FMA teeb mobiiliga imesid

Juba ammu ei pea oma mobiili saladuste avastamiseks tootjafirmalt salajasi „varjatud menüüsid” küsima. Internet on täis programme, mis võivad mobiiltelefonist teha kasvõi kaugjuhtimispuldi oma televiisorile või arvutile.

Üks sellistest programmidest on SonyEricssoni telefonidele tehtud tasuta tarkvara FMA, mis töötab mõnedel andmetel ka mõne teise tootja telefonis. Tegemist on tasuta tarkvaraga, mida arendatakse avatud lähtekoodiga ja mille võib leida SourceFourge.org nimekirjast.

FMA, FloAT Mobile Agent on programm, mis vastab täiesti oma ülivõrdes tutvustusele: see teeb SonyEricssoni uuematest telefonidest selle, mida kasutaja just ise soovib ning mida oskab oma programmeerimisoskustega ka teostada. Tegelikult pole programmeerimisoskust endal vajagi, sest foorumis võib esitada oma soovi ja mõni päev hiljem teatab keegi vastuseks, et ta ajaviiteks võttis käsile ja lisas tarkvarale selle uue omaduse, mida küsiti.

„Tavaliste” asjadena suudab arvutisse laetav FMA näiteks muuta telefoni faililehitsejaks. „Intelligentsemad” omadused on aga helivaljuse automaatne vähendamine, kui telefonile tuleb kõne ja arvuti automaatne lukustamine, kui mobiiliga lahkutakse Bluetoothi leviraadiusest. Neid omadusi aga pole mõtet kõiki kirjeldadagi, sest nagu öeldud, vabatahtlike armee lisab uusi võimalusi iga hetk juurde.

FMA töötab pealtnäha nagu tavaline telefoniga kaasatulev tarkvara, mis võimaldab telefoniraamatut redigeerida, telefonis olevaid meloodiaid ja pilte vaadata ning lisada/kustutada, SMS-i saata ja kõnet alustada. Ühesõnaga - arvutist saab igatpidi juhtida telefoni ja kõik see käib üle Bluetooth-ühenduse. Telefon ise võib olla taskus, kapis, kotis - kus iganes. Arvutist saab näiteks juhtida ka mobiiltelefoni kaamerat: olles teises toas, võib kaameraga „pildistada” ja vaadata, mis telefoni ümber toimub.

Hoopis huvitavam on aga teistpidi võimalus: telefoniga arvuti juhtimine.

SonyEricssoni T68i, T610 või T630 telefoni menüüs „lisaseadmed” tekib peale FMA käivitamist arvutis n.ö tarkvaraline lisaseade (kui arvuti ja telefon on loonud Bluetooth-ühenduse), mille menüüst leiab erinevaid rakendusi. Need laaditakse arvutist telefoni. Seda, mis just täpsemalt telefoniga juhitavaks muutub, saab iga kasutaja ise määrata: kas laadida Media Playeri juhtija, Winampi distantsjuhtimine, Powerpointi slaidiesitlus või mõni muu programm.

Programme saab telefoniga käivitada, sulgeda ja juhtida. Menüüst tuleb vaid valida juhitav programm. Näiteks DVD-d vaadates võib mugavalt ekraanirezhiimi valida, filmi edasi ja tagasi kerida, helivaljust reguleerida, listist mängitavat lugu või filmi valida jne. Kõik see ilmub telefoni uutesse menüüdesse, mis mõnede lisamoodulitega on veel seadistatavad: näiteks saab alammenüüdele lisada „Back” - ehk tagasimineku valiku.

Juba esimeste kasutustundidega on selge, et FMA kasutaja ei pea teadma ridagi programmeerimiskeelest, et asjaga toime tulla. Peab vaid oskama (Windowsis) faile ühest kataloogist teise tirida. Sest uute omaduste lisamine ja mittevajalike eemaldamine ongi just hiirega tirimise töö. Need failid, mis asuvad kataloogis Script, on need, mis laaditakse telefonimenüüdesse, ülejäänuid võib hoida kuskil mujal.

Vaatame, mida FMA suudab siis arvutis teha ühe keskmise arvuti varustust arvestades. Nagu öeldud, saab programme oma suva järgi lisada ja eemaldada, et telefoni menüüdes oleks mugav liikuda. Alljärgnevad on mõned näites levinumatest programmidest.

BramusICQ - jälgi ICQ-d diivanilt

Moodul nimega BramusICQ aitab arvutist eemal olles Bluetoothi leviraadiuses jälgida oma kontaktlisti, lisada kasutajaid, vastata teadetele jne, ilma et peaks end diivanilt püsti ajama ja arvuti taha minema. Seega sobib erakordselt laisale inimesele.

BSPlayer - muusikakeskus koos puldiga

BSPlayer on tuntud filmimängija, mida levitatakse tasuta ja mis võimaldab vaadata ka subtiitritega väga paljudes erinevates formaatides filme. Kuna filmiõhtu arvuti taga on alati häiritud kellegi arvutis askeldaja seljast, kes filmi käivitab, helivaljust reguleerib, edasi-tagasi kerib jne, siis on FMA siin asendamatu: kaugjuhtimispult on mobiili näol peopesal ja keegi ei pea iga sätingu pärast arvuti taha ronima. Kõik on samamoodi, nagu vaataks filmi kaugjuhtimispuldiga varustatud DVD -mängijalt.

Camera - pildista mobiiliga eemalt

See omadus sobib uudishimulikule kasutajale. Jäta telefon kõrvaltuppa, olles ise arvutiga seina taga. Pildista, palju tahad - kõik telefoniga pildistatu on arvutist jälgitav. Uuemad programmijupid võimaldavad (küll üsna hakkiva pildiga) teha telefonist ka veebikaamera.

FileExplorer - käivita telefoniga arvutist erinevaid faile

Valides selle rea, tekib telefoni menüüsse arvuti failipuu. Isegi võrguketastel saab liikuda. Kataloogisid mööda üles- ja allapoole liikumine pole probleem, „klikkides” telefoni menüüs mõnel failinimel avatakse see fail kohe ka arvutis.

General Tools juhib arvutit

Selle sektsiooni alt leiab telefoni menüüst monitori sisse-välja lülitamise võimaluse, arvuti lukustamise, käsud Hibernate või Shutdown.

Master Volume - säti heli diivanilt

Filmi- ja muusikakuulaja mugavuseks on arvuti helivaljuse-regulaator samuti mobiili viidud. Mõistagi on ka kiire vaigistamise (Mute) koht.

Media Player 9 - Microsofti puldiga muusikakeskus

Mõistagi saab juhtida nuppe Play/Pause, valikuid Stop, Next ja Prev , rääkimata helivaljusest ja üle-ekraani rezhiimi sisselülita-misest.

Mouse ja Mouse+ - liiguta hiirt telefoniga

Muidugi pole kõiki programmide menüüfunktsioone dubleeritud telefoni, kuid see ei takista neid sama täiuslikult telefoni abil juhtimast kui arvuti taga istudes. Hiirefunktsioon sisaldab lisaks hiire liigutamisele ja parema-vasaku nupuga klikkimisele ka tekstisisestust, olulisemaid funktsiooniklahve ja hiire kalibreerimist.

Powerpoint - unusta ebamugavad projektoripuldid

Powerpointi-esitlustel on ülimugav juhtmeta osundusseade, kuid tavaliselt on projektoritel need kõik erinevad ja kõige kindlam on juhtida oma arvutit käepärase seadmega, mis sisse harjunud. Powerpointi-valik võimaldab esitluse läbi viia juhtmevabalt, mobiiliga ekraani juhtides.

WinAmp - täiuslik multimeediakeskus telefoni juhtida

Kõige täisuslikumad juhthoovad on FMAl kuulsa WinAmpi juhtimiseks. Põhimõtteliselt pole muusika kuulamiseks enam arvutile läheneda vajagi - praktiliselt kõike saab teha telefoni abiga, kaasa arvatud muusikalistides liikumine.

Lisaks nimetatutele leiab FMA foorumist suure hulga muidki skripte, mida igaüks saab vastavalt oma arvutis olevatele programmidele lisada. Üks olulisi puudusi on seni veel kalendri toe puudumine, kuid juba on arendajad esitlenud ka esimesi ekraanipilte, mis aitavad telefoni kalendrit FMA-s toimetada oma äranägemise järgi. Kuid see puudus pole väga märkimisväärne, sest Outlookiga saab kalendrit sünkroniseerida niikuinii.

Kindlasti on lisaks ka teistele telefonimudelitele loodud FMA sarnaseid programme, mis muudavad telefoni millekski enamaks, kui tehases algselt projekteeritud. Näiteks Nokia omanikud kasutavad mitmeid Java programme, mis telefoni võimalusi avardavad ning „tarkadele telefonidele” (Smart Phones) on ohtralt nii tasuta kui tasulisi operatsioonisüsteemi-põhiseid tarkvarasid meelelahutuseks ja ärirakendusteks. Ka FMA võib töötada teistel mudelitel lisaks SonyEricsson T68i-le, T610-le ja T630-le, mille jaoks programm algselt mõeldud. Vastav info on lingina leitav FMA kodulehel fma.sourcefourge.org.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.