Eesti e-valmisolek tõusis vaatamata majanduskriisile

Majandusajakirja Economist ja IBMi koostöös igal aastal tehtud e-valmisoleku uuringus tõusis Eesti e-valmisoleku indeks ja koht tabelis (mulluselt 28. kohalt 24. kohale), enamuse riikide e-valimisolek aga majandussurutise tõttu hoopis langes.

Edetabelit juhivad Põhja-Euroopa riigid Taani, Rootsi, Holland ja Norra. Mullune liider Ameerika Ühendriigid asub tänavuses edetabelis 5. kohal, Leedu 32. ja Läti 37. kohal.

Taani on hoidnud edetabeli esikohta ka aastatel 2004-2007, mullu asus Taani 5. kohal. Leedu on eelmise aasta 38. kohalt tõusnud tänavu 32. ning Läti säilitanud mulluse 37. koha. Eesti e-valmisoleku indeks on 10 punkti skaalal 7.28 puntki, Leedul 6.34 ning Lätil 5.97 punkti.

Enamiku 70 vaatlusaluse riigi e-indeks on langenud – tõusnud on see ainult 9 riigil, sealhulgas Eestil. “Riikide indeksite languse üheks põhjuseks on praegune majanduslik olukord, mis on külmutanud paljud avaliku ja erasektori koostöös planeeritud e-hanked ning pidurdanud erinevate e-sektori teenuste ja lahenduste väljatöötamist,” ütles IBM Eesti müügijuht Riina Roosipuu. “Tänu sellele, et Eestis on palju e-lahendusi ja e-teenuseid tänaseks välja töötatud ja ellu rakendatud, tõusis ka Eesti koht edetabelis.“

Tänavu täpsustati e-valmisoleku uuringu meetodit – lisaks e-lahenduste ja e-teenuste olemasolule mõõdetakse ka nende reaalset töölerakendamist ja kasutamist. Riikide õigusliku keskkonna arengu kriteeriumites, mis puudutavad Internetiga seotud seadusandlust, pöörati seekord tähelepanu sellele, kuivõrd valitsus võitleb küberkuritegevuse ja rämpsposti levitamise vastu ning tegeleb andmekaitse tugevdamise küsimustega. Lisaks hinnati seekord eraldi ka seda, kas ja kuidas kodanikud saavad erinevate digitaalsete kanalite kaudu osaleda poliitilises otsustamises.

„Eesti positsioon edetabelis tõusis ka tänu neile täpsustustele – oleme oma e-teenused hästi ellu rakendanud ning meie toimiv e-hääletus on eeskuju paljudele riikidele,“ lisas Riina Roosipuu.

Alates 2000. aastast on Economisti äriinfo üksus (Economist Intelligence Unit) igal aastal koostanud riikide e-valmisoleku edetabeli, kasutades meetodit, mis on välja arendatud koostöös IBMi üksusega Institute for Business Value. E-valmisoleku indeks mõõdab riigi e-äri keskkonda erinevate faktorite kaudu, mis iseloomustavad turu valmisolekut rakendada Internetipõhiseid ärivõimalusi. Järjest enam mõjutab indeksit ka see, mil viisil firmad ja eraisikud kasutavad digitaalseid tooteid-teenuseid.

Indeksi arvutamise aluseks on enam kui sada kriteeriumit, mis on grupeeritud kuude kategooriasse: sidevõrgud ja tehnoloogiline infrastruktuur, ärikeskkond, sotsiaalne ja kultuuriline keskkond, õiguslik keskkond, valitsuse poliitika ja visioon ning tehnoloogia omaksvõtt tarbijate ja ettevõtete poolt.
Uuringuraporti saab laadida alla aadressilt: www.powerhouse.ee/IBM/E-readinessrankings2009.pdf
 

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.