MS Lumia telefoni aastane test lõpeb täna - aeg teha kokkuvõtteid

Aasta tagasi ühel päikeselisel juulipäeval toodi AM-i testimislauale suur ja lootusi täis Microsofti uus telefon - Lumia 640 XL. XL tähistas suurema ekraaniga mudelit ja tõepoolest, see 5,7-tollise ekraaniga telefon on ka heaks tahvliasendajaks ehk nuhvliks.

Aasta tagasi lootsime ka Windows 10 Mobile´i tulekule juba sügisel, et saaks kirjutada uuele platvormile üleminemise rõõmudest ja muredest. Paraku lükati tulekut mitu korda edasi, kuid see mahtus siiski aastase testi sisse. 19. märtsil välja tulnud uuendus sai peale väikesi seiklusi telefoni ja mobiil muutuski peaaegu nagu uueks, ehkki väga palju jäi ka samaks.

Gartneri andmetel on Windowsiga mobiilide turuosa 2014. aasta lõpus olnud 2,8 protsendilt kahanenud 2015. aasta lõpuks 1,1 protsendi peale ning rakendustepoes on samuti valitsemas paigalseis või tagasiminek. Küsides Eesti populaarseimate mobiiliäppide tootjatelt, millal siis nende äpp ka Windows 10-ga telefonidele tuleb, kõlab enamasti vastuseks, et nii marginaalsele turuosale pole mõtet eraldi rakendust arendada.

Riistvara - peab vastu küll

Microsoft Lumia 640 XL on lahtikäiva tagakaanega, mis on küll plastikust, aga tundub suhteliselt paks ja tugev. Ilus ja läikiv ka. Vahepeal sai hangitud telefonile robustne ümbris, kuid see tegi niigi suure telefoni veel raskeks ja paksemaks, seega sai see kest peagi kõrvale heidetud ja lepitud telefoni oma must-valge õhulisema välimusega. Krobeline valge ümbris kippus ka määrduma kiiresti ja tõmbus kollakaks.

Aasta jooksul pragunes siiski telefoni enda originaalse tagakaane üks nurk, kuid peale väikese esteetilise vea see muudmoodi mobiili kasutamist ei seganud.

Pragu.

Ekraan on see-eest täiesti kriimustustevaba ja nagu uus. Nupud töötavad sama pehmelt nagu uuest peast ja mingeid kulumise märke pole.

Mälust jäi aastases testis mitmel korral väheseks vaatamata sellele, et enamus asju sai 4 GB või 8 GB microSD mälukaardile tõstetud (pildid, videod, muusika, mitte nii kiiruskriitilised äpp´id). Testi lõpus on mobiili enda Flashi ruumi kasutatud 6,31 GB (7,28 GB võimalikust) ja SD kaardile paigutatud asju on askeetlikult vähe - 1,37 GB.

Kontrollime ka seda, kuidas kiirus aja jooksul muutus.

Juuli 2015, Windows Phone 8.1

  • AnTuTu 12012 p

Märts 2016, Windows Phone 8.1

  • AnTuTu 11646 p

Märts 2016, Windows 10 Mobile

  • AnTuTu 10398 p

Juuli 2016, Windows 10 Mobile

  • AnTuTu 12578 p

Jõudlus aasta jooksul AnTuTu testis

Enne ja peale Windows 10 Mobile´i peale üleminekut oli küll väike langus, kuid tundub, et praeguseks on stabiilsus saavutatud.

Plussid

Lühidalt siis aastases testis selgunud plussidest.

Kõigepealt - Windows 10 Mobile töötab samal tuumal, nagu Windows 10 süle- ja lauaarvutites, mis tähendab, et arvutist tuttavad äpp ´id on esindatud ka telefonis ja jagavad oma andmeid. Üks sellistest mugavatest äpp´idest on näiteks Fitbit, mis arvutis näitab suuremaid ja põhjalikumaid graafikuid, aga kõik on tuttav ka mobiilis. Lisaks saab Fitbiti ühendada ka nutikellaga.

Aku kestab Lumia 640 XL-il kaua. Võib öelda, et oluliselt kauem, kui keskmistel Androidiga telefonidel, mille kasutajad akupankasid kaasas kannavad, sest tihti kustub sisemise aku energia juba enne õhtut. Windows 10 Mobile´iga Lumia telefon näitab keskmisel päeval õhtuks 60% aku täituvust ja keskmiselt saaks ka teise päeva peaaegu õhtusse. Reisil olles, kaarte ja GPS-i ning hotspotti kasutades kahaneb aku kestvus ühele päevale, kuid õhtuks võib ka tugeva meediakasutamise järel alles olla kuni 10%.

Live Tile on asi, millest Windowsi pealt Androidi või IOS-i kolivad kasutajad kindlasti hakkavad puudust tundma. See on väga hea ekraanikinnisvara kasutus, kusjuures äppidest kuvatakse olulist infot juba enne, kui neid äppe käivitada. Näiteks Facebooki teated, e-kirjad ja uudised on Live Tile´il kokkuvõtlikult kohe näha, väga mugav. Lisaks saab Tile´ide suurust ja paigutust ekraanil paiknevas mosaiigis väga mugavalt kohendada.

Live Tile´id

Windowsi äppe on lihtne kasutada, paljude kujundus on ühtlustatud ja kena. See kehtis eriti Windowsi algusaegadel, kui suurtegijad lihvisid oma programme väga hoolega ka välimuse poolest. Ühed parimad näited olid näiteks LinkedIN ja Flipboard.

Windowsiga Lumia telefonid on väga odavad. 5,7-tollise telefoni saab Androidiga tunduvalt kallimalt kätte, kui Windowsiga telefoni. Praegustes lõpumüükides on 640 XL-i hind alla 200 euro.

Kas just nii suure ekraaniga, aga väiksem Lumia 640 sobiks hinna poolest hästi ka lapse telefoniks. Pealegi pole Windowsis nii palju ohte ja ahvatlusi, aga nutitelefoni põhiomadused on kõik esindatud ja lapsevanem saab lapse telefoni Outlooki konto kaudu väga hästi jälgida.

Miinused

Olulisi uusi asju äppide maailmast vist siia enam ei tule. Kahanev turuosa nutitelefonide turul ei pane äpp´ide arendajaid kiirustama uute rakenduste väljatoomisega Windows 10 platvormile. Nutikella tugi on olemas üksikutele mudelitele, Pokemon GO ja muud värskeimad hitid jätavad Windows 10 Mobile´i kasutajad kõrvale.

Viimastel kuudel lisandus üks kummaline viga - Gmaili kontodelt ei saanud kirju välja saata. Kirjasaatmise nupp peale kirja kirjutamist enam ei reageerinud. Hotmaili ja Exchange´i konto aga töötas edasi.

Instagram jookseb tihti kokku, eriti videoid vaadates või lisades. WiFi hotspotti luues tuleb telefoni umbes 10 minuti möödudes restartida, et WiFi uuesti netiühenduse saavutaks, kuid teienekord püsib WiFi, mida telefon jagab, kauem - lausa tunde.

Kunagistele headele Nokia kaartidele peale HERE´i asendamist Microsofti enda äpp´iga enam asendust pole, mitmed kaardid püsivad aastatetaguses seisus ja on vananenud.

Kokkuvõte - aasta, mis pole veel Windowsi jaoks kurb

Aastane test lõpeb Windowsi jaoks ebaselgel ajal - kas ja kui palju arendajad veel on nõus tegema kahaneva turuosaga platvormile rakendusi, kas alla 1% langedes on üldse mõtet pingutada Windows 10 Mobile´iga? Microsoft ise panustab kõige rohkem sellele, et nende platvormile saab lihtsalt teha äpp ´i, mis töötab ühtviisi nii arvutis kui telefonis. Samas - ka Windows 10 startmenüüs olevad äpp ´id pole veel suurt populaarsust võitnud, enamus kasutajaid kasutab pigem tavalisi traditsioonilisi "programme", kui neil just uutetundliku ekraaniga hübriidseadet pole. Microsoft loobub laia Lumia portfelli pidamisest ja lõpetab Lumia telefonide tootmise, kuid see ei tähenda veel Windows 10-ga telefonide lõppu. Tõenäoliselt tuleb välja Microsofti enda uus bränd, näiteks Surface´i nimeline tipptelefon, aga ikkagi on veel teadmatust palju, mis Microsoft mobiiliplatvormiga pikemas perspektiivis edasi saab. Ikka ja jälle räägitakse Windows 10 Mobile´i nihkumist ärinišši, sest selle jaoks on kõik vajalikud korporatiiv-lahendused olemas, mis toetavad kontoritarkvarasid ja ärikasutaja suhtlust.

Meie igatahes jäime aastases testis telefoniga rahule, aga ilmselt jätkame Androidi platvormil. Tahaks rohkem uusi asju proovida, värskeid rakendusi testida ja mobiilimaailma kiirrongiga kaasa sõita.

Uus aastase testi telefon on ka juba selgunud, aga sellest juba lähema nädala jooksul.

Lumia 640 XL

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.