Sony Xperia Z3 Compact - väiksemate taskutega vee alla

Kui telefonitootjad oma lipulaevade kõrvale mini- või kompaktmudeli toovad, võib reeglina olla kindel, et lisaks suurusele on kärbitud ka väikese venna võimekust. See reegel tunneb vähemat ühte erandit – Sony Xperia Z3 Compact on tõenäoliselt parim Androidiga telefon sel aastal.

Välimus: mõnus ja soliidne

Sony kõige uuem 4,6-tollise ekraaniga vee- ja tolmukindel telefon tundub esimesest hetkest käes väga mõnus ja soliidne. Tänu IP68 sertifikaadile (üks esimesi sellise veekindlusega nutitelefone Eestis) ei ole Z3 Compactil avatud porte ega liikuvaid osi.

See tähendab, et erinevalt teistest Androidiga töötavatest seadmetest, mis on põhjendamatult sügavalt plastmassi kiindunud (Samsung, me vaatame sinu otsa!), on Z3 Compact väga iPhone’ilik. Nii ees- kui tagakülg on klaasist ja kui tagumine kaamera välja jätta, siis on mõlemad pooled äravahetamiseni sarnased (tõsi, esiküljel on ka 2,2 MP kaamera enekate tegemiseks ning LED-valgustus, aga need ei torka tänu tumedale klaasile üldse silma).

Võiks mõelda, et selline kahest klaaspaneelist koosnev telefon vajab soliidsuse nimel külgedele metallraami, aga see lisaks liialt kaalu (129 g) ega annaks niigi stiilsele telefonile eriti palju juurde.

Metalli asemel on kasutatud pehmet plastmassi, mis musta värvi testitelefonil oli tumehall. Valged Z3 Compactid on varustatud helehalli plastmassiga. Telefoni ülaäärest leiab heliväljundi ja imepisikese ava sekundaarse mikrofoni kohal; allääres on samuti väike avaus sisseehitatud mikrofonile. Paremale küljele (paksus 8,6 mm) on mahutatud kolm nuppu: hõbedane sisselülitamiseks, musta värvi helitugevuse ja kaamera jaoks. Füüsiline kaameranupp on tehtud sellepärast, et veelauseid pilte ja videosid tehes ei ole ekraani puutetundlikkus just kõige parem ja ainult tarkvaralisest nupust ei piisaks. Seda, et füüsiline nupp hädavajalik on, tõestas juba 2 aastat tagasi Samsung oma esimese veekindla S4 Active’iga.

Teiselt küljelt vaatab vastu kaks eemaldatavat katet, mille all on peidus microSD kaardi ja laadimispesa. Teise katte taha on peidetud nanoSIM-kaardi pesa ja üks väike ava, kust saab välja tõmmata peenikese riba, millel on kirjas kõik see, mis teistel mudelitel reeglina aku taga on – mudeli ja tüübi number, FCC, IC jne. Nende kahe katte vahel on täpselt nii palju ruumi, et sinna mahuksid dokiga laadimise klemmid. Olgu aususe huvides kohe öeldud, et dokki me väga põhjalikult ei testinud, aga esmamulje oli tagasihoidlik – odav ja  logisev plastik, mis stiilse klaastelefoniga üldse kokku ei sobi.

Kogu see ilu ja soliidsus on silmaga hea vaadata ja kaitseb nähtavate kriimustuste eest, aga telefoni kasutades tuleb olla tavapärasest ettevaatlikum – kahepoolse klaasi tõttu on see väga libe. Eriti hästi libiseb telefon kõikidel siledatel pindadel, aga ka käes hoides pole tunne väga turvaline. Samas on tänu tugevale Gorilla klaasile kriimustuste tekkimise võimalus minimaalseks viidud. Ilu nõuab ohvreid!

Sisemus: ja akut jätkub kauemaks

Z3 Compacti südameks on neljatuumaline Snapdragon 801 (2,5GHz); GPU on Adreno 330 ja RAMi on 2 GB. Korralikuks töötelefoniks on seda piisavalt. Võrdluseks: HTC täismõõtmetes (täispurjedes?) lipulaev M8 on varustatud 2,1 GHz SnapDragon 801 protsessoriga ja 2 GB RAMiga.

Need, kes rohkem meelelahutusele ja mängudele keskenduvad, otsivad uusi tehnoloogilisi sõpru mujalt kui miniversioonide hulgast. Head meelt teeb, et mälukaardi võimalus on endiselt olemas (erinevalt konkurent Samsung Galaxy Alphast). Natuke kurvaks teeb IPS LCD ekraani resolutsioon, mis on 720 x 1280 ja pikslitihedus 319 ppi. Aga see kurvastamine on tõesti minimaalne, kuna ekraanilt on päiksevalguses kõik kenasti näha ja erilist peegeldamist ei toimu.

Ilma igasuguse kõhkluseta võib kinnitada, et kõige vingem komponent Z3 Compacti sees on 2600 mAh aku. Kuigi see on ainult 300 mAh rohkem kui eelkäijal Z1 Compactil ja kuigi seda ei saa vahetada (osaliselt kindlasti parima veekindluse tagamiseks), on aku tööaeg nii fenomenaalne, et jätab kõik potentsiaalsed miinused varju. Akutestid on toredad asjad ja näitavad konkreetseid fakte, kuid kõige õigema teadmise annab ikkagi igapäevane kasutamine.

Kuna Z3 Compacti test kestis tavapärasest kauem, jäi sellesse paar päeva väga tihedat tööd ehk aktiivset telefonikasutamist ja ka mõned väga rahulikud nädalavahetuse päevad. Aktiivse kasutamise korral (paar tundi kõnesid, pidev andmete sünkroniseerimine nii 4G kui 3G levialas, sage veebis surfamine, Bluetoothiga käedvaba süsteemi kasutamine, paar pildiklõpsu ja mõne lühema video vaatamine) peab aku vastu vähemalt poolteist päeva. See on hea tulemus, mis on küll mõneti ka eeldatav väiksema ekraaniga seadmete puhul, kuid oma osa annab ka Android 4.4.4, mis tagab kõige energiaefektiivsema op-süsteemi.

Rahuliku kasutamise korral ei pea Z3 Compacti laadima kolm päeva, mis on pea kolm korda rohkem kui konkurentidel keskmiselt. Lisaks sellele on Sony värskeim mudel varustatud Stamina režiimiga, mis aitab tunduvalt pikendada tühjeneva aku tööaega. Kogemuse põhjal võib väita, et kui energiat on veel 10%, siis Stamina abil saab sellega hakkama 4-5 tundi. See tähendab küll, et WiFi, Bluetooth ja GPS on koos taustal töötava andmeedastusega välja lülitatud, kuid kõned, SMSid ja muud eluvajalikud funktsioonid on alles.

Kui välimus on maitseküsimus ja see kas meeldib või mitte, siis aku tööaeg on väga konkreetne näitaja, mis Z3 Compacti puhul on igast asendist oma klassi parim. Ainuüksi selle pärast tasub väga tõsiselt kaaluda oma olemasoleva telefoni väljavahetamist.

Paar sõna peab ütlema ka ühenduvuse kohta. Kui hiljuti testitud Samsung Galaxy Alpha kurvastas nõrga 4G leviga (mitte ainult siseruumides), siis Z3 Compact levib kõikjal eeskujulikult. Tõsi, WiFiga oli kohati väikseid probleeme – samasse WiFi võrku ühendatud Huawei Ascend Mate 7 või Samsung S4 mini näitasid suuremat arvu levipulkasid kui Z3 Compact - , aga see on pigem marginaalne tähelepanek (WiFi töötas sellest hoolimata igal ajal korralikult).

Ükskõik, milleks telefoni kasutada, on oluline kaameraga tehtavate piltide ja videote kvaliteet. Z3 Compact on varustatud 20,7 MP kaameraga, mis on oma klassis üks parematest. 20,7 MP sensor on kasutusel alates Z1-st ning nüüd on see saanud täiendust ISO 12800 toetusega, et parandada hämaras tehtud fotode kvaliteeti.

Lisaks sellele saab kaamerat käivitada väiksest füüsilisest nupust (paremas ääres), mis on väga mugav, kuna siis ei pea eraldi ekraani lukust lahti tegema. Peale  käivitamise saab selle nupuga ka pilti teha – mugav ja hädavajalik veealuste fotode/filmide tegemiseks, kui ekraani puutetundlikkus on sama hästi kui kadunud. HDR funktsionaalsus on olemas nii pildistamiseks kui filmimiseks. Kaamera füüsilised näitajad on väga head ja tarkvara, mis kaamerat juhib, rikkalike funktsioonidega.  Vaata testpilte, klikkides pildil avanevad originaalid:

Aga pildikvaliteet ei kipu kuidagi vastama nõnda vägevatele numbritele. Kõige parema tulemuse andis testis Superior Auto režiimis pildistamine, mis pakub küll ainult 8 MP resolutsiooniga fotode tegemist, kuid teeb silmad ette manuaalsele režiimile, kus saab kasutada 20,7 MP resolutsiooni.

Z3 Compact võimaldab teha nii 720p kui 4K videoid ning need näevad vägagi eeskujulikud välja. Tänu kahele mikrofonile on ka heli väga hea.

Kasutajaliides ja tarkvara

Nagu mainitud, jooksutab Z3 Compacti kõige värskem Android (4.4.4). Sony on seda pisut kohendanud, kuid mitte kohitsenud võrreldes suurema venna Z3ga.  See tähendab, et Z3 Compacti seest leiab samad tarkvaralahendused ja äpid mis Z3gi seest.

Tänu värskele Androidile ja heale riistvarale liigub kõik kiiresti nagu südasuvine välk. Sellist olukorda, kus kasutaja telefoni järel ootama peaks, ei tekkinud mitte kordagi. Ka kõige ressursinõudlikumad mängud ning rakendused töötasid veatult.

Kuna füüsilisi nuppe (tagasi, kodu, viimatised äpid) pole, asendavad neid tarkvaralised. Mõne rakenduse puhul (näiteks Albumis täisekraanile pilte vaadates) on neid küll natuke raske nähtavaks teha, kuid üldjuhul töötavad hästi.

Kõige olulisema asja ehk telefonirakenduse kasutamise on Sony oma parema äranägemise järgi ümber teinud, kuid see pole just kõige paremini õnnestunud. Nii näiteks võib numbriklahvide avamisel juhtuda, et helistad kogemata mõnele hiljutisele kontaktile; sõnumites telefonitoru ikooni pressides ei hakka telefon mitte helistama, vaid avab klahvistiku ja nõuab teistkordset vajutust; viimati valitud numbrite puhul ei tööta paremale ja vasakule viibe, vaid selle asemel on nime ja numbri taga nooleke, mis avab tee lisafunktsioonide juurde. Selliseid näiteid, kus Sony on kiiduväärt innovatsiooni ja funktsionaalsuse asendanud oma isikliku iganenud nägemusega, on paraku teisigi. Mõned neist on isiklike harjumuste muutmises kinni, mõned on lihtsalt näited aegunud lahendustest.

Võrreldes puhta Androidiga on vaikimisi brauser Chrome; Galerii on asendatud Sony enda Albumiga; ka telefoniraamat on pisut erinev (mitte tingimata mugavam). Eelinstalleeritud tarkvarast tasub mainida Garmini kaarditarkvara (tasuta prooviversioon 30 päeva) ja turvatarkvara AVG Antivirus PRO.

Kuna Sony toodab ka muud kui ainult telefone, tuleb tähelepanu juhtida sellele, et Z3 Compact ühildub kenasti ka PlayStation 4 ja muude Sony seadmetega. PS 4 ühilduvus tähendab seda, et telefoni saab kasutada nii puldina kui ka mängida telefonis neid mänge, mis on PS 4 jaoks juba soetatud.

Kokkuvõtteks: kobe, aga natuke kallim kui muidu

Sony Z3 Compact hind on Androidi konkurentidest (Galaxy Alpha ja S5 mini, Moto G) õige pisut kõrgem, kuid funktsionaalsuses ja võimekuses pole talle vastast. Fenomenaalse aku, rohkete funktsioonidega ja väga hea riistvaraga seade on küll kallis, kuid väärt seda 500 eurot, mis tema eest loovutama peab. Mitte ainult oma klassis (mini Adroidid), vaid üldse.

 

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Sony Xperia Z3 Compact

Hind: 479 eurot (Elisa)
Ekraan: 4,6" TRILUMINOS ekraan pilditöötlusmootoriga mobiilseadmetele X-Reality
Protsessor: neljatuumaline protsessor Qualcomm Snapdragon 801, 2,5 GHz
Kaamera: 20,7 MP, sensor Exmor RS, 4K video salvestus
Aku: 2600 mAh, täiustatud STAMINA-režiim aku pikemaks kasutusajaks
Ühendused: WiFi, DLNA, aGPS, Bluetooth, NFC, MHL, Screen Mirroring, ANT+
Vaata täpsemaid tehnilisi andmeid siit

 

PLUSSID:

+ fenomenaalne aku
+ hea koostekvaliteet
+ hea disain
+ funktsionaalsus
+ IP68 standardile vastav veekindlus

MIINUSED:

- kaamera võiks parem olla

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.