Kas tasku-päikesepaneeliga saab mobiili laetud?

Viimases Arvutimaailmas (juuni 2012) avastasime Hiina imet - akuga päikesepatareid, mis jättis õhku küsimuse: kas päikesepaneel, mis on taskusse mahtuvat mõõtu, üldse suudab aplaid nutitelefone täis laadida?

Kuna aku ja päikesepatarei olid üsna näruse võimekusega, siis tekkis kahtlus ka teiste sarnaste toodete suhtes. Vahepeal aga on Hiinast pärit seadmete valik täienenud. Mis selgus, sellest kohe, kõigepealt aga juuninumbri lugu.

(Arvutimaailm 6/12)

Päikesepaneeliga päikest kotti ei saa

Kui nutitelefoniga pikkadeks suvepäevadeks stepsli juurest kaugemale sattuda, tekib vajadus ootamatul hetkel laadida. Päikesepaneeliga varulaadija tundub hea variant. Kuid kas ikka tõesti hea?

Hiinas on akud ja päikesepaneelid odavad. Tõelise Hiina imena tundus alla kümne euro maksev päikesepaneeli ning puhverakuga laadija katsetamiseks nutitelefoni, MP3 pleieri ja tavalise, 1200 mAh akuga telefoniga. Hiinast tellitud, saabus asi kohale kahe nädalaga.

Koostekvaliteedile ei maksa odava hinna juures kõrgeid nõudmisi esitada ja nii oligi USB pesa üsna õhukesest plekist ning päikesepaneeli korpus ühest nurgast veidi punnis, aga mis sellest – kohe päikese kätte ja laadima. Optimismi sisendas roheline tuluke, mis juba nõrga valgusega esikus teatas rõõmsalt rohelisena särades, et laadimiseks on valgust küll. Aknal laeb paneel pika päikeselise päeva ja õhtuks näitas kustunud indikaatorlamp, et sisemuses asuv 1500 mAh aku on pilgeni täis.

Nokia Lumiat taha ühendades käivituski laadimine – kuid juba kümme minutit hiljem oli laadija nii tühi, et enam tulukesi põlema ei saanud ka päikese käes. Telefon omakorda väitis, et laadijat taga polegi. Järgmise öö laadis paneel akut seinakontaktist ja hommikul läks vanema, alla 1500 mAh akuga telefoni taha. Seekord laadis juba ligi tunni. Seega vanematele telefonidele juba sobib

Olgu – kui aku on nii nõrguke, siis ehk laeb päikesepaneel nutitelefoni otse? Aga ka see osutus asjatuks lootuseks. Kõigest paarikümne minuti pärast lõpetas ka päikesepaneel tühjenenud puhveraku tõttu Nokia Lumia laadimise. Seega – odavale päikeselaadijale ei maksaks linnast välja minnes väga loota, kui just vanem väiksema mahutavusega aku pole. Avariikõne saab tehtud, kuid vähemalt testitud eksemplar mobiili täis ei laadinud. Suve jooksul proovime ka teisi laadijaid ja veebis saab sellest lugeda. Äkki mõni on siiski kasutatav ka nutitelefoni juures.

TEHNILISED ANDMED: Päikesepaneeliga laadija nr 1
Hind: ca 6-9 eurot (e-poodides)
Päikesepaneel: 500 mA
Aku: 1530 mAh
Ühendus: miniUSB seinalaadijale ja adapterid mobiilidele
Puhveraku laadimisaeg: 10-15 tundi päikese käes, 5 tundi USB-adapterist
AM HINNE: 2+ (siin lõpeb ajakirja lugu)

Mõni nädal hiljem: väiksem, aga võimekam

Peale Arvutimaailma ilmumist juuni alguses saabus Hiinast (postiga küll õigemini Austraaliast, aga kokku olid seadme pannud ikkagi hiinlaste nobedad käed) veel üks päikeseaku, millest me paberajakirjas ei kirjutanud. Kuna esimene testitud päikeselaadija osutus nii kehvaks, siis veel väiksema pinnaga päikesepaneel suurt usaldust ei äratanud. Pealegi oli ka aku väiksem: 1350 mAh. Kuid mis seal ikka - esimese katsega seinalaadijast varuaku ise täis laadima ja teise katsega laadimist vajava Nokia Lumia 800 taha. Üllatus, aga hakkaski laadima. Laadis 88 protsendi pealt akut edasi täis 97 protsendini. Ja siis viskas end tühjaks.

Vahepeal peaks ära märkima ka päikesepaneeliga lisa-akude ühe omapära olukorras, kui nad on end jäägitult tühjaks andnud. Siis päikese kätte viimine enam ei aita, laadimine ei käivitu. Vaja on mõnesekundilist sisendsärtsu, et päikeselaadimine taas tööle hakkaks. Kui elektrit pole käepärast, siis on selliseks heaks käimatõmbajaks näiteks vändaga mobiililaadija. Sõna otseses mõttes tõmbad paar korda vänta ja päikesepaneel asub jälle lisaakut laadima. Koomiline, aga toimib. Teine variant on USB-pessa korraks pista. See pole muidugi nii huvitav, eriti, kui elektrit pole käepärast.

Mõni päev hiljem: kõige suurem ja juba töötab

Möödus veel mõni päev ja postiljon oli postkasti surunud lapiku ümbriku - sees kolmas päikesepaneeliga laadija.

See on küll mõõtmetelt üsna sama, kui esimene testis ebaõnnestunu, aga päikesepaneel ise on kuidagi veenvam: näha on juht-traatide ruudustikku ja seadme raskus vihjab, et sees on võimas aku: 2600 mAh, nagu väidab kaasasolev paber. Kui pista see aku Nokia Lumia 800 taha, siis peaks täis laetud saama küll.

Alguses saabki korrata seinalaadimise katset: seinast päikeseaku täis, siis tühi telefon taha ja ootama. Laadiski - 93 protsendi peale. Seega annab lootust. Järgmisel päeval vedeles päikeselaadija aknalaual ja imes end energiast valgel juunikuu päeval pikalt täis, sest isegi kell kaheksa õhtul näitas signaaltuluke veel päikesepatarei pealt varuaku laadimist.

Peaaegu tühi telefon (aku 7%) asus laadima ja jäi pidama 90% juures. Võib küll öelda, et juunipäikesega saab mobiili enam-vähem täis.

Selle eduka katse järel tekkis juuninumbris testitud seadme suhtes kahtlus - miks see nii niru oli? Kruvikeerajaga kallele minnes selgus, et esimene katse-eksemplar on üsna ebatavalise konstruktsiooniga: "päikesepaaneeliks" tavalisest aknaklaasist välja lõigatud klaasitükk, mille tagaküljele oli kleebitud punakas kiht, mille külge käisid klemmid. Aku ise oli imepisike. Kas keegi päikesepaneelide tehnoloogiaga rohkem kursis olev lugeja teab öelda, kas päikesepaneel võib olla selline õhuke punakat hõbepaberit meenutav kleeps klaasil, mis annab elektrit? 

Eestis päikesepaneeliga laadijaid küll on, aga paarikümne euroga veel eriti midagi ei saa. eBay, Dealextreme´i või Alibaba kaudu tellides saab küll odavamalt, aga kindlasti peaks vaatama, et aku oleks mobiiliakust märgatavalt suurema mahutavusega ja päikesepaneel võimalikult suur. Järgmisena testimegi juba selliseid, mis laotuvad mitmest paneelist lahti nagu lõõts. Sellised lubavad ka tahvelarvuti täis laadida. Eks näeme.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.