Arvutimaailm 2/02

Poliitika
Baltic IT&T 2002

Foorum Baltic IT&T 2002: eBaltics”: avaliku ning erasektori efektiivne koostöö Rahvusvaheline foorum „Baltic IT&T 2002: eBaltics” toimub tänavu 3–6. aprillini Riias. Foorumi organiseerijaks on Läti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Assotsiatsioon (LITTA) koostöös Balti Ministrite Nõukogu IT Komitee ning Balti Ministrite Nõukogu Infomeedia Grupiga. Foorumit toetab Euroopa Liit (Euroopa Nõukogu IST Programm). Foorumi auesimees on Läti peaminister Andris Bçrziòð ning ürituse teemaks on avaliku ning erasektoris efektiivse koostöö arendamine.

IT buum Aafrikas
Tõnu Vare

Riigi monopolist eraomandisse 1960.-ndatel aastatel, mil paljud Aafrika riigid iseseisvusid, oli informatsiooni edastamine riigi monopol. Isegi koju lauatelefoni saamiseks tuli anda altkäemaksu. Mida enam süvenes uus majanduslik liberalism, seda rohkem erastati infoedastussüsteeme.

Õigus
Kelle reeglid kehtivad küberruumis? 1
Eneken Tikk

Juba enam kui aasta vältel on Arvutimaailm vahendanud huvilistele virtuaalse reaalsuse ja õiguse ühiseid teemasid. Seekordne teema — kohtualluvus ja kohaldatav õigus — on valdkond, milles peituvad paljud vastused ja mille reguleerimises kokkuleppele jõudmine võimaldaks tõenäoliselt lahendada mitmed seni ühtse lahenduseta jäänud probleemid.

Wireless
See maagiline sõna wireless
Tarmo Teder

Juba mõnda aega on mitmetest meediakanalitest ja ka trükiajakirjandusest läbi jooksnud sõnad wireless, juhtmeta võrk, raadiovõrk. Kindlasti on neid sõnu veelgi, mis räägivad põhimõtteliselt ikka ühest ja samast: nimelt nende sõnade taga peitub tehnoloogia, mida inimkond tunneb juba rohkem kui 130 aastat ja mis on otsapidi jõudnud ka arvutite maailma.

Riistvara
IDE RAID — kiirus ja turvalisus mõistliku hinnaga
Veiko Tamm

Kui me vaatame ringi uuema aja emaplaatide hulgas, siis peame tõdema, et iga vähegi endast lugupidav firma pakub oma suure valiku hulgas alati ka valikuid, milles kohtame paljudele tavatarbijatele ehk veel mitte nii tuttavat lühendit — RAID. Et seda lahti mõtestada ning näidata, millist kasu võiks saada RAID–ist, selleks siis tänane artikkelgi.

GeForce 4 — kaalukauss taas nVidia poolel
Veiko Tamm

Sarnaselt meie ajakirja jaanuarinumbris kirjeldatud Andrese–Pearu vägikaikaveole protsessorite maailmas kahe hiiu — Inteli ja AMD — vahel, toimub sarnane rebimine ka graafikaprotsessorite tootjate USA Santa Clara’s asuva firma nVidia ning Kanada ATI vahel.

Compaq iPaq
Risto Kasepuu

Kui Compaq avastas, et aeg on hakata pihuarvuteid tegema, oli 3Com juba neist võimsalt ette jõudnud. Teiste üritused tundusid juba mõttetuna, sest kuidas ikka millegi nii suure ja gigantse vastu võidelda. Igatahes, Compaq Corporationi onud mõtlesid, et neilgi on oma pihuarvutit vaja. Mõeldud–tehtud! Kokku pandi arendusmeeskond, mis uue asja välja mõtles, ja iPaq 3635 jõudis avalikkuse ette 22. juunil 2000.

Tarkvara
Mitte ainult tavaarvutite opsüsteem
Hasso Tepper

Seni oleme rääkinud Linuxist kui laua– ja serverarvutite opsüsteemist. Viimaste aastate jooksul on aga Linux tunginud ka embedded süsteemide (sardsüsteemid) valdkonda — spetsialiseeritud arvutid, PDA’d, meediakeskused, terminalid, printerid jpm. võivad sisaldada Linuxit ilma et teil sellest aimugi oleks.

Sissejuhatus agent-orienteeritud programmeerimisse
Peep Küngas

Kuigi käesolev artikkel on kirjutatud eesmärgiga anda ülevaade agentidest ning agent–orienteeritud programmeerimise paradigmast, ei pretendeeri see valdkonna suuruse tõttu täieliku ülevaate andmisele ning piirdub vaid minimaalse sissejuhatusega intelligentsete agentide ning nende rakendamise osas.

Tasuta versus tasuline
Lauri Levo

Internetis leiduvate programmide juurde kuuluv sõna free (tasuta) on sageli väga suhteline — saad küll programmi tasuta arvutisse laaditud, kuid võrreldes sama programmi tasulise versiooniga jääb kätte poolik variant.

Paaritame arvuti ja GPSi
Enn Veenpere

Eelmises ajakirja numbris oli juttu geopeitusest ja sellest, et kasulik on enne aardeid peitma või otsima minekut osa tööd ära teha arvuti taga. Selleks on vaja tarkvara, mis GPS–iga suhelda oskaks. Tasulise tarkvara (Oziexplorer, Fugawi, ExpertGPS, Panterra jt) kõrval leidub Internetis ka tasuta tarkvara, millega esialgu katsetada ja oma vajadused välja selgitada.

Varia
Internet—küberkosmosest Internetimajanduseni 2
Pille Runnel, Pille Vengerfeldt

Utoopiatel on rahvakultuuris olnud oma funktsioon. Rahvalaulu–uurija Senni Timmoneni sõnul annavad rahvalaulude utoopiad eeskätt teada „tegelikkuse” aukudest. Kritiseerides olemasolevat annavad nad omal kombel märku sellest, milliseid asju ja olukordi on kogetud problemaatilistena (Timmonen 2000: 230). Utoopilised kujutelmad toovad esile millegi hea: läheduse, rõõmu, ülikülluse, rohkuse, vabaduse, ilu (ibid. : 240).

Mängud
Parima mänguajakirjanduse sünd Rubriik Pead koos jätkub
Lauri Jürisoo

Maania n–ö filosoofiarubriigi teine artikkel õpetab, kuidas kirjutada häid mänguarvustusi. Järgnev on võrdselt kasulik teada nii lugejatel kui praegustel või tulevastel autoritel. Esimestel selleks, et arvustustelt ning seekaudu üldtasemelt rohkem oodata. Teistel selleks, et oma praeguselt hobilt kunagi kasu lõigata. Isegi kui Eestis ei teki iial arvestatava tasemega mänguajakirja, mis oleks parimal juhul Maania arengu etapp, võite leida tööd välismaal.

2001 AD Suur kokkuvõte eelmisest aastast mängudes
Lauri Jürisoo

Järgnevatel külgedel teeb Maania seda, milleni varem pole rahuldavas mahus küündinud: kokkuvõte aastast mängudes. Kui igatsed meelde tuletada, mis kõrgelt lendas või kõtukese vastu maapinda ära lõi, istuta silmad paberile ja ära unusta turvavööd kinnitada. Järgmine peatus: 2003.

IL–2 Sturmovik Kõikide aegade parimaid lennusimulaatoreid
Andris Feldmanis

Teine maailmasõda on ideaalne aegruum ühele korralikule lennusimulaatorile; lennundus omandas esimest korda sõdimise ajaloos äärmiselt tähtsa rolli. Sellega kaasnes valdkonna kiire areng, kuid tähtsaimaks jäi siiski veel inimfaktor — puudusid isesihituvad raketid ja lukustuvad süsteemid, määrav oli piloodi osavus.

Serious Sam 2 Parem kui esimene?
Kerry Saarma

Pole midagi teha, seoses Serious Sam 2 perfektsusega tuleb Croteami loomingut järjekordselt ülistada ja kiita!

Legacy of Kain: Soul Reaver 2 Vajuta hambad sisse: vampiirimärul täies hoos
Mart Redi

Algusmenüü taustal kõlavad sõnad: „Kain keeldus ohvrist...” Juba siit algabki vampiiriseeria kolmanda peatüki ülikeerukas süþee.

Medal of Honor: Allied Assault Parem kui Return to Castle Wolfenstein?
Lauri Jürisoo

Steven Spielberg ei ole hoolimata elavast huvist mänguäri vastu seal kanda kinnitanud. Tema loodud Teise maailmasõja FPS Medal of Honor sai PlayStationil aga nii menukaks, et kolib juba teistelegi platvormidele. Allied Assault on sarjas kolmas, ent mitte lihtlabane port, vaid PC–eksklusiiv.

Rally Trophy 2001. aasta üks parimaid rallimänge
Tarmo Toomepuu

Ahh... kuumad kuuekümnendad! Ralliautodel ei olnud veel mingit spetsvarustust, käsipidurit tarvitati kurvivõtmise asemel auto parkimiseks ja kaardilugeja oskustest sõltus nii võit kui neljarattalise sõbra tervena finiðisse toomine. Neid aegu meenutab edukalt soomlaste loodud Rally Trophy.

Uudised
Lauri Jürisoo

Seekord tutvustame nii uusi asju, et paljudest ei leidu isegi avaldamiskõlbulikke pilte. Mitte et siia pilte üldse mahuks.

Sissejuhatuseks
Lauri Jürisoo

Nonii, emaarmastajad... millest ma siis täna pajatan? Räägiks, nagu alati, uuematest mängudest, mille poodijõudmine viimasel hetkel edasi lükati ning seetõttu täna arvustamisele ei tule.

Praktika
Arvutid ja opsüsteemid — ebakindluse etalon
Vidrik Võsoberg

Igaüks, kes vähegi arvutit kasutanud, teab, kui tihti on nendega igasuguseid probleeme. Kord ütleb üks asi üles, kord teine.

Riia mu arm
Jaan Vare

Käisin nädalavahetusel sõbraliku naaberriigi pealinnas Riias öö– ja muu eluga tutvumas ning see jättis järjekordselt suurlinlikuma mulje kui Tallinn ja tekitas soovi sinna kauemaks, et mitte öelda väga kauaks jääda. Enne minekut sirvisin natuke läti veebisaite, et lõunanaabrite virtuaalse eluga tutvuda ja vaadata, kuidas on tase Eestiga võrreldes.

Juhtkiri
2001 AD Suur kokkuvõte eelmisest aastast mängudes
Lauri Jürisoo

Järgnevatel külgedel teeb Maania seda, milleni varem pole rahuldavas mahus küündinud: kokkuvõte aastast mängudes. Kui igatsed meelde tuletada, mis kõrgelt lendas või kõtukese vastu maapinda ära lõi, istuta silmad paberile ja ära unusta turvavööd kinnitada. Järgmine peatus: 2003.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.