fbpx Eesti tehnoloogiaprojektid ühisrahastuse ootel: mõned näited | AM.ee

Eesti tehnoloogiaprojektid ühisrahastuse ootel: mõned näited


Foto: (CC) Elina Mark / Wikipedia

Eesti kogub idufirmade kasvulavana kuulsust ja mõned investorid on hämmingus: miks just siin, kõledal ja külmal Läänemere kaldal, kus pole isegi suuri mägesid ega laiu jõgesid, rääkimata rikastest tehastest, on pihta hakanud selline startuppide buum? Üksikud idud kasvavad maailmakuulsaks, kuid rohujuure tasandil vajavad toetust paljud, võideldes oma koha pärast kiirendites ja otsides rahastust.

Kuid alati ei pea hea toode ootama rikka äriingli tähelepanu alla sattumist. Mõnikord aitab ka rahva tahe. Ühisrahastuse saitidel ootavad kümned ideed kastmist kasvõi mõne(kümne) euro kaupa. Soovijad saavad teha annetuse lemmikprojekti heaks ja kui raha õnnestub kokku saada, premeerivad arendajad oma toetajaid kingitustega vastavalt annetuse suurusele.

AM otsis kolmelt ühisrahastamise saidilt - Hooandjast, Indoegogo-st ja Kickstarterist kokku mõned Eesti ideed, mis igaühe panust ootavad. Vaata järgi ja toeta, kui arvad, et see idee võiks elujõuliseks saada. Või vaata, millised on suuremad edulood.

 

Robootikaring Laagrisse

Lapsevanemaid kurnatakse mõnikord koolide poolt mitmesuguste lisatasudega ja ikka ei saada vajalikku raha kokku. Miks mitte aga küsida raha Hooandja kaudu? Põhiline on ju lõpptulemus - lastele robootikaklassi sisustamine Laagri huvikoolis ja igaüks annetab just nii palju, kui tahab või saab. Auhinnaks on robootika töötoad.

Kogutud on juba 4707 eurot 4000-eurosest eesmärgist.


Eesti esimene MMO-mäng, 3D-MORPG mäng „Kutimuti: XI.vahetus"

Mõned unistavad väiksena kosmonaudiametist, Mario Kartezi aga on lapsest saati unistanud arvutimängu loomisest. "Aastatepikkune õppimine on jõudnud punkti, kus alguse on saanud Eesti esimese 3D-MORPG (Multiplayer Online Role Playing Game) mängu loomine," kirjutab ta Hooandjas. Mängu kirjeldusest loeme, et Laulasmaal asuva Kutimuti noortelaagri on vallutanud „zombie-ossid“, kes püüavad noorte meeli üle võtta, täites need mõtestamata muusikaga ja kohatu elustiiliga. Mängijad asuvad lootustandvate noorte rolli, kes aitavad hävitada „zombie-ossid“.

Kogutud on 376 eurot 1000-eurosest eesmärgist.

 

Armastuse pildiraam Tartu riistvarakiirendist

Valentinipäeva eel oleks igati paslik toetada seda Tartust pärit ideed: pildiraami, millel on üheksast pildist koosnev mosaiik (või ka vähematest ja suurematest piltidest kollaaž), kus saab üht pilti puudutades saata armsamale teate, milleks on selle pildi kerge plinkimine tema laual samasuguses pildiraamis. Koos pildipuudutusega saab edastada lingi, soovi või šokolaadi. Virtuaalse muidugi. Tutvustusvideos öeldakse, et selline pilt (mis pole ei puuteekraan ega tahvel, vaid ehtne foto) päästab kaugsuhteid, kui inimesed peavad viibima üksteisest eemal.

Blueberry Walli nimelist toodet on toetatud 886 dollariga, natuke on veel 1000 dollarist puudu.

 

Psühholoogi abi läbi mobiilirakenduse - kognitiivne teraapia

Miks peaksid psühholoogid endiselt paberankeetide või arvutis täidetavate vormidega jändama? Käes on mobiiliajastu. Psühholoogi ja patsiendi suhe võib käia ka moodsamalt, läbi analüüsiva mobiilirakenduse.

Rahakogumisel on veel pikk tee minna - 10 eurot 7000-st on juba koos.

 

Blossomil raha koos

Skype´i endine tarkvaraarhitekt Kaido Kert osaleb idufirmas Blossom tehnoloogiajuhina ja aitab arendada nutikat kastmissüsteemi, mis on juhitud ilmainfo abiga. Blossom võib aia kastmist juhtida ise, kasutades selleks keerulisi algoritme ja anduritelt ning Internetist tulevaid andmeid, kuid kasta võib ka otse mobiilirakenduse abil oma aeda juhtides.

California kuuma päikese all tegutsev idufirma sai raha kokku: eelmise aasta lõpuks oli kogutud 102 600 dollarit 30 000 dollarilisest eemsärgist. Loodetavasti tootmine juba käib.

 

Tark aed - raha käes juba ammu

Eestis juba hästi tuntud Click & Grow on hea näide ühisrahastamise edust: juba 2013. aasta kevadel taotlesid nad oma uut tüüpi valgustusega lillepotile rahastust ja soovitud 75 tuhande asemel potsatas arvele 625 851 dollarit! Selle raha eest peaks küll saama väärilise toote, kus on kõrvaldatud kõik eelmise lillepoti poodused.

Tead veel mõnda erilist Eesti idufirmat, kes taotleb tuge ühisrahastuse kaudu? Kirjuta kommentaaridesse (siia või Facebooki).

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.