fbpx Kasulik lahendus: tee ise Google Street View! | AM.ee

Kasulik lahendus: tee ise Google Street View!

Praegu sõidavad mööda Eestit Google´i Street View autod ja ka AM.ee toimetusse on saabunud mitmeid küsimusi, kas oleks võimalik kuidagi need autod ka oma õuele ja tänavasse kutsuda. Regio küll väitis, et seekord käiakse vaid magistraalidel ja suuremate vaatamisväärsuste juures, aga see ei tähenda, et Street View kasvõi oma tagahoovis ei võiks toimida. Tuleb vaid ise teha.

Kuidas see käib? Iseenesest siin midagi keerulist pole. Vaja on nutitelefoni uusima Androidiga (versioon 4.4) ja ka mudel peab olema selline, et toetab Google Camera app´i. Kõige lihtsam on vaadata Google´i kontoga sisse logides veebist sellelt lingilt, kas sinu telefon (või tahvel) toetab Google Camera rakendust. Kui toetab, vajuta install ja hetke pärast on Google´i kaamerarakendus telefonis olemas.

Vali rakenduse menüüst Photo Sphere, see teeb igas suunas 360-kraadiseid "mullipilte":

Nüüd pildista enda ümber, hoides kaamerat võimalikult samas punktis. Alusta vasakult paremale panoraami pildistamist: kaamera ise juhib, kuhu järgmisena oma telefon suunata. Kui ring on täis, võta üles ka taevas enda kohal ja maapind enda all. Alla pildistades saab ennast täielikult pildilt eemaldada, astudes veidi kõrvale, aga hoides telefoni ikka enam-vähem samas punktis, aga suunatuna alla.

Kui kõik pildid on tehtud, töötleb telefon sfääri mõnda aega, ühtlustab säri ja tonaalsuse ning kleebib "mulliks" kokku. Telefonis saab sfäärilist pilti nihutada ja suurendada igas suunas.

Kui kleebitud pilt tundub OK, saab selle laadida näiteks oma Google Drive´i kontole või Google+ kontole või Picasasse. Google´i enda teenused oskavad sfäärilist fotot nii näidata, et saad seda ise pöörata ja sisse suurendada. Kui sama pilti Facebookis jagada, siis laotatakse sfäär laiali ristkülikuks samamoodi, nagu näiteks gloobusest saab kandiline maakaart:

Sama pilt Google+´is sfäärina (ja siin veebi integreerituna) on aga selline:

Hoopis teine asi, eks ole. Kuid see pole veel päris Street View. See on vaid üks kaader Street View´ pildijadast, millega me saame mööda tänavaid igas suunas ringi vaadata. Kui tahta teha korralikku Street View´d, peaksime me nüüd astuma kümme meetrit edasi ja kordama kogu protseduuri, tehes järgmise mullipildi. Ja kõik need pildid peaksime üles laadima oma Google Viewsi kontole koos kaardil määratud asukohaga (telefonil peab kaamera juures olema lubatud asukoha salvestamine).

Oma Viewsi lehel leiad lingi "Connect images to navigate between them" ja just seda ongi järgmisena vaja.

Vali oma Street View panoraamid välja, need sätitakse asukohaga kaardile ja neid pöörates saab linkida pildid juba navigeeritavaks Street View vaateks. Google muuseas vaatab avalikustatud vaated üle ja kannab kvaliteedikontrolli läbinud sfäärid Google Mapsi kaardile. Hiljem saavad seda siis ka teised vaadata.

Kunagi kaugemas tulevikus võib juhtuda, et Google liidab need isetehtud vaated ka oma Street View´ga.

Kui mobiiliga pildistamine tundub liiga tüütu (igas punktis tuleb ju võimelda igas suunas ligi kümme pilti tehes), siis võib kasutada ka sfäärikaameraid, mis pildistavad ühe klõpsuga üles kogu ümbruse. See on hea näiteks rahvarohketel üritustel, kus inimesed liiguvad ja mobiiliga ükshaaval kaadreid enda ümber tehes võivad mõned liikuvad objektid poolikud jääda. Kuid näiteks selle RICOH-i kaameraga Theta on ühe klõpsuga sfäär tehtud:

Paraku on seade üsna kallis (ligi 400 dollarit). Samas pole välistatud, et just selliste asjadega hakatakse tulevikus ka Google´i enda Street View´d täiendama kohtades, kuhu kohmaka autoga ligi ei saa.

Kui Androidiga telefoni pole, saab sfääre teha ka Windows Phone´iga. Tuleb vaid otsida rakendus nimega PhotoSynth. See kleebib sfääre kokku natuke kehvemini ja neid saab näha Bingi keskkonnas, kus on vajalik ka Silverlighti lisandi installimine oma telefoni (aga mitte enam kauaks).

Alati ei pruugi sfäärid õigesti kokku kleepuda. Näiteks säbrulise lehestikuga võib tekkida vigu, nagu allpool olevas Kassinurme linnuse sfääris:

Paneme lõpuks kokku Seto muuseumi lihtsa Street View, mis koosneb tegelikult vaid kahest sfäärist. Nii nagu tavalises Street View´s, nii näitab ka see ühendatud sfääridega kogum, kus suunas jääb järgmine pilt:

Proovi ise ka, jaga linki Facebooki kommentaarides.

KAIDO EINAMA

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.