Merekarbikujuline Eee PC - õhem ja kiirem

(Arvutimaailm 8/09)

Asus tõi hiljuti välja uue pisisülearvuti EeePC seeriast. Uus kiirem mudel loob uut kontseptsiooni ja taasleiutab väikeseid arvuteid, laenates ideid Apple'i lipulaevalt MacBook Air.

Photopointist testimiseks saadud Asus 1008HA sisaldab Intel Atom N280 protsessorit, mis erineb enamikes minisülerites kohatud N270'st - taktsagedus on mõnevõrra kõrgem.

EeePC 1008HA, mida kutsutakse ka merekarbiks (Seashell), on äärmiselt õhuke masin. Arvuti on eelmistest Eee-dest õhem, suurema klaviatuuriga ja isegi kergem kui pisisüleritel kombeks.

1008HA pikad luugikesed külgede tagaservas peidavad USB porte, parema all on lisaks helisisend ja väljund ning vasakul MiniVGA ots, millest saab arvuti põhja alla kinnitatud adapteri abil kätte analoogmonitori sisendi. Kõige kummalisem on eraldi pesa parema külje lõpus võrgukaabli ühendamiseks, sellel käib üks osa eest ja teine osa liigub alla, et Cat 5 kaabliots ära mahuks. Vaid arvuti toitejuhet ei varjata, aga see on peenike pistik ka, peaaegu nagu uuemate Nokiate nõelpeenike laadimisots.

Kui nüüd Apple'i ümbrikusse mahtuva Airiga võrrelda, siis Asus on mõnevõrra paksem, kuid pakub mitut lisa - kaks USB porti, VGA väljund ja traadiga võrgu pesa.

Asuse meistrimehed on ära peitnud traditsioonilise BIOSi. Esimesel korral masinat sisse lülides võib näha American Megatrendsi logoga tuttavat pilti. Tavalisel käivitusel aga BIOSi ei näidata ja seetõttu ei õnnestunud seda masinat USB mälupulgalt käima panna. Windowsi käivitumiseks see-eest kulub vaid 34 sekundit. Päris hea tulemus!
Asuse uus klaviatuur olla tervelt 92% suure arvuti klaviatuurist, mugavam kui teistel minisüleritel. See ulatub peaaegu arvuti serva välja - napilt 2 mm ruumi jääb ääreni. Klahvide hulgas pole üldiselt ebameeldivaid kitsamaid nuppe. Asus on siiski vähendanud häirivalt üles-alla nooleklahve, kuid sisestusklahvid on hoitud kõik ruudukujulised.

Selles arvutis kasutatakse liitiumpolümeerakut. Kaasnevate ohtude tõttu on see sisse ehitatud ja ise vahetada ei saa. Ka mälu ning kõvaketast ei saa lihtsalt vahetada. Arvuti õhemaks tegemise nimel on sisikond peenelt pakitud ja osade vahetamiseks tuleks terve süler lahti võtta, mida garantii ei luba.

Lõpetuseks võib öelda, et Asus on huvitava masina teinud. Arvuti on tõepoolest väike ja sulgkerge, piisava akumahuga ning mitte liialt väike, et ebamugav olla. Samas on see veel tehniliselt õigustamatu disain, millega elutähtsaid osi pole võimalik lihtsalt vahetada või uuendada.

USB pordid ja heli- ning pildiväljundid on ebamugavalt luukidega kaetud - tiheda kasutamise korral ähvardavad katted murduda ja laiemad mälupulgad või USB pulgad ei mahu sisse. Sellegipoolest on tegemist tähelepanuväärse minisülearvutiga, mis pealegi hinnalt soodne ja sobiv aksessuaar näiteks trendikama inimese varustusse.
 
MADIS VESKIMEISTER
 
 
TEHNILISED ANDMED
Asus Eee PC 1008HA
Hind: 5999 kr (Photopoint)
Protsessor: Intel Atom N280 1,666 GHz
Mälu: 1 GB
Kõvaketas: 160 GB
Ekraan: LED taustavalgusega, 10,1 tolline
WiFi: n-seeria toega
Korpus: must või valge
Kaal: 1,1 kg

Plussid
tõeliselt väike kaal
suur aku mahutavus
kiire protsessor

Miinused
ei saa midagi vahetada
portide ligipääsetavus halb

Arvutimaailma hinne: 4-

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.