TEST: Samsung 5 aastat hiljem. Mis on muutunud nutitelerite maailmas selle aja jooksul?

Samsung QE55QN95AAT (katsuge see nimi nüüd meelde jätta) on Samsungi uhiuus poolteist tuhat eurot maksev praeguse aja keskmise 55-tollise diagonaaliga nutiteler. See maandus testimislauale täpselt viis aastat tagasi ostetud Samsungi 46-tollise teleri asemele, mis tootja silmis on juba piisavalt vana, et enam tarkvara sellele ei uuendata ja vaikselt hakkavad äpidki hääbuma. Mis on siis vahepealse viisaastakuga muutunud ja paremaks läinud nii ekraanitehnoloogias kui sisemiste kellade-vilede osas?

Muutusi on, nii väljast ja seest, peab tõdema. Üks suurimaid väliseid eripärasid on kast. Telekas on nii õhukeseks läinud, et kõiki ühenduspistikuid, sisend-väljund mooduleid ja protsessorit enam sellesse õhukesse kesta niisama lihtsalt ära ei mahuta. Kogu tarkus on selle Samsungi mudeli puhul viidud eraldi kasti, aga mitte ainult selle mudeli puhul. Ka paljud teised suured ja õhukesed telerid on sama lahendusega, et neid saaks nagu pilte seinale riputada.

seinal

Kuidas sa oma kaableid niimoodi ikka ühendad, kui paneel on tihedalt vastu seina ja vaid 2,5 cm paksune?

Ega ei saagi.

Samsungi kast

Saab aga ühendada eraldi kasti külge, mille võib silma alt kuhugi ära peita, näiteks kummuti peale. Ekraan on selle kastiga ühenduses peenikese nabanööri kaudu – selle ühe kaabli kaudu lähevad edasi nii heli, pilt kui toide.

Nabanöör.

Ekraaniääred on ka selle aja jooksul päris peenikeseks kahanenud. Joonlauaga mõõtes isegi natuke alla sentimeetri. Kes tahab, võib isegi 4 telekat osta ja need miks mitte näiteks 110-tolliseks kokku panna, paneelide vahele jäävad vaid üsna kitsad mustad triibud. Aga ka ühe telekana on toas niimoodi ilusam ekraan ja ääred ei häiri. Kuigi ega see häirimine ilmselt pole paljude jaoks väga suur probleem.

HDR10+ toob esile HDR-pildi (paraku üldlevinud Dolby Visioni ei toeta), mida saab näiteks Youtube´ist vaadata, kuigi sisu 4K HDR formaadis pole endiselt väga palju, mida vaadata. Samas teeb teler ka tavalise pildi dünaamilisemaks ja igasugused pildiparandustehnoloogiad on vajalikud, kui tavaline HD resolutsiooniga telepilt 55-tollisele ekraanile välja venitatakse. Lähedal istudes võib öelda, et pilt on tõesti parem, kui viis aastat tagasi toodetud väiksemas televiisoris, kuigi telepilt on sama. Neo QLED pakub paremat kontrasti ja seda on eriti näha näiteks süsimusta ekraanipildiga, kus kuskil valged objektid. Kontrast on väga suur, aga on ka natuke näha, kuidas heleda objekti, näiteks teksti piirid õige kergelt musta peale kumavad. Mini LED-id pole küll veel OLED, aga kindlasti parem, kui äärevalgustusega paneelide kontrast.

Väga hea ja mugav lahendus on kõrvuti piltide näitamine – näiteks saad ekraanile telepildi kõrvale näidata mobiili ekraanipilti, lobiseda kellegi teisega suure ekraani servas vestlusaknas või vaadata arvutist kõrval-aknas midagi muud, samal ajal kui on näha ka telepilt. Näiteks võib mobiilist kaamerapildi ekranaile suunata, et teha mõne video järgi trenni ja samal ajal enda liigutusi jälgida. telekas toetab USB-st ka veebikaamera lisamist.

Kõrvuti

Ekraan on väga ere ja sobib ka suurte akende või klaasfassaadiga ruumi. HDMI toetab 4K sisendit 120 Hz kaadrisagedusega, seega saab ka mängida. Mängimiseks ongi eraldi laiekraanirežiim, kus allserva on kuvatud mängu jaoks vajalike seadete juhtnupud ja juhtpaneel näidikutega. Mängude jaoks on lühikese viitega režiim.

Pult päikesepaneeliga

Samsungi pult on pisike ja siin on osaliselt toimunud ka tagasiminek võrreldes 2016. aasta mudeliga. Nimelt oli vanal telekal "kursoriga" lisapult, millega sai ekraanile osundada ja see telekas polnud tol ajal üldse kalleimate killast, mis sellist lisapulti pakkus. Väga mugav oli menüüdes liikuda ja Samsungi enda operatsioonisüsteemis valikuid teha.

Pult.

Aga ka uue teleka pult on piisavalt mugav ning mis veel oluline – päikesepaneeliga. patareisid vahetama ei pea (ja tundub, et ei saagi). Kui päikesest jääb väheseks, saab USB pesast laadida.

Puldil on häälkäskluste nupp, kuid see pole Google Assistant, sest telekal on Samsungi oma operatsioonisüsteem Tizen OS. Eraldi nupud on netflixile, Prime Videole ja Rakuten TV-le. Home-nupuga saab Samsungi alammenüüsse, kust saab valida viimati kasutatud äppe ja erinevaid telerisisendeid. Neid on suure eraldi kasti küljest ebamugav vaadata, kui kast on teleka all. Juhtmepuntrad on küll ära peidetud kuhugi kasti taha, aga see raskendab ka ligipääsu.

Taga on näha nelja HDMI pesa (toetab HDMI ARC-i), kolm USB-d, LAN võrgu pesa, optiline sisend jne. Võrku saab ühendada ka üle WiFi, kuigi kaabel oleks teleri puhul kindlam ja stabiilsem variant.

Apple Airplay 2 on ka toetatud.

Kui kodus on Samsung Tark Kodu (Smarthings), siis telekast saab targa kodu seadmeid ka juhtida, kuid sinna lähevad veel näiteks Bluetooth-klaviatuur, kõrvaklapid, digiboksid, Android TV jne. Koduserveri, näiteks Synology või QNAPi saab lisada eraldi sisendina ja koduse fotopanga või videoserveri sisu vaadata. PC on TV on ka juba mõnede teistegi Samsungi uute monitoride ja telerite huvitav lisavõimalus, mis kaugarvuti desktopi ehk töölaua teleka ekraanile toob. Saad kasutada näiteks oma kontoriarvutit suurelt ekraanilt, nagu istuks selle taga, lisades klaviatuuri ja hiire. Toetatud on Windowiga PC, Mac ja Samsungi enda mobiilidesktopi režiim Samsung DeX. tegelikult ei peagi aga kogu arvutiga ühendama – kui vaja vaid kontorirakendustega tööd teha, saab sisse logida Microsoft 365 teenusesse ja need on samamoodi ilma töölauata saadaval.

Samsungi teler

Kokkuvõtteks on see teler pildikvaliteedilt oluline samm edasi uutmoodi taustvalgustuse ja kirgaste pikslitega, mis teevad pildi hästi nähtavaks ka heledas päikesevalguses. 55-tollise kohta on võib-olla hind natuke kallivõitu, kuid eks pildiparandus, HDR ja pilt-pildis lisaomadused nõuavad seda.

See mudel on hea neile, kes tahavad mitest sisendist pilti korraga vaadata – kas telepildi kõrval akent arvutist või nutiseadmest. Samas näiteks Telia ja Elisa telepilti erinevatest HDMI-dest korraga ekraanile panna ei saanudki kõrvuti.

PLUSSID

+ pilt-pildis režiim
+ väga ere ekraan, sobib ka eredas valguses vaadata
+ mini-LED kontraste suurendav taustvalgustus
+ kiire protsessor, kiired menüüd

MIINUSED

- eraldi "protsessorikast" on päris suur ja silmatorkav
- pilt-pildi kõrval režiimis ei saa kaht HDMI sisendit korraga näidata

TEHNILISED ANDMED

Nutiteler QN95A Neo QLED 4K Smart TV (2021)

Hind: 1500 eurot

Ekraanitehnoloogia: QLED
Ekraani suurus: 55-tolline
Eraldusvõime: 3840 x 2160 pikslit (4K UHD)
Pildiprotsessor ja pildi omadused: Neo Quantum Processor 4K, HDR10+, HLG, Quantum HDR 2000
Heli: Dolby Digital Plus, Dolby 5.1, 70 W heliväljund, Object Tracking Sound
Operatsioonisüsteem: Tizen
Pilt-pildis: üks telerisisend pluss mobiili või sülearvuti ekraanipilt üle õhu
Digituuner: DVB-T2CS2 x2
Analoogtuuner: olemas
Hübriid-TV: olemas (EE)
Ekraanipildid: Ambient Mode+
Ühendused: HDMI 4x, LAN (Ethernet), USB 3x, optiline heliväljund, antennisisend/koaksiaalkaablisisend, CI pesa, Bluetooth 4.2, WiFi 5, Anynet + (HDMI-CEC), PC kaugühendus, Samsung DeX, Microsoft 365
Komplekti kaal: 21 kg

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.