CES 2014: trendid, uued asjad ja kuulujuttude tõeks saamine

Eelmise aasta lõpul CES-i oodates oli veel rohkelt kuulujutte, millega tarbijaelektroonika tootjad meid algaval aastal üllatavad. 

Nüüd on see kõik möödas nagu unenägu. Millega nad siis üllatasid? Üllatasid, nagu igal aastal, uute tehnoloogiliste vidinatega, millest osasid eksponeeritakse pea igal aastal kui tulevikku muutvaid seadmeid, mis tuuakse messistendidesse, aga mitte poodidesse välja ka järgmistel aastatel. Ja siis muidugi on ka hulk uuendusi ja uusi vidinaid, mis jõuavadki tarbija kätte. Osa neist jõulise turunduskampaania saatel, osa müüvad end juba enne lettidele jõudmist.

Seekordne megatrend, mis turunduse saatel tarbijate ette paisatakse, on kantavad seadmed. Jah, neist räägiti ja neid näidati juba eelmise sajandi Comdexil, kuid nüüd on kõik see käegakatsutavam (ja kantavam) kui kunagi varem. Alates Google´i virtuaalprilldiest ja Oculus Riftist kuni igasuguste nutikellade ja spordikäevõrudeni.

Teine, pikema vinnaga trend süveneb 2014. aastal veelgi - ärikasutajatele mõeldud toodete vaikne koomaletõmbumine ning tavakasutaja seadmetega sulandumine. 

Sülearvutite puhul võib veel vaielda, et äriklass on vastupidavam ja võimsama sisuga, kuid nutitelefonide osas pole enam äriklassi järgi jäänud, kõik telefonid on kõigile. Ärikasutaja ostab võib-olla vaid kallima ja võimsama seadme, aga see pole tehtud spetsiaalselt äriks. Üks IOS või Android on kõigil sees. BYOD ehk oma arvuti/tahvli/telefoni tööle kaasvaõtmine on ka mõnes kohas juba tavaline. 

Aga nüüd siis võtame ette kuulujutud ja vaatame, mida tootjad tegelikult letti tõid.

CEA ehk Consumer Electronics Association ehk Tarbijaelektroonika Assotsiatsioon pani messile punkti ehk kustutas tuled Las Vegase ikoonilise "Welcome to Fabulous Las Vegas" sildi süütamisega päikese jõul. See üks peamisi turistiatraktsioone sai päikesetoite ja päikest nevada kõrbes jätkub. Mess oli pindalalt rekordsuur, osales 3200 firmat, külastajaid oli 150 000, neist 35 000 väljastpoolt Ameerika Ühendriike.

LG - näitaski LG G Flexi ehk kumerat OLED ekraaniga mobiili koos maailma esimese kumera mobiiliakuga. 

Kantavatest seadmetest tuli välja LG Lifeband Touch käepael, mis on nutikas liikumisandur, mida saab ühendada nii pulsimõõtjate kui ka nutitelefonidega. LG Heart Rate Earphones kõrvaklappide topeltfunktsiooniga disain pakub mugavat võimalust mõõta treeningu ajal südametööd. Käepael ja kõrvaklapid ühenduvad üksteisega juhtmevabalt. Lisaks on nutitelefonidega ühendades (toetab nii Android kui iOS’i) võimalik kasutada ka intuitiivset ja kasutajasõbralikku LG Fitness rakendust või ükskõik millist teist sarnast rakendust ( MyFitnessPal, Runkeeper, MapMyFitness, jne).

Muidugi oli CES-il ka kumeraid LG teleriekraane (sealhulgas maailma suurim - 105-tolline) ning esitleti ka uut WebOS-i platvormil nutitelekate operatsioonisüsteemi.

Asusel saigi kõrini laveerimisest Windowsi ja Androidiga tahvlite vahel ning tehti esimene hübriid: Transformer Book Duet jooksutab nii Windows 8.1 kui Android 4.2.2 platvormi. Hübriid on 13.3tollise ekraaniga ja sülearvuti klaviatuuri lisaga, nagu hübriidid ikka. Koos klaviatuuriosaga saab sellest Windowsi või Androidi süler. Ümber saab lülitada lülitist. Mälu on ekraaniosal 128 GB, klaviatuuri-süleri moodulil aga kuni 1 TBAku kestab Windowsis 5 tundi ja Androidis 6 tundi.

Monster esitles DNA WirelessPro kõrvaklappe – juhtmevabad, mürasummutusega.

Sharp näitas Aquos HD TV tootesarja, uus Aquos Q+ striimib ka üle Bluetoothi UHD kvaliteediga.

Huawei tõi eesriide tagant välja Ascend Mate2 4G nutitelefoni – samuti kumera joonega, hiiglasliku 6,1-tollise ekraaniga ja LTE Cat4 150 mbit/s kiirusega. 4050 mAh aku peaks kaks päeva kestma ja aitab laadida ka teisi seadmeid.

Tarsier pakkus vaatamiseks MoveEye 3D-prille stereokaameratega, et saaks suhelda kolmemõõtmelise pildi abil kahesuunaliselt.

Livio Radio SmartDeviceLink standardiseerib äppid autode pardaseadmete jaoks.

Garmin on hääbuval autonavide ja käsi-GPS-ide turul keskendunud kantavamatele seadmetele nagu nutikelladele ja randmevõrudele. Vivofit on universaalne aktiivsete tegevuste jälgija ja salvestaja.

Panasonic on endiselt kestvusarvutite turul liidrite hulgas ja tõi välja uue Toughpad FZ-M1 7-tollise kestvusarvuti, 4K Ultra HDTV “Life+Screen” AX800 seeria nutitelerid ning 4K Varicami – esimese 4K kvaliteediga profikaamera. Toughpad 4K tahvel sai 20-tollise LCD ekraani ja on esimene, mis pakub 4K eralduvõimet.

Intel esitles uut brändi RealSense - see on õhuke 3D-sensoriga kaamera, mida saab integreerida laua-, süle- ja tahvelarvutitesse. RealSense 3D kaamerad skaneerivad kehasid 3D-väljatrükkide jaoks ehk tegemist on nö 3D-paljundusega. Intel Smart Earbuds aga on juba kantavate seadmete klassist mitte ainult sellepärast, et neid kantakse kõrvaklappidena kõrvas, vaid need on nutikad ka: sisemine nutikus korjab kulutatud kalorite, vahemaade ja kiiruste infot ja edastab Androidiseamdele või IOS-i seadmetele. Südamerütme jälgitakse ka ja kuvatakse mobiiliekraanil. Vastavalt südamerütmile mängitakse kõrvaklappidest soovi korral sellist muusikat, mis südamerütmi üles lööks või vastupidi - rahustaks. Intel ise seda müüma ei hakka, vaid otsib partnerit.

Samsung pani välja 105-tollise kumera ekraaniga UHD TV – maailma esimese ni suure kumera UHD ekraaniga teleka, mis annab 3D efekti ka ilma 3D prillideta. 

Näidati ka uusi tahvelarvuteid Galaxy NotePRO ja TabPRO (12.2). Samsung Galaxy NotePRO ja TabPRO esindavad maailma esimest 12,2-tollist 16:10 suhtega 4-megapikslist WQXGA-laiekraani, millel on eraldusvõimeks 2560×1600 pikslit. Kasutajad saavad ligipääsu ja kontrolli kodu- ja kontoriarvutile, kui kasutavad Galaxy NotePRO või TabPRO funktsiooni Remote PC, millega saab kaugühenduse teel faile redigeerida ja salvestada.

MakerBot tegi teatavaks 3D printerite uuendatud seeria, mis sisaldab Mini, Replicatorit ja Z18 100-mikronise kihtide eraldusvõimega.

Sony pakub maailma esimest 4K videosisu kojulaenutamise võimalust Sony Pictures Entertainmentist, 4K Handicami videokaamerat, Life Logi nutikat kantavat elusalvestusseadet ja Xperia Z1 nutitelefoni 20-megapikslise kaameraga.

Sony 4K ultra-HD BRAVIA teleritesari kasvab ning selle uueks lipulaevaks on 85-tolline X95. Selles on kasutatud X-tended Dynamic Range PRO-d, mis tugineb ainulaadsele taustavalguse algoritmile, mille abil on saavutatud märksa laiem dünaamiline ereduse vahemik, nii et tippheledused on heledamad ja must on sügavam. Kõigil 2014. aasta BRAVIA 4K-teleritel on Sony enda sisseehitatud 4K 60P HEVC riistvaradekooder, mis muudab uute 4K-sisu vormide mahamängimise lihtsamaks. 

Sony esitles CES-il ka maailma kõige väiksemat ja kergemat vahetatavate objektiividega APS-C-kaamerat α 5000. See peeglita mudel ühendab endas kõrge pildikvaliteedi ning nii WiFi kui ka lähiväljaside (NFC) toe.

Sony uuele Action Cam (mudel HDR-AS100VR) seikluskaamerale on lisatud BIONZ X pildiprotsessor, uus objektiiv ja pildiandur, mis parandavad tunduvalt pildikvaliteeti ning pakuvad oluliselt suuremat kaadrikiirust aegluubis video jäädvustamiseks. Uusim mudel on pritsmekindel, mis tähendab, et selle jaoks ei ole tarvis eraldi lisavutlarit. Uue omadusena on kasutajal võimalik juhtida Live-View kaugjuhtimispuldiga kuni viit HDR-AS100V mudeli kaamerat ning filmida nende kõigiga samaaegselt, et jäädvustada tegevust korraga mitmest eri vaatepunktist.

Sony näitas ka kaht uut prototüüp-tehnoloogiat: peaandur HeadTracker kinnitatakse Sony pea külge paigaldatava ekraani HMZ-T3W tagaküljele ning see tajub kandja pea liigutusi ja muudab vaatenurka vasakult paremale ja ülevalt alla. HeadTrackeri abil saab kasutaja vaadata seikluskaameraga ActionCam jäädvustatud pilti, nähes videost erinevaid vaatenurki vaid lihtsa peapöördega. Teine CES-il tutvustatud Sony uus prototüüp on tenniseandur. See andur kinnitatakse tennisereketi külge, võimaldamaks jäädvustada ja analüüsida kasutaja tenniselööke ja seonduvat teavet, nagu pöördekiirus, palli pöördus ja löögi kiirus, et seda saaks hiljem nutitelefonis üle vaadata.

Sphero 2b on mitmesuguste robotite ja droonide seas esitlemas lihtsat silindrit, mis kahele rattale toetudes on võimalik liikuma panna ja seda mobiilist juhtida. Lihtsal tünnil on kaasas kaamera. 

Parrot Jumping Sumo on eelmisele sarnane, aga suuremate ratastega isend. Lisaks veeremisele oskab ka hüpata. Samuti esitles Parrot MiniDrone´i - maa-õhk tüüpi drooni, millel lisaks propelleritele ka suured rattad maas liikumiseks-hüppamiseks.

PowerUp 3.0 otsis Kickstratreist stardiraha ja nüüd on nende paberlennuk tuule tiibadesse saanud. iOS-seadmega juhitav PowerUp 3.0 mootori ja tüüriga varustatud paberlennuk töötab üle Bluetoothi ja väga kaugele endast ei saa seda lennumasinat lasta lennata.

Ja muidugi oli CES-il ka palju muud. Lisa vaata www.cesweb.org lehelt.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.