Pebble Time – testime legendaarset ühisrahastuskella

Kickstarteris kolm aastat tagasi kümme miljonit dollarit kogunud Pebble proovis nutikellaga kõigist teistest eristuda ja nüüd see ongi õnnestunud. See oli ka omal ajal edukaim Kickstarteri projekt üldse. Aeg on edasi läinud ja ilmunud jätkumudel Pebble Time, mis omakorda kujunes edukaimaks Kickstarteri projektiks (20,3 miljonit dollarit). Legendaarne kell ajab oma liini ning tootjal on õnnestunud enda juurde meelitada ka hulk äppe ja teenuseid, mis toetavad ligi nädal laadimata kestvat nutiseadet. Ekraan, muide, on tehnoloogiaga, mida võib nimetada värviliseks e-paberiks ja mis taustavalgustust kogu aeg ei vaja.

Seekord ei saa me aga alustada testi traditsiooniliselt Windows Phone´iga, sest ametlikult pole Pebble´il mobiilirakendust Windowsi platvormile olemas. On vaid IOS-ile ja Androidile. Seega võtame testimiseks Androiditelefoni ja ühendame selle muretult kellaga.

Mobiilis tuleb peale Bluetoothiga paaritamist alla laadida Pebble Time, mis lisaseadme seadeid juhib ja uusi äppe alla laeb. Äppide hulk on muljetavaldav – leidub kõike sadadest animeeritud ja animeerimata sihverplaatidest spordi-, transpordi-, reisimis- ja ärirakendusteni. Isegi kompassi äpp on ja kaardiäpp. Neist viimane kuvab pisikesel ekraanil kribuna Google Mapsi, Openstreetmapsi või mõne muu kaardi, mida nuppudest saab kerida. Imelisi äppe on veelgi kuni Uberi, Swarmi (Foursquare), Tripadvisori või Endomondoni.

Kuid enne veel natuke Pebble Time´i välimusest ja kasutatavusest.

Ekraan on pisike ja ekraani pildinäitamise tasapind klaasist kõvasti sügavamal, mistõttu tubastes või natuke hämaramates tingimustes pole nähtav vaatenurk väga lai. Värviline pilt on küll alati näha, kui vähegi valgust on, kuid küljelt vaatama asudes tumeneb. Ühtegi nuppu vajutamata vaid rannet vaatamiseks liigutades lükkab taustavalgustus end sisse ja siis on pilt veelgi selgem. Puutetundlikkus puudub, aga seda asendavad neli nuppu. Põhimõtteliselt on nende nuppude tähendus lihtne ja selge – seega kasutajaliides saab üsna ruttu selgeks ja meeles võib pidada järgmisi funktsioone: paremal on kolm nuppu “üles”, vali välja” ja “alla”, vasakul aga “tagasi”. See viimane nupp on natuke vales kohas. Hoopis mugavam oleks seda tagasinuppu vajutada, kui see vasaku külje ülemises ääres olemise asemel asuks mugavalt allservas. Samuti võiks nupud natuke kergemalt käia.

Kell on veekindel (kuni 30 m) ja laetav spetsiaalse magnetilise adapteriga, mille teise otsa käib USB pistik.

Aku peaks ametlikult kestma 7 päeva. Seitsmenda päeva hommikuks oli järel 10%, seega kõlab usutavalt.

Sport ja liikumine

Pebble Time sisaldab sammulugemise, kilomeetrimõõtmise, une, aktiivse aja ning kalorite arvestamise äppi Pebble Health, ekraanile on suudetud mahutada isegi nädalane saavutuste graafik. Teeme jälle läbi oma testi, kus võrdleme telefoni enda sammu- ja aktiivsusmõõtjat ning nutikella oma. Telefoniks endiselt Lumia 640 XL, mille mõõtmistulemused on üsna täpsed ja vastavad tegelikkusele.

 

Windows Phone
Samme: 16642
Kilomeetreid: 12,08
Kaloreid: 2749

Pebble Time
Samme: 17407
Kilomeetreid: 15,6
Kaloreid: 2048

 

Tulemus küll erineb, kuid mitte palju.

Pebble Time´i suurest äppidehulgast valime mõned põnevamad sihverplaadid, mis näitavad ühel ekraanil nii osutitega aega, same kui kilomeetreid ja lisaks ka temperatuuri Tallinnas. Õues katsetamiseks laadime kompassi ja kaardirakenduse. Kaart töötab kellas esimesel päeval hästi, hiljem näitab vaid musta ekraani. Kuid kaardi kasutamine kellaekraanil on nuppudega niigi üsna tülikas: pidevalt peab vahetama nuppude režiime kas suurendamiseks-vähendamiseks, üles-alla või vasakule-paremale nihutamiseks ja kõndides on see tülikas, kui mitte võimatu. Kaarti nii pisikeselt ekranilt vaadata on nagu lukuaugust piilumine ja selleks tähtsaks tegevuseks tuleks ikka mobiil suure pildiga taskust välja võtta. Hoopis kasulikum reisiäpp on Nav Me, mis kuvab Google Navigationi juhatused kellas ja annab vibreerimisega märku, millal peab pöörama. Jalutajale võõras linnas pakub see ikka väga palju tuge.

Eraldi äpp aitab kellast ka kõnesid vastu võtta või neist keelduda. Kalendrist tulevad pidevalt teated ja lihtsalt nooleklahvidega üles-alla liikudes saab kulgeda mugavalt nii minevikus kui tulevikus, vaadates toimunud ja ees ootavaid sündmusi.

Kokkuvõtteks – kas mitte liiga mängukella moodi?

Pebble Time´i kaks suurt plussi on nädal aega kestev aku ja värviline e-ink tehnoloogiaga ekraan, mis näitab alati pilti ja ei kuluta akut. Miinuseks võib nii kalli kella puhul pidada natuke liiga mänguasjalikku välimust. Tegelikult on ka sisemus nagu lastekellal kergelt koomiksilaadse disaini ja animatsioonidega. Sama stiili on järginud ka paljud äpitegijad.

Spordikellaks on Pebble Time hea. Mõõdab samme ja läbitud vahemaid üsna täpselt. Lisaks on olemas tugi mitmetele spordi- ja träkkimisprogrammidele (Endomondo, Runkeeper). Tulevikus saab laadimisklemmide külge ühendada ka kella lisaseadmeid: GPS-i, pulsimõõtja jne. Seega on Pebble Time mingis mõttes ka tulevikukindel.

 

PLUSSID:

+ aku kestab värvilise ekraaniga nädala
+ äppide valik on päris korralik, tuntud teenused toetatud

MIINUSED:

- ekraan on kohati halvastiloetav
- välimus pole soliidne, liiga mängukellalik

TEHNILISED ANDMED
Nutikell Pebble Time

Hind: 168,50 eurot (Tehnikaekspert)
Ühilduvus: IOS; Android (Windows Phone´ile vaid mitteametlikud äpp´id)
Operatsioonisüsteem: Pebble OS
Ühendus mobiiliga: Bluetooth 4.0
Mikrofon: jah, käskluste edastamiseks
Veekindlus: jah, kuni 30 meetri sügavusel kuni 30 minutit
Ekraan: e-ink, 64 värvi, 1,25-tolline, 144 x 168 pikslit
Aku: 168 mAh, 7 päevaKaal: 42,5 grammi

FOTOD: KAIDO EINAMA

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.