HTC teine Windowsi puudutus

(Arvutimaailm 11/09)

Touch2 on HTC kunagi väga populaarse Windowsi-telefoni HTC Touch samaväärne järeltulija, kuid ajad on vahepeal muutunud. Windowsi turuosa vähenedes on Windows Mobile 6.5 ehk Microsofti uus versioon mobiilidele küll kenam ja huvitavam, kuid seda suuresti tänu HTC-le. Teised on eest suurte sammudega ära minemas.

Välimuselt on Touch2 mugav ja sile lutsukivi, sõrmejälgi eriti vastu ei võta ning disainigi võib pidada soliidseks ja lihvituks. Mis aga kohe silma torkab, on väike ekraan. QVGA ja 2,8tolline diagonaal jäävad siiski üsna lukuauguks, aga terava pildi tõttu väga suuri probleeme ei tekigi. Kaugnägelik ei saa vaid olla.

Kus siis on see uus Windows 6.5, seda esialgu ei hoomagi. Tõsi, üks asi siiski torkab silma – peenikeste menüüde asemele on paljudes kohtades tekkinud moodsama välimusega kärjekujuliselt paigutatud ikoonidega ekraanipind. Windows 6 puhul nägid valgel taustal ikoonid välja nagu Windows 3.11, nüüd on pilt moodsam. Kui kätte võtta kontoritöö sellel pisukesel ekraanil, siis siingi on põhjust natuke rõõmustada – Mobile Windowsi koosseisus olev Mobile Office on samuti võimsamaks saanud ja sarnaneb nüüd veel rohkem Windowsi töölauale suuremas arvutis. Näiteks Excel on peaaegu nagu „päris“, saab tabeleid luua ja muuta. Microsoft pidi millegiga vastama ka Androidile, mis tõi korraliku otsingu telefoni ja nüüd on ka Windows Mobile´iga telefonides täisotsingu võimalus. Kui telefonist ei leia, saab otsingu edasi viia veebi.

Suure hilinemisega on Microsoft nüüd oma veebiteenused mobiili toonud. Neid leiab näiteks sellise ikooni nagu MyPhone´i alt. Sealtkaudu saab kogu oma telefoni sisu ja olulised andmed sünkroniseerida vastava veebiteenusega ja sealt ka lauaarvutiga, nii et info oleks alati olemas, ka siis, kui telefon kaob. My Phone´i sisselogimine käib MSNi kontoga. See tähendab, et nüüd peaks ärikasutaja eriti hoolikalt jälgima, et ta oma MSNi kasutajatunnuseid kuskile kahtlastele lehtedele ei sisestaks, sest MSNi konto hõivaja pääseb lisaks ka MyPhone´i andmetele ka ligi ja seal on üks hea omadus – hävitada andmed nii veebis kui ka kaugjuhtimise teel telefonist. Seega saab MSNi kontolt korda saata täieliku hävitustöö, kuigi see osa on muidu mõeldud näiteks kadunud või varastatud telefoni sisu kustutamiseks omaniku poolt.

Arvutiga ühendamine algab Windowsile tüüpiliselt pika tarkvarauuendusega. PCga ühendamine on Windows 6.5ga telefoni puhul endiselt ülilihtne, Activesync viib su eelmise Windows-telefoni andmed uude mobiili, sünkroniseerib arvutis oleva Outlookiga ja lisaks saab oma kontaktid-kalendrid ja pildid-muusikaa-dokumendid kõik MyPhone´i netikontole salvestada. Telefonist leiab ka tarkvara, mida muidu aktiivne kasutaja pidi ise veebist otsima ja paigaldama, näiteks Facebooki sotsiaalvõrgukeskkonna ning CoPiloti autonavigaatori (kunagi eelistas HTC eelinstallida selle asemel Tomtomi tarkvara). Opera on vaatamata Windows Mobile 6.5 juures toimunud tõsisele Internet Exploreri uuendusele ikka jäänud HTC eelistatud brauseriks ja avaneb vaikimisi automaatselt. Töölaualt leiab Remote Desktopi ikooni – jälle hea asi IT inimesele või reisivale ärikasutajale, sellega saab oma sisselülitatud Windows-arvutile üle interneti ligi. Isegi Skype on nüüd vaikimisi olemas ja Windows Mobile´i kasutajad saavad endiselt nautida VoIP kõnesid igasugustesse võrkudesse.

On näha, et HTC võitleb Touch2 puhul aktiivselt ka mõnede Windowsi vigade või ebamugavustega. Näiteks väljalülitusnuppu pikalt vajutades küsitakse väljumismenüüs muuhulgas ka seda, et äkki soovid andmesideühendust katkestada. Varem pidi selleks tõsiselt seadetes võimlema, nüüd on ühe nupu alt kulukas andmeseanss kiirelt tapetav.

Protsessori võimsust ja mälu hulka pole HTC tahtnud oma odava Touch2 juures suurendada, arvates, et sellest piisab tavakasutajale küll. Aga ei piisa – Windows Mobile tahab rohkem. Menüüdes liikudes oli aeg-ajalt selgelt aeglust märgata ja enim torkas see silma CoPiloti autonavi kasutades – linnas tihedas tänavavõrgus ei jõudnud mobiil kaardipilti liikumisel kaasa vedada ja jäi ajast maha ristmikele jõudmist näidates. Linnast väljas juba võhma jätkus. Isegi kaamera on jäetud vana 3,2 megapiksli juurde, millega enam pole suurt midagi teha teiste viie- ja enamapiksliste mobiilide kõrval. Kuid nüüd vaatame ka hinda – üllatus-üllatus, see on ligi 10 000 krooni juurest langenud pea poole odavamaks. Seega – oma hinda on telefon väärt küll.

Selle telefoni suurim pluss on HTC enda tehtud TouchFlo 3D kasutajaliides. Tänu sellele on kasutajatel väga mugav telefoni kasutada ja lisaks on menüüd hästi disainitud ja ilusad. Nii ilusad, et Touch2 kasutaja ei saagi kunagi teada, kuidas Windows Mobile 6.5 tegelikult peaks välja nägema.

KAIDO EINAMA

 

Uus Windows Mobile 6.5: kuidas leida üles uue Win Mobile´i uuendused?

Windows Mobile 6.5 väljatulekut on proovitud ära seletada. Seni on kõige tõenäolisem põhjendus, miks teda vaja, et teatada kasutajatele – ärge lahkuge veel meie juurest, oodake veel natuke, varsti tuleb täiesti uus Windows Mobile 7. Esmapilgul ei pruugigi Win Mobile 6.5 uuendusi märgata, aga toome nad siinkohal ära, et oleks lihtsam leida.

Esiteks on uuenenud „Today“ ehk koduaken. Paljud poolläbipaistvad menüüd ja seadistatavad ikoonid on suurendanud info hulka ekraanil ning ligipääs enamlevinud funktsioonidele on paranenud.

Teiseks asendas Microsoft vaid pliiatsiga tabatavad rippmenüüd „meekärje-ekraanidega“ – ikoonid asetsevad nagu meekärjed üksteise suhtes natuke nihkes.

Kolmandaks – lõpuks ometi on pea igal pool võimalik puutepliiatsiga hakkama saada, kerimine on tehtud viipega juhitavaks ja valikumenüüd piisavalt suureks, et sõrmeots tervet gruppi valikuid enda all laiaks ei litsuks.

Neljandaks – Internet Explorer sai uue hingamise ja sarnaneb nüüd lauaarvuti brauseriga. Suurendada saab suurendusribaga, javascript on toetatud, HTMLi töötlemise kiirust parandatud.

Viiendaks võib kokku võtta kõik pisimuudatused, mida oli võimalik kohendada ka oma vana telefoni juures – viipega ekraanilukustuse vabastamine nagu iPhone´is, Marketplace ehk keskkond uute programmide tõmbamiseks telefoni, MyPhone teenused üle veebi sünkroniseerimiseks jne.

 

TEHNILISED ANDMED

HTC Touch2

Hind: 5490 krooni (HTC.ee)
Protsessor: Qualcomm MSM7225, 528 MHz
Op. süsteem: Windows Mobile 6.5 Pro
Mälu: püsimälu 512 MB, muutmälu 256 MB, microSD mälukaardipesa
Ekraan: 2,8tolline puutetundlik ja asenditundlik ekraan, 480x800 pikslit, QVGA
Mobiilivõrgud: HSDPA/UMTS (2100 MHz), GSM/GPRS/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)
Ühendused: Bluetooth, WiFi b/g, USB (koos TV Out võimalusega), 3,5 mm audio väljund, GPS (CoPiloti navigaatoritarkvaraga)
Kaamera: 3,2 Mpix
Aku: 1100 mAh, ooteaeg kuni  500 t, kõneaeg kuni 440 min
Kaal: 110 g

 

PLUSSID

Odav Windows-telefoni kohta
Kena kasutajaliides (TouchFLO)

 

MIINUSED

Kohati aeglane
Väike ekraan
 

Arvutimaailma hinne: 3+

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.