Overmax Vertis Famy2 - üliodav küll, aga kas ka kasutu?

Ma olen end ilmselgelt nutitelefonidega ära hellitanud: Samsung Galaxy S, HTC Titan, nüüd HTC One (M7). Ainus pisutki odavama otsa nutifon meie peres oli mõned aastad tagasi HTC Wildfire, mille kasutajakogemus jäi aegluse tõttu allapoole igasugust arvestust.

Vast ehk poleks pidanud nii palju igasugu äppe paigaldama ja kontosid sünkima, aga nii ta läks. Nüüd tundus igatahes paraja väljakutsena, kui võitsin endale Overmaxi uudistoote nimega Vertis Famy2.

Eestis seda Hollandi päritolu, aga sügavate Poola mõjutustega pisikest veel müügil ei ole. Poola veebipoes küsitakse hetkel toimuva kampaania käigus ~€47,50 (täishind €59,43). Overmaxi teisi mudeleid müüb Klick, kuhu küllap ka Famy2 millalgi jõuab - toodetakse seda ju ometi meie rahvusvärvides. Jälgede segamiseks on valge telefon karbil ja veebilehel sinise-musta vahele tõstetud, kuid küll me juba oskame ridade vahelt lugeda. Les Pays-Bas, douze points!

Kummalisi asju juhtub selle telefoniga. Näiteks Google’i kontole sisse logides läheb kasutajaliides korraks rootsikeelseks. Kas on vaikimisi seadistatud mõni rootsimaine proxy või on asi hoopis Kristiine keskuse WiFi-arhitektuuris, igatahes oleks mind odavtelefoniga korraks justkui heaoluriiki teleporteeritud. Justkui üritaks jälle 12 punkti välja meelitada.

Ja ega positiivsused sellega ei lõppe: akugi tundub esmapilgul uskumatult tugev -- vaatamata taustal tegutsevale äppide hordile (Skype, Facebook/Messenger, Gmail) nõuab reedel laadija otsast võetud telefon uut laadimist alles teisipäeva õhtul.

Ka pärast mobiilse Interneti sisselülitamist võib rahule jääda: kui mu igapäevane HTC nõuab laadimist raudselt iga päev, elab Overmax enam-vähem samasuguse kasutuse juures paar päeva iseseisvalt üle.

Hakkab tunduma, et 50 euro eest saab tõesti kõik eluks vajaliku kätte. Famy2 on varustatud kahetuumalise protsessoriga, operatiivmälu on 512 MB, sisemine mälukaart mahutab 4 GB. Lisaks toetab microSD pesa kuni 32G B mälukaarti. Kaasapakitud programmid on küll ehk pisut veidrad ja poolapärased, näiteks Dziennik Gazeta Prawna, easyCALL, Nexto, Wiki Encyclopedia (!) ning Yanosik. Kaardirakendusena on telefonis Be-on-road, mis üritab isegi maju ruumiliselt näidata. Ometi jäi hinge närima kahtlus, kas Nõmme eramajade hallide kastidena kujutamine ikka väga realistliku pildi annab.

Rääkides kaardist, jõuame ühe huvitava anomaaliani -- autos töötavad nii Waze kui Google Maps täitsa ilusti seni, kui Famy2 armatuurlaual lebab.

Pisut sügavamal Faraday puuris (mida auto kipub olema) ei jää asukoht kaardil mitte viimasesse GPSi järgi tuvastatud punkti toppama, nagu nutitelefonidel tavaliselt kombeks, vaid nihkub sujuvalt paari tänava kaugusele. Siin on ilmselt kasutusmugavust (täpsemalt -kiirust) veaparandusalgoritmi jagu optimeeritud.

Testitulemused:

  • 3DMark (Ice Storm): 1631 p
  • AnTuTu: 10695 p
  • Linpack: 46,113 MFLOPS (single core); 71,018 MFLOPS (multicore)
  • Quadrant: 2971 p

Nagu kõik endast lugupidavad kaasaegsed nutitelefonid, on ka Famy2 varustatud kahe kaameraga: üks ees, teine taga. Antud juhul on mõlemad täiesti küündimatud. Mis on ka arusaadav, sest 60-eurose letihinna saavutamiseks peab kuskilt ju kokku hoidma. Suurem kaamera teeb 2-megapiksliseid pilte, pisem - nn endli-kaamera - on napilt 0,3 MP (640x480). Küll aga on olemas LED-välk, mis võimaldab pisikese Overmaxi kasutamist täiesti adekvaatse taskulambina. Vastavat äppi küll tehasest kaasa pole pandud, ent neid leidub Google Play Store’is küllaga.

Kui kaamerate madal resolutsioon on pigem miinus, siis ekraani enda pikslivaesust loen ma kindlaks plussiks. Nimelt säästab madala eraldusvõimega ekraan nii aku kui ka protsessori võimekust tähtsamateks töödeks. Nii saab Hollandi-Poola odavnutifon erinevates testides vaatamata hinnale üsna korralikke tulemusi.

Kas ma selle endale ostaks? Võib-olla mitte, sest mu M7 kestab loodetavasti veel pikalt. Küll aga sobib Famy2, nagu ka tootja väidab, ideaalselt esimeseks nutitelefoniks: aku kestab hästi, kasutajaliides töötab (enamasti) sujuvalt, hinda pole ollagi. Lisaks on tegu üsna “puhta” Androidiga, millele pole väga imelikke mugandusi külge keevitatud.

KRISTJAN KARMO
ASA Quality Services

 

TEHNILISED ANDMED
Nutitelefon Overmax Vertis Famy2

Hind: ca 49 eurot (Eestisse müügile jõudmas)
Kiibistik: Mediatek MT6572 Dual Core Cortex A7
Protsessor: 2x 1,2 GHz
Operatsioonisüsteem: Android 4.2
Ekraan: 3,5" IPS 2, 320x480 pikslit, puutetundlik
Mälu: 512 MB
Välkmälu: 4 GB
Kaamera: ees ja taga, ees 0,3 MP, taga 2 MP
Ühendused: micro-USB, kõrvaklapipesa, GPS, Bluetooth, Wifi, microSD kaardi pesa (kuni 32 GB), 3G (900/2100 MHz), Dual Sim
Aku: 1500 mAh

PLUSSID:
+aku
+madala voolutarbega ekraan
+taskulamp
+hind

MIINUSED:
-kehvad kaamerad
-GPS teeb kohati trikke
-veel üsna tundmatu tootja

Hinne: 4+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.