KPMG: investeeringud fintech-ettevõtetesse langesid aastaga ligi kolmandiku

KPMG uuringu kohaselt investeeriti läinud aastal finantstehnoloogia (fintech) ettevõtetesse ligi 164,1 miljardit USA dollarit, mida on  kolmandiku võrra vähem kui aasta varem, mil investeeringute maht ulatus 238,9 miljardi dollarini. Tehingute arv on samuti langenud – kui 2021.a. oli rahakaasamisi 7321, siis läinud aastal 6006 ehk ligi viiendiku võrra vähem. KPMG sõnul investeeritakse fintech’idesse tänavu mullusest vähem, seda eriti aasta esimeses pooles.

„Tehingute aktiivsus tõmbus märgatavalt tagasi 2022. aasta teises pooles, kui investorite meeleolu muutus kiiresti terve rea väljakutsete tõttu. Kõrge inflatsioon, tõusvad intressimäärad, IPO turgude sulgemine, surve ettevõtete väärtusele ning loomulikult krüptovaldkonna turbulentsid vähendasid märgatavalt investorite indu, ütles KPMG Balticsi tehingute nõustamise valdkonna juht Dmitri Ševoldajev. „Kuigi võrdluses 2021. aastaga on olnud märkimisväärne tagasitõmbumine, siis vaadates pikemat perioodi, oli läinud aasta ajaloo kolmas kõige edukam nii tehingu mahtude kui ka arvu poolest.“

Positiivselt poolelt paistsid välja kaks aspekti – regtech ja tehingute rahvusvahelisus

Regulatiivseid protsesse lihtsustava regtech-valdkonna ettevõtted jätkasid muljetavaldavat kasvu, kaasates 2022. aastal üle 18 miljardi dollari, mis on pea 50%-line kasv võrreldes 2021. aastaga. Valdkonna suurim tehing toimus USA-s, kus Vista Equity Partners omandas 8,4 miljardi dollari eest kohaliku maksutarkvara ettevõtte Avalar. Ka Eesti pinnal toimus märkimisväärne tehing, kui 2022. aasta alguses kaasas kohalik regtech ettevõte Veriff investoritelt 100 miljonit dollarit, tõustes samal ajal ka ükssarviku staatusesse. „Tulevikku vaadates prognoositakse regtech ettevõtetele jätkuvat kasvu, kuna regulatiivsed nõuded muutuvad karmimaks ja keskkond keerulisemaks ning nõudlus tarkvara lahenduste järgi, mis aitavad ettevõtetel muudatustega toime tulla, aina kasvab, ” ütles KPMG Balticsi tehingute nõustamise valdkonna juht Dmitri Ševoldajev.

Lisaks on oluline ära märkida, et 2022. aasta oli tehingute rahvusvahelisuse poolest üks parimaid. Aasta teises pooles toimus üle 100 miljoni dollari väärtusega fintech tehinguid 24 erinevas riigis. „Valdav enamus tehingutest leiab endiselt aset traditsioonilistes keskustes, sealhulgas USA, Singapur ja Hongkong, kuid üha rohkem tehinguid toimub väljaspool neid tõmbekeskusi, näiteks Itaalias, Malaisias, Araabia Ühendemiraatides, Luksemburgis ja Eestis,“ märkis Ševoldajev.

Fintech’ide tehinguturu aktiivsuse langus jätkub 2023. aasta esimeses pooles

„Makromajanduse näitajad ei anna alust liigseks optimismiks ning KPMG analüüsi põhjal jääb fintech’idesse investeerimine tagasihoidlikumaks ka käesoleva aasta esimeses pooles. Asjale ei aita kaasa investorite laiem mure finantssektori osas, mille on kaasa toonud äsja maksejõuetuks kuulutatud Silicon Valley Bank ja raskustes olnud Credit Suisse’i sundmüük konkurendile UBS tunduvalt alla turuhinna. Tekkivad murepilved mõjutavad kindlasti nii mõnegi fintech’i tegevust ning muudavad investoreid palju ettevaatlikumaks, mõjutades negatiivselt ka tehingute turgu,“ lisas Ševoldajev.

„Tänavu püsib investorite tähelepanu regtech’il, mis juba möödunud aastal näitas rahakaasamistes suurt kasvu. Eestis kuulub  siia valdkonda mitmeid ettevõtteid, nende hulgas juba varasemalt mainitud Veriff, samuti hiljuti edukalt kapitali kaasanud Salv, Depowise ja ka näiteks Ajujahi võitnud iduettevõte Complok. Üha rohkem huvituvad investorid ka fintech’idest, mis pakuvad ESG ehk jätkusuutlikkuse nõudmistega kooskõlas olevaid lahendusi, näiteks Eesti kontekstis Single.Earth KWOTA ja e-Agronom,“ märkis Ševoldajev.

„Veel hiljuti suurt kasvu näinud krüptovaldkond on saanud viimasel aastal palju raputada ning selle atraktiivsus investorite silmis väheneb. Investeeringud krüpto ja plokiahela fintech’idesse langesid tunamulluselt 30 miljardilt 23,1 miljardile dollarile. Eriti järsk langus leidis aset aasta teises pooles, pärast seda kui kokku oli varisenud May Terra krüptovaluuta ja pankrotti läinud krüptovaluuta kauplemisplatvorm FTX. Samas pakub investoritele endiselt huvi Blockchaini rakendamine teistes valdkondades,“ lisas Ševoldajev.

Uuringuga Pulse of Fintech saab tutvuda siin.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.