Kaks ärilist lipulaeva: Nokia N97 ja HTC Touch Pro 2

HTC Touch Pro 2(Arvutimaailm 8/09, pikk versioon)

Sel suvel said täisklaviatuuriga äritelefonide read täiendust nii Nokia kui HTC uute lipulaevadega – Nokia N97 tekitas ootusärevust juba eelmise aasta sügisesest GSM Worldist alates, HTC tuli aga kevadel välja oma Touch Pro uue põlvkonna raskekaallasega – Touch Pro 2ga.

Mõlemad telefonid sisaldavad pea kõike, mida üks ärikasutaja vajab ning kui vajalikku rakendust telefonis pole, saab selle mobiilirakenduste poest juurde osta. Nokial on selleks Ovi, HTC-sse aga sobivad rakendused mõnest Windows Mobile poest. Microsoft on Windowsi telefonidele peagi avamas ka oma „ametlikku“ poodi. Täisklaviatuur on mugav dokumentide redigeerimiseks ja meilisaatmiseks, puuteekraanid on mõlemal telefonil kergelt ka sõrmega kasutatavad.

Nokia N97Nokia N97 – fännide unelm

Võrreldes HTCga torkab N97 juures kohe silma üks mugav asi – ekraanihinged on lahendatud teisiti. Peab ütlema, et palju mugavamalt kui Touch Pro 2-l. Kaant avades hüppab ekraaniga pool ise kohe veidi kaldu, õigupoolest ei saagi ekraani kallet muuta, aga samas tagab see kindla ja stabiilse konstruktsiooni, mis liugklappi paigal hoiab. HTC on oma Pro2 juures küll seda konstruktsiooni võrreldes HTC TyTN II-ga jäigemaks muutnud, aga kipakas tundub ikkagi.

Nokial on siiski vaid kolm rida klahve avanenud külgliugklapi all. Tähestik ja numbrid on olemas, täpitähed on ka kättesaadavad funktsiooniklahviga (välja arvatud õ).

Tagakaas on õhuke ja kipakas, nagu uuematel telefonidel kombeks, sest kogu korpusse jääv sisu tuleb tihedalt ära kasutada ja pole enam ruumi massiivse kaane jaoks. Loodetavasti peab see ka vastu, sest kaant ja akut tuleb kindlasti eemaldada, kui SIM-kaardile ligi pääseda.

Välimuselt pole N97 nii stiilne kui Pro2, kuid Nokia paadunud fännile on telefon äratuntavalt traditsiooniline. N97 ongi fännitelefon. Eesti kuulub Nokia maade hulka – siin on väga palju sellele margile truuks jäänud kodanikke.

Neid ilmselt ei häiri ka vanamoodne Symbiani kasutajaliides. Olulisemalt on muudetud vaid avalehekülge, kus troonivad kasutaja seadistatatav vidinad – miniaknad (või Nokia stiilis „uksed“) programmidele. Näiteks Facebook on kohe esiküljel olemas, mõned lemmikkontaktid ilmuvad ka ja ilmajaama aken otsib ilmainfot.

Avaekraani vidinad kukuvad kohe igasugust infot näitama, ei leiagi kohe menüüdest üles, kust saaks internetiühenduse ära keelata. Üsna loogilises kohas on siiski võrgu väljalülitamise nupp – see aitab.

Menüüde loogikas on siiski üks asi, mis häirib - tihti peab kaks korda sama menüüd vajutama, tegema n.ö topeltkliki.

Nokia programmidArvutiga ühendades tuntakse telefon USB mäluna kohe ära. Activesync on kohe varmas ka meediat sünkima, aga kontaktide ja muu jaoks peab siiski Ovi installiplaadi sisse pistma. Edasi järgneb vaevaline protsess – arvuti topitakse kuhjaga Nokia tarkvara täis ja kinni jookseb Nokia Software Updater ka paar korda. Plaadilt aga ei leiagi PC Suite´i, aga netist saab selle kätte. See on veel üks Nokia programm, mis tuleb  arvutisse panna, ilmselt kõige olulisem, sest sünkroniseerib kalendrid-kontaktid nagu Windowsi enda ActiveSync. Kontaktide pildid, lisandis olevad märkmed ja aadressid, kõik need tulevad edukalt telefoni mälusse.

Internetiühenduse loomine arvuti jaoks on imelihtne. PC Suite tegeleb ühenduse tekitamisega üle mobiili ise, pole vaja tekitada mingeid Dial-up ikoone ega jännata modemistringidega. Kõik toimib kohe. Seevastu WiFi aktiveerimine nõuab viite vajutust, et jõuda nurgatagusesse menüüsse. Muidugi võib WiFile tekitada ka kiirvalikunupu.

Üldiselt on Nokia N97 selle tootja telefoni kasutajale vana tuttav ning täisklaviatuur annab ärikasutajale kindlasti juurde ka kasutamise mugavuses ja –kiiruses. Kuid telefoni teated mälu täis saamisest või menüü reageerimine vaid topeltvajutusele võib vahest närvi ajada küll.

HTC Touch Pro 2 – tõeline äriklass

HTC TyTN II omanikuna ootasin seda Touch Pro uut mudelit kaua, sest erinevalt eelmisest on Touch pro 2 taas suurema ekraaniga, korralikuma täisklaviatuuriga ja ekraani saab servast nurga alla käänata justnagu TyTN II-l. Touch Pro eelmine põlvkond oli küll igati trendikas ja pisike, kuid just pisike ekraan tundus tema kõige suurem puudus olevat.

Uus Touch Pro 2 on tõsine miniarvuti, ta on paks ja massiivne ning vähemalt esimese muljena tundub ka tugev. Siiski on see väike disainerite trikk, sest tagakaas näiteks on vaatamata oma metalsele toonile väga õhukesest plastikust.

Täisklaviatuurile on lisandunud viies nupurida – numbrid. Telefoni puhul on eraldi numbriklahvide rida väga kasulik, pole vaja öeldagi, miks. Sellega jääb funktsiooniklahvide alt otsimist tunduvalt vähemaks.

Traditsiooniliselt on HTC loobunud Windows Mobile´i opsüsteemiga kaasatulevast ebamugavast Internet Explorerist ja pakub kohe vaikimisi Operat, mis on õige valik – Opera näitab veebilehti õigesti ja kiiresti ning suurendada-vähendada on mugav. Veelgi mugavamaks on asja teinud aga eraldi puutetundlik suurendus-vähendusriba ekraani all.

Kuna tegemist pole mahtuvusliku ekraaniga, vajab see mobiil natuke kõvemat sõrmepuudutust, mis nt iPhone´iga harjunule võib tunduda ebamugav. Aga sellega harjub kiirelt. See-eest saab ekraani puutuda ka kinda ja puutepliiatsiga.

HTC on veelgi enam Windowsi keskkonda sõrmesõbralikumaks muutnud ja nüüd võib öelda, et ka sügavamates seadete menüüdes on võimalik vaid sõrmega toimetada. Pliiatsit mina esimestel päevadel üldse välja ei võtnudki.

HTC Touch Pro 2 võimas sisu ja tarkvaravarustus on maksnud oma hinda - miks peab kuluma näiteks lihtsa tekstimeili avamiseks jälle õige mitu sekundit? Meile sirvides ei viitsigi niimoodi hakata ära ootama kõigi meilide avanemist.

Kalendris on uuel HTC-l hea uuendus – iga päeva kohta, mille kohta on olemas ilmaennustus, antakse ka ilmateade kalendris muude kohtumiste all. Väga mugav uuendus, sest ilm on alati oluline.

HTC ekraanipiltWindowsi Stardimenüü on tehtud suurte näpuikoonidega vägagi iPhone´i avaekraani meenutavaks  menüüks. Seal on eraldi olemas RSS-lugeja, Youtube ning üllatusena oli Jetcet – sellega asendab HTC Windowsi enda mobiilse powerpointi teise programmiga, mis muuhulgas lubab ka slaidiprogrammi otse telefonis kujundada, mis on tase omaette. Saab lausa uusi slaide teha ja tekste ümber kohendada, märkmeid lisada, slaidide järjekorda ja hulka muuta jne. Istud kuskil lennukis ja arvutit käepärast pole, ikkagi saab oma presentatsiooni valmis teha. Tõeline äriklass. Vaid slaidiprogrammiga tuli puutepliiats välja võtta, sest Powerpointi sättimine pisikesel ekraanil oli sõrmega liiga jäme.

Teine tõelise äriklassi rakendus on telefonis visiitkaardipilistaja WorldCard Mobile. Unustage ära visiitkaardihoidjad ja paberkaardid, kui keegi teile oma kaarti näitab, siis pildistage seda ja andmed on kohe nii kontaktiloendis kui hiljem arvuti Outlookis.

Touch Pro 2 on seega tõeline äriklass oma kindla sihtgrupiga. Telefonis on olemas kõik vajalikud ärirakendused ja Windowsiga arvuti sünkroniseerimiseks pole midagi lisaks vaja. Kuid ainuke puudus on selle telefoni suurus ja kaal – pintsakutaskud venivad kiiresti välja.

KAIDO EINAMA

 

TEHNILISED ANDMED

Nokia N97
Hind: 8890 krooni (Elisa)
Protsessor: ARM 11, 434 MHz
Mälu: sisemine mälu 32 GB, operatiivmälu 128 MB, microSD mälukaardipesa (kuni 16GB)
Opsüsteem: Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
Võrgud:  GSM 850/900/1800/1900 MHz, 3G HSDPA 900/1900/2100
Ekraan: 3,5tolline TFT, puutetundlik, 360x640 pikslit
Kõrvaklapipesa: 3,5 mm
Andmeside: GPRS, EDGE, HSDPA kuni 3,6 Mbit/s, Wi-Fi b/g, Bluetooth v2.0, microUSB
Kaamera: 5 M (2592x1944 pikslit), autofookus, LED välk, video, geotag, esikülje kaamera: VGA
Muud: asendiandur, A-GPS, FM raadio, Nokia Maps, Java, digikompass,  TV-väljund, Dokumendinäitaja (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
Aku: ooteaeg 432 t (2G) / 408 t (3G), kõneaeg 9 t 30 min (2G) / 6 t (3G)
Mõõtmed: 117,2x55,3x15,9 mm
Kaal: 150 g

PLUSSID

Seadistatav avaekraan
Käepärane suurus

MIINUSED

Vanamoodne kasutajaliides
Mäluprobleemid

Arvutimaailma hinne: 3

 

TEHNILISED ANDMED

HTC Touch Pro 2
Hind: 10490 krooni (HTC.ee)
Protsessor: Qualcomm MSM 7200A, 528MHz
Opsüsteem: Windows Mobile 6.1 Pro
Mälu: sisemine 512MB, operatiivmälu 288 MB, microSD pesa
Ekraan: 3,6tolline puutetundlik WVGA, 480x800 pikslit
Võrgud: GSM 850/900/1800/1900 MHz, HSDPA/UMTS 2100 MHz
Andmeside: GPRS/EDGE/HSDPA kuni 7,2 Mbit/s, Bluetooth 2.0, Wi-Fi b/g, mini-USB,
Kaamera: 3,2 Mpix, VGA lisakaamera
Muud: asendiandur, A-GPS, Mobile Office, Opera brauser,  TV-väljund lisakaabliga
Aku: ooteaeg  500 t (GSM), 750 t (UMTS), kõneaeg 510 min (GSM) või 390 min (UMTS)
Mõõtmed: 116x59,2x16,65 mm
Kaal: 178,5 g

PLUSSID

Lihtne sünkroniseerida
Mugav klaviatuur

MIINUSED

Raske ja suur
Kehv kaamera

Arvutimaailma hinne: 4+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.