Tarkvara

Artiklid ja blogid tarkvara teemadel - arendus, testimine...


OpenAI teeb oma otsimootori: SearchGPT

SearchGPT

OpenAI astubki lõpuks kauaoodatud ja Google´i poolt kauakardetud sammu otsingumootorite turule, esitledes SearchGPT-d – tehisintellekti toel töötavat otsingumootorit, mis pakub reaalajas juurdepääsu internetile.

Erinevalt traditsioonilistest otsingumootoritest alustab SearchGPT suure tekstikastiga, kus küsitakse kasutajalt: "Mida sa otsid?".

Selle asemel, et pakkuda tavalist linkide loetelu, nagu teevad Google, Bing ja teised, püüab SearchGPT neid tulemusi korraldada ja mõtestada.

Ajalugu tehtud: krooniti esimene Miss Tehisaru

Miss tehisaru Kenza Layli.

Hoia oma mütsi: äsja toimus esimene tehisaru (AI) iludusvõistlus ja võitja ongi selgunud. Peale pingelisi eelvoorusid valiti Miss Tehisaruks Kenza Layli, Maroko päritolu elustiili mõjutaja, kelle eesmärk on tuua tehisintellekti loojate hulka rohkem mitmekesisust. Peaaegu 200 000 jälgijaga Instagramis ja 45 000 fänniga TikTokis pole suunamudijat Layli tegelikult olemas ja see on täielikult tehisaru poolt loodud – alates piltidest kuni tekstideni.

Tehisintellekti määrus on vastu võetud: mida see ettevõtjatele ja inimestele tähendab?

Toomas Seppel

Euroopa Liit avaldas tehisintellekti määruse ning see jõustub 1. augustist 2024. Kuigi enamik sellest tulenevaid kohustusi hakkab kehtima alles kahe aasta pärast, tasub ettevõtjatel ja inimestel juba täna uute nõuetega arvestada, tõi välja advokaadibüroo Hedman vandeadvokaat Toomas Seppel.

Eesti on lõpuks kaotanud finantssektori suurima pidurdaja

Vladislav Linko

Eesti leevendas peaaegu märkamatult tehtud muudatusega ühte peamistest nõuetest, mis on aastaid painanud kõiki finantssektori teenusepakkujaid. Nimelt on oluliselt vabaks lastud nõuded inimeste kaugtuvastamise tarkvarale.

Advokaadibüroo Hedman advokaat Vladislav Linko selgitas, et Eesti krediidi- ja finantseerimisasutustel on kohustus tuvastada kliendi isikut, kui tehingu summa ületab 15 000 eurot füüsilise ja 25 000 eurot juriidilise isiku puhul või kui klient on pärit Euroopa Majanduspiirkonna välisest riigist.

Raport: Eesti elanikud toetavad tehisaru kasutamist riigi teenustes

Pilt: LoRa mudel, Realistic Vision V6.0 B1, Stable Diffusion

Eesti elanikud suhtuvad Rootsi ja Saksamaa elanikest positiivsemalt tehisaru tehtud otsustesse riigi toetuste ja teenuste määramisel ning iga teine Eesti elanik ootab sellest kulude ja aja kokkuhoidu, toob Arenguseire Keskus välja värskes lühiraportis “Eesti elanike valmisolek automatiseeritud otsusteks avalikus sektoris”.

Uus videogeneraator Luma laseb kõigil tehisaru abiga filme tootma hakata

Luma AI

San Franciscos asuv tehisintellekti idufirma Luma AI teatas eelmisel nädalal oma uue ja võimsa tehisintellekti süsteemi Dream Machine väljatoomisest, mis suudab lihtsatest tekstikirjeldustest genereerida kõrgekvaliteedilisi videoid. Kui tahad mõne oma pildi liikuma panna, siis saab ka selle ette sööta, lisades kirjelduse, mis liikumist tahad näha.

Aasta pärast jõustub Euroopa Liidu ligipääsetavuse direktiiv: miks seda on vaja ja kes sellest võidavad?

Tatjana Kadak

28. juunil 2025 jõustub Euroopa Liidu ligipääsetavuse direktiiv, mille eesmärk on muuta tooted ja teenused paremini kättesaadavaks ka erivajadustega inimestele. Paljud tooted, teenused ja informatsioon on liikunud veebi, mistõttu on oluline pöörata tähelepanu digitaalsele ligipääsetavusele.

SEB tarkvaraarendaja Tatjana Kadak selgitab, mis on digitaalne ligipääsetavus, miks see on oluline ja milline on digitaalselt ligipääsetav rakendus või veebileht.

Tõlkebüroo võrdles transkriptsiooni tehisaru teenuseid: milline neist sobib eesti keele jaoks?

Pilt on loodud tehisaruga: Stable Diffusion, Realistic Vision V6.0 B1

Pilt: Lora mudel, Realistic Vision V6.0 B1, Stable Diffusion

Helifailide transkriptsioon võib olla aeganõudev, kuid mitmed tehisintellektil põhinevad rakendused lihtsustavad seda protsessi oluliselt. Esimesed nutitelefonid (Samsungi uuemad Galaxy-seeria mudelid, Google Pixel 8 seeria telefonid jt) juba teevad seda seadmes sees, kuid on ka mitmeid teenuseid, kus saab lasta helifaili tekstiks teha. See hoiab tohutult kokku aega ka siis, kui transkriptsioon on pisut vigane. 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.