimesed, kes soovivad kasutada e-teenuseid nutiseadmetel. Rahvusvahelisel turul ei ole olemas sarnase realisatsiooniga kasutaja identimislahendust ega ka allkirjastamise lahendust. Ennekõike on Smart-ID SK ja AS Cybernetica loodud toode ja teenus, mille põhiline eesmärk on Eesti innovatsiooni ja teadustöö eksport, kuid loomulikult pakume selle teenuse ka Eesti kasutajatele välja. Eestis on üldkasutatavate e-identimise ja allkirjastamise vahendite küllus ja see on tegelikult unikaalne – valdavalt on see turg pigem tühi või on domineeritud ühe lahenduse poolt.

Konkreetselt Eesti turul on hulganisti neid, kes on leidnud, et täna pakutavad lahendused neid ei rahulda. 100 000+ inimest kasutab mobiil-ID-d ja 600 000 kasutab ID-kaarti. Nende vahe on 500 000. Lisaks ka need inimesed, kes jäävad 600 000-st üle - nad kasutavad kas paroolikaarte, kasutajanimesid ja paroole, PIN-kalkulaatoreid või käivad kontoris kohal. Smart-ID on uus alternatiiv kindlasti neile.

Ses mõttes ei trügi Smart-ID praegu küll operaatorite mängumaale.

Lisaks sellele on ka oluline teada, et Smart-ID-l ja mobiil-ID-l on mitmeid erinevusi.

1. Mobiil-ID töötab sisuliselt kasutades SMS sõnumeid ja seega telefonivõrku, Smart-ID kasutab andmesidet ehk vajab lihtsalt ligipääsu internetti.

2. Smart-ID võtmete turvalisus on tagatud võtmete jagamise teel ning protokolliliste ning organisatoorsete turvameetmetega, Mobiil-ID korral on võtmed väga konkreetselt riistvaraliselt SIM kaardid ning ei välju sealt.

3. Mobiil-ID on täna isikuttõendav dokument Eesti Vabariigis ning annab kvalifitseeritud e-allkirju, Smart-ID tänase lahendusena on erasektori teenus, mis on võimeline andma e-allkirju oma lansseerimise hetkel vaid kuni tasemeni täistatud e-allkiri kvalifitseeritud sertifikaadiga ehk see omab juriidiliselt nõrgemat jõudu, kui Mobiil-ID’ga antu.

4. Smart-ID esitab kasutuskeskkonnale oluliselt rohkem nõudeid (Android või iOS eri versioonid) samas mobiil-ID on võimeline sisuliselt töötama suvalise telefoniga

5. Mobiil-ID’d saad kasutada täna vai ühes seadmes, Smart-ID konto saab olla nii mitmel seadmel, kui kasutajal vajadust on.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.