Nokia N9 otsib oma nišši

Täna esitleti Nokia Eesti kontoris ka meie ajakirjanikele uut Nokia MeeGo platvormil nutitelefoni Nokia N9. Igati sile ja kiire, aga põhiküsimus on, kes seda hakkaks ihaldama?

Nokia Symbiani fännid, kes on harjunud avaekraanil oma kuut lahtrit oluliste asjadega täitma, peavad ilmselt MeeGot võõraks. iPhone´i kasutajad aga leiavad üht-teist tuttavat. Eriti tuttav paistab neile N9 karp :) aga ka ikoonid avaekraanil, mis meenutavad pigem esimesi iPhone´ide põlvkonna mudeleid, kus rakendusi ei saanud veel grupeerida. Samuti on tuttav sisseehitatud ja mittevahetatav aku ning mälukaardi pesa puudumine. Kuid vaevalt et Apple´i imidžit hindavad kasutajad pigem vanamoelisuse hõnguga Nokia leeri massiliselt üle läheksid.

MeeGo ja Android? Sarnasusi on, sest esivanem on ju ühine, aga Androidi ohtrate kruttimisvõimalustega harjunud kasutajad võivad pidada N9-t liiga väheste võimalustega "beibetelefoniks" (jah, ka roosa korpus on valikus lisaks elektersinisele ja mustale).

Rakendusi on ka MeeGol veel väga vähe, kuigi potentsiaali on: arendusvahend QT4 pakub ju võimalust näiteks oma Symbiani rakendus lähtekoodist üsna lihtsalt MeeGosse üle transportida. Samas ei saa N9 peal Androidi kasutada, kinnitas Nokia Baltimaade juht. Nokia N900, mis oli häkkerite ja arendajate üks unistuste telefonidest (aga samas jälle liiga nišitoode), jooksutas lausa nelja platvormi. Võib-olla tulevikus Nokia oma uue mudeli suhtes ka leebub ja hakkab lubama mitmeid platvorme, vähemalt ei välistatud seda. Või teevad seda N9 fännidest arendajad ise.

Esialgu on niisiis üsna raske öelda, kes võiks selle telefoni sihtrühm olla. Nokia esindaja sõnul "kui üle 50% nutitelefonidest on iPhone´id ja sinu ema kasutab seda, siis oleks cool omada midagi muud" vihjas uuele N9-le. Jah, see võib olla üsna hea telefon, aga esialgu väga põrutavalt lahedat ei leidnud. Kest ühest tükist treitud tugevast plastikust (see pidi tagama parima mobiililevi ja GPS-i täpsuse ning seega ka pikema aku tööaja), ekraan on ere, kontrastne ja hea tundlikkusega ning kaetud kumerate servadega Gorillaglassiga. Kumerad puutetundlikud ääred on ekraanil sellepärast, et kasutatava MeeGo opsüsteemi põhiomaduseks on "viibetega" juhtimine: üle ekraani ülalt alla, paremalt vasakule jne. Kumerused lasevad sõrmega vabalt üle ääre viibata, midagi ei jää takistuseks ette.

Viiped juhivad telefoni järgmiselt: ülalt alla üle ekraani viibe sulgeb rakenduse, paremalt vasakule viibe aga viib taustale. Lühike viibe üles toob esile aga enimkasutatud rakendused. Taustal võib lahti olla kuni 90 rakendust, ilma et telefoni töö oluliselt aeglustuks. Viibetega juhtimise tõttu on Nokia otsustanud loobuda kõigist juhtnuppudest. On vaid küljel olevad helivaljuse nupud ja kaameranupp (kaamera on aga hea - Zeissi optikaga 8 megapikslit ning sensor on sama suhtega, kui ekraan ehk 16:9).

Kiiruse osas pole midagi ette heita: kõik tõesti on üsna kiireks tehtud (vähemalt esialgu paistab nii veel suhteliselt tühjas telefonis), sest MeeGo on ka riistvara suhtes küllat vähenõudlik. Sellepärast ei hakanud Nokia pingutama ka mitmetuumalise protsessoriga, vaid valis ühetuumalise 1 GHz ARM Cortex-A8 OMAP 3630, millest on esialgu küll. 1 GB mälu on ka üsna piisavalt suur maht ühele kiirele telefonile. NFC ehk lähiraadio sisaldub ka. Aga... on küll hea (ja MeeGo tundus lihtsam ja ilusam kui Symbian Anna), aga midagi oleks veel vaja. Turunduslugu, mingit tõuget, et ma pean selle kindlasti saama, sest muudmoodi pole enam võimalik.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.