Ütle seda otse. Näost näkku. Videokonverentsiga

Olete seda kuulnud? "Ma ei taha sinuga telefoni teel sellest rääkida. Saame kokku, räägime näost näkku."

OK. Teeme seda. AM-i testimistiim tegigi, aga kokku ei viitsinud ikkagi tulla - rääkisime näost näkku UCi2i keskkonna abiga. Odavam oli ka kui kokku üksteise juurde sõitma hakata.

UCi2i imelik nimi tähendab inglise keeles hääldatuna midagi selgemat: ju-sii-ai-to-ai ehk lahtiseletatuna You See Eye to Eye või midagi sellist. Hammas hamba, silm silma vastu. Üle Interneti. Kuid UCi2i pole tavaline järjekordne videokonverentsitarkvara. Seekord on tegemist süsteemiga, mis ühendab silm silma vastu peaaegu misiganes lahendused: olgu teises otsas lihtne videokonverentsi tarkvara, Telepresence süsteem või midagi muud. Erinevad koodekid pannakse kokku ja ühendatakse üheks konverentsikõneks.

Standardkomplektina tuleb kuutasu põhise teenusega kaasa:

  • V-Book - videokõnede "telefoniraamat", kuhu on kokku kogutud kõik kontaktid ja viisid, kuidas nendega ühendust saab. Võib videokonverentsi planeerida, vaadata toimunud kõnede ajalugu ja tulevikus toimuvate kõnede ajaplaani.
  • Reaalajas tegevusraportid - alati on teada, kus mis kõned käivad ettevõttes ja kes kuhu helistas.
  • Videokõne täielik krüpteering, otsast otsani
  • Võimalus ühendada ükskõik millist standarditele vastavat videokonverentsi seadet või tarkvara (see on väga oluline).
  • Ülemaailmne kasutajatugi
  • Võimalus jagada teiste osalistega nii arvutis olevaid rakendusi kui töölauda.

Puhtalt isiklik kogemus ütleb, et neist olulistest omadustest olulisim võiks olla see, et UCi2i suudab ühendada ükskõik millised videokonverentsi seadmed või tarkvara ühte konverentsi. Muidu on ikka tootjad ajanud oma rada: osta igasse punkti meie seade või veel parem - ülikallis konverter, et teistega ühilduda.

Kõigepealt võttis AM ühendust UCi2i Hispaania, Prantsusmaa ja Kagu-Euroopa kanalijuhi Davidiga, kes hoolitses, et kõik vajalikud kontod saaksid "firma töötajatele" (kelleks olid AM-i kaasautorid) tehtud ja üks neist oleks administraator ehk suur juht, kes kõike haldab.

Kõigil paluti oma arvutisse (või mobiilsesse seadmesse) installida Cisco Jabberi suhtlustarkvara, mis saab edukalt hakkama ka videokõnedega. Jabber on juba algusest peale olnud see universaalne suhtlustarkvara, mis ühendas erinevaid platvorme. Kuid seekord tuleb installida UCi2i lehelt Jabberi klient, mis on natuke kohandatud.

Meile tekitati ka Virtual Meeting Room ehk koht, kus me saaksime oma videokonverentse kokku kutsuda ja kuhu osalised saaksid lihtsalt liituda.

Niisiis, kohtusime prooviks Davidiga. Veebileht, kust kogu ettevõtte videoasjandust saab hallata, saatis meeldetuletused, andis lingid ja jäi ootele. David liitus peagi. Seepeale avati Cisco Jabberi klient automaatselt ja edaspidine suhtlus toimuski sealt. Samas võib veebis olles lisada või eemaldada uusi liikmeid kõnelusse.

Kui alguses hääl oli korras, aga pilt kippus hakkima, soovitas David Bitrate´i alla tõmmata. Pilt küll läks natuke kehvemaks, aga inimsilmale on igal juhul parem sujuvalt liikuv, kuid mittehanguv vaatepilt. Tõmbasin väljamineva ja sissetuleva bitrate´i ca 760 kbit/s juurde.

Järgmisena proovisime juba omavahel videokõnet.

Madis ei saanud Linuxis sisse.

Riho töö juures olid pordid kinni. Läks pubisse ja seal juba üle avaliku WiFi kõik töötas.

Virtuaalses koosolekuruumis asju ajades vahetasime ka tekstisõnumeid. Üks asi siiski on jäänud UCi2i-l arvestamata: täpitähti ei tunnistata. Lihtne test - "töötab" kuvatakse kui "t??tab".

Bitrate´i piirates saavutasime avalikus pubis WiFi võrgus olles paketikao 0%. Mis võiks ollagi parem?

Riho proovis ka mitte nii ideaalsetes tingimustes, liikudes pubi ette parki ja võttes ühenduse üle mobiili andmeside. Paketikadu mobiili uploadi kaudu oli juba 70-80%. Rahvarohkes kesklinnas siiski täielikult kvaliteetsele videokõnele loota ei saa. Samas võis bitrate´i veelgi alla keerata ja kui nägu oli juba äratundmatuseni hägune, oli pilt vähemalt sujuv ja ei hakkinud. Ning mis peamine - hääl kostis ikka hästi.

Tegime veel mitu videokonverentsi algatust ja selgus UCi2i üks peamine eelis muude videokonverentsiseadmetega võrreldes: veebist oli alati väga lihtne seltskond kokku saada. Ei pea mingeid IP aadresse või SIP-numbreid iga kord sisestama, need on "telefoniraamatus" olemas ja süsteem paneb ise kõik vajaliku kokku, et pilti näeks ja häält kuuleks. UCi2i müügimehed ütlevad ka: "We take care of all of that for you, with simple, low-cost monthly subscription fees with unlimited usage, delivering a reliable, secure and fully supported high definition video experience like none other."

Kellele sobib?

Ilmselt on UCi2i sobiv neile, kes kasutavad palju videokonverentsi ja kasutavad seda ühenduseks erinevate tarkvarade, koodekite ja riistvaraga osapoolte vahel. Kuutasu eest antakse igasugused konvertimised, ühendamised ja aadresside haldamised teenusepakkuja hooleks. Firma videokonverentside administraatori hooleks on vaid inimesed kokku kutsuda ja kõnelus käivitada.

Ekraanijagamine, programmi akna jagamine ja videoakende haldamine oma arvutis aga on juba Cisco jabberi teema. See tasuta tarkvara teeb ka enamuse ühendusi erinevate kõne osalpooltega, kes istuvad ükskõik milliste standardseadmete taga.

Miks ikkagi UCi2i?

Videokonverentsiteenuste pakkujad on tavaliselt kallid ja keerulised. Sõidab kohale asjalik, kuid kallis spetsialist, häälestab, õpetab erinevaid koode sisestama ja müüb hulga ülikallist riistvara, mis tegelikult teeks ära sama asja kui veebikaamera ja mikrofon arvuti küljes.

UCi2i aga ei müügi ise riistvara. Seega ssaavad nad lubada endale toetada kõiki enamlevinud standardeid, mida riistvaratootjad kasutavad.

Raha küsitakse ka vaid kuumaksu näol. Kokku on olemas viis paketti - Connect, MyConnect, Exec, Premier ja Immersive.

Pole vaja ka infrastruktuuri investeerida - teenusepakkuja teeb seda ise. Andmed salvestatakse lõik pilveteenustes.

Test pildis

Nüüd aga kõigest piltide vahendusel.

Videokonverents nagu ikka. Ainult et UCi2i aitab osalised veebist lihtsamalt kokku kutsuda. Siis juba avatakse Jabber ja selle tavaline aken, nagu pildil ülal näha.

Jagada saab ka programme ja ekraanipilti: siin ongi vasakule sätitud ühe osalise ekraanipilt.

Kõik kõned logitakse korralikult.

Õues, täpsemini Vabaduse Platsil. Nüüd on kadunud pakette juba rohkem, pildi suurus kahanes 640x480 piksli peale, et sujuv oleks.

V-book: siin saabki kontakte hoida ja neid kokku viia, planeerides videokonverentse ja näost-näkku kõnesid.

V-Control: siit on näha konverentsiosalised ja igaüht saab ka eraldi juhtida. Lülita välja/sisse video või mikrofon, kontrolli kvaliteeti jne.

UCi2i andis testida ALSO Eesti

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.