Lenovo kuvaripaar USB-sõltlasele ja peaaegu profile

(Arvutimaailm 12/10)

Lenovo lasi sügisel välja kaks uut monitori ja iseenesest võiks neist ju ka eraldi lugudes kirjutada. See monitoripaar aga täiendab hästi üksteist, näidates kätte kaks huvitavat segmenti turul.

Lenovo L2230x on puhtatõuline kontorimasin. Selle 21,5tollise laiekraanmonitori võib panna sülearvutiga kontoritöötaja lauale ja ta on rahul, kuigi pilt ja värvid pole just kõige kirkamate hulgast. Vahetades mõne vana monitori asemele selle uue, on vahe muidugi märgatav paremuse suunas.

Üks USB pesa juhib kogu mängu
Kaablite osas on saabunud selle mudeliga lõplik selgus: üks pistik ühendab kõike ja see on tavaline USB pistik. USB otsas tuntakse ära lisamonitor, paigaldatakse vajalikud programmid ning korraga hüppab lahti ka Skype, paljastades tõsiasja, et uues monitoris on ka kõlarite ja mikrofoni võimalus (sisseehitatuna siiski mitte). Vanade aegade meenutuseks leiab kastist veel tavalise VGA kaabli analoogväljundiga arvutitele (neid ikka veel on), kuid pilt on seda kaablit kasutades muidugi LCD ekraani jaoks kehv.

USB kaabli kaudu aga pilt veel kohe esimese korraga monitori ei jookse. Windows 7ga masin kuulutab, et USB Etherneti ja USB video draivereid siiski ilma plaadita ei leita, seega vaja CD seadmesse kaasasolev CD ka korraks sisse pista. Miks küll ei võiks USB kaudu monitorist draiverid otse tulla?
USB 2.0 standardi järgi, kuid mitte kiire USB 3.0 ühendusega monitor on siiski suure eraldusvõimega pildi ülekandmisel pigem kontoritöö kui tõsisema multimeediaesituse jaoks. Üle ekraani näiteks HD video küll mängib, kuid aeglase USB tõttu on märgata kerget jõnksutamist.

Samas on see USB monitor hea abiline sülearvuti doki asendamisel, sest tagaküljel leidub USB pordilaiendi kolmele USB lisaseadmele. Sinna saab taha ühendada täisklaviatuuri, lisakõvaketta, printeri või midagi muud.

Uus ja kummaline avastus selle monitori juures on LAN kaabli pesa tagaküljel. Ega midagi, pikemalt mõtlemata (ja nagu kiirjuhend lubab) ühendame sinna võrgukaabli, teise otsa aga paneme ruuterisse. Kui nüüd arvutist internetti otsima hakata, siis tõesti – see on läbi monitori olemas. Kõik selle ühe USB kaabli otsast! Tõmmates internetist midagi suurt (näiteks 100 MB suurust pakitud faili) ja vaadates samal ajal 21,5tollisel laiekraanil videot, kisub pilt vägagi sakiliseks, sest nüüd käib ju kogu videopildi ja võrgu liiklus läbi ühe USB pordi, mis USB 2.0 puhul laseb vaid 480 Mbit/s korraga ühes suunas läbi. Kui istuda arvuti taga ja rahulikult veebe vaadata, on pilt siiski korralik. Ka printer töötab USB kaabliga monitori taha ühendades tõrgeteta.

Asendi reguleerimiseks on sellel monitoril võimalusi üsna minimaalselt – vaid püstisuunas kallet saab kruttida. Kõrgus on fikseeritud, paremale-vasakule saab pöörata ekraani koos jalaga.

Hind aga pole kõrge, 3480 krooni on tubli keskmine arvestades, et paigalseisva pildi osas pole ekraanile miskit ette heita. Väga ere, hea kontrastsuse ja suure vaatenurgaga. Värvid ja kiirus on siiski keskmisevõitu.

Pilt ja veel üks pilt
Nii nagu eelmine on seegi monitor (mudelinimega L2321x) 1920x1080 pikslise eraldusvõimega, kuid erinevalt eelmisest saab Displaypordi kaudu kiire ja terava pildi sülerist või tööjaamast otse monitori saata. Tegemist on juba poolprofi tööriistaga. Ka ekraani küljes olev jalg käändub igatpidi: reguleeritav on kõrgus ja kaldenurk, pöörata saab veel kuvarit kas lai- või püstiformaati. Vaatenurk on vasakult paremale väga hea, lugu läheb kehvaks aga püstiformaati keeratud ekraani nurga alt vaatamisel ehk siis teistpidi on vaatenurk tunduvalt kitsam.
Lisaks heale pildile ja Displaypordi võimaldatavale kiirele ühendusele on monitoril veel üks omadus, mida niisama lihtsalt monitoridest ei leia. Pildi jagamine mitmeks tähendab seda, et ekraani saab jagada mitmeks osaks. Näiteks kui on vaja „vana“ 4:3 suhtega ekraani, võib laiekraani teha sellise suhtega ekraaniks ja kõrvale jääv riba on teiseks „virtuaalseks“ monitoriks. Pildijagamisel võib ühe pildi allika võtta Displaypordist, teise aga VGA kaablist. Pilt-pildis olekus saab teise, pisema pildi panna ükskõik millisesse ekraani nurka.

USB kaabel on ka kaasas, sellega saab tekitada väikese USB hubi ehk jagaja, nii nagu esimesegi monitori puhul. Kuid seekord on USB kaabel vaid andmeliikluseks monitori taha ühendatud lisaseadmetesse.

KAIDO EINAMA

TEHNILISED ANDMED
USB-monitor Lenovo L2230x
Hind: 3480 krooni (MarkIT/ALSO)
Sisseehitatud seadmed: USB jagaja (3 pesa)
Ekraan: 21,5tolline laiekraan, 1920x1080 pikslit, reageerimisaeg 5 ms, heledus 250 cd/m2, kontrastsus 1000:1
Ühendused: VGA, 1 USB (arvutisse), 3 USB-d (monitoril) LAN pesa (monitoril), heliväljund ja mikrofonisisend (monitoril)
Võimsus: 22 W
Mõõtmed: 51,2 x 15,3 x 37,6 cmkoos jalaga
Kaal: 4.2 kg

PLUSSID
Saab kasutada dokina
Jagab LAN võrku arvutile
3 USB pesa

MIINUSED
Vähereguleeritav jalg
Aeglane ühendus arvutiga
DVI sisendi puudumine

AM HINNE: 4-

Lenovo-ThinkVision-L2321x.jpg
TEHNILISED ANDMED

Pilt-pildis monitor Lenovo L2321X
Hind: 3729 krooni (MarkIT/ALSO)
Sisseehitatud seadmed: USB jagaja
Ekraan: 23tolline laiekraan, 1920x1080 pikslit, reageerimisaeg 5 ms, heledus 250 cd/m2, kontrast 1000:1
Ekraani jagamine kaheks: 2:1(1280x1080 ja 640x1080); 1:1 (960x1080 ja 960x1080); 1:2 (640x1080 ja 1280x1080), pilt-pildis (640x480 pilt 1920x1080 pikslises pildis)
Ühendused: VGA ja Displayport (kahe videosisendina), USB (eraldi kaabel 4xUSB jagajasse)
Võimsus: 24 W
Mõõtmed: 54,6x24,1x37,4 cm
Kaal: 6,7 kg

PLUSSID
Kiire ühendus Displayportiga
mitmeks ekraaniks jagamine
Hästi reguleeritav jalg

MIINUSED
DVI sisend puudub
Püstiformaadis on väike vaatenurk

AM HINNE: 4

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.