Suur küsimus: kas võtta äriklassi sülearvuti Inteli või AMD protsessoriga?

Kui veel mõni aasta tagasi kippus sülearvuti valijatel meeles mõlkuma pigem küsimus, kas võtta Intel Core i3, i5 või i7, siis nüüd on protsessorivalik keerulisemaks läinud. Intel pole äriklassi sülearvutite ainuke mõistlik valik, vaid AMD on sinna kõrvale väga jõuliselt koha kätte võidelnud ning vahest isegi Intelist kui suurest ja tuntud tegijast mööda läinud. Proovime korraks kaalukausile panna mõlema tootja eelised ja puudused.

Enne, kui üht või teist protsessoritootjat eelistama hakata, võib aga kohe etteruttavalt ära öelda, et ükskõik kumba valid, saad kiire ja võimeka äriklassi sülearvuti niikuinii. Küsimus on pigem detailides. Ja need detailid on järgmised.

Hind

Intel on väga tuntud bränd, teda teatakse juba PC-de ajastu algusest. Seega ostetakse Intelit rohkem ka bränditeadlikkuse tõttu - kasutajad, kes ei pea kaevuma igapäevaselt sülearvutite tehnilistesse näitajatesse, valivad juba tuttavat brändi nähes selle mudeli. Seega sisaldub Inteli toodangus ka positiivse brändi lisatasu, mis on igas valdkonnas nii. Teada-tuntud kaubamärk ei pea odavama hinnaga end nui neljaks tõestama.

AMD on tuntud just odavama alternatiivina, mis peab sülearvutite protsessorite puhul ka enamasti paika, kuigi vahe Inteliga on hinnas hakanud tasapisi vähenema. Tippklassi protsessorite puhul aga võib leida AMD tippmudeleid, mis hinnas Intelit isegi löövad. Kuid need kiibid käivad enamasti võimsate tööjaamade ja mänguriarvutite sisse. Äriklassi sülearvutite puhul võid aga saada jõudluselt Intelile sarnase, kuid hinnalt 10-20% odavama AMD protsessoriga äriklassi sülearvuti.

Kiirus

Kui kasutad kontoriarvutis Microsofti kontoriprogramme, veebi ja meiliklienti, siis pole väga vahet, mis protsessor masinas asub, sest kõik saavad nende lihtsate ülesannetega hakkama. Kui aga kasutad äriklassi sülearvuti võimsust ka mängimiseks või pead tihti paljude osalejatega videokoosolekuid, võib kiirem protsessor kasuks tulla. Rääkimata sellest, kui tööks on video- ja graafikatöötlus või mõne projekteerimisprogrammi kasutamine.

Intel 11th gen

Intel

Uusimad Inteli 11. põlvkonna Core protsessorid tunneb lihtsasti ära nende nime järgi: Intel Core i7-1185G7 nimes 11 ongi seesama 11. põlvkond ja tähe G taga asuv number näitab, kui kiire graafikaga on konkreetne mudel. i7, nagu ikka, on Core protsessoripõlvkonna üks kiireim, 7. seeria (mänguriarvutitele on veel ka i9).

Inteli protsessorite üheks suurimaks plussiks on endiselt jäänud "toores" kiirus ehk taktsagedus kuni 5 GHz. Väga tugevaks loetakse ka Inteli kiipide tehisintellekti võimekust, mis suudab ülikiirelt tegeleda selliste ülesannetega nagu piltide sorteerimine, otsing andmebaasidest ja fototöötlus. Samuti on (seni) Inteli protsessorite mitmesuguste lisavõimaluste ärakasutamiseks loodud rohkem tarkvara, mis oskavad muuhulgas ka seda tehisintellekti kasutada.

Veel loetakse Inteli eeliseks küllaltki võimsat integreeritud graafikat, mis tavakasutaja jaoks on täiesti piisav, et igapäevaselt hakkama saada. Kui otsid sülearvutit, millega tööd teha ja samas ka mõned mängud mängitud saaks, siis Inteli integreeritud Iris Xe graafika on selline sobiv kõik-ühes valik ning ühtlasi aitab hinnas kokku hoida, kuna eraldi graafikaga sülearvutid on kallimad.

AMD Ryzen

AMD

AMD protsessori nime järgi tunneb ära, mis põlvkonnaga on tegemist ja ka seeria tähistused on veidi sarnased juba varasemast tuttavale Intelile. Näiteks AMD Ryzen 7 5800U nimes 7 tähendab protsessoriseeriat (analoogne Inteli Core i tähistusega siis 5000, 7000 ja 9000), neljakohaline number aga tähistab põlvkonda. 5xxx on seega viies Ryzeni põlvkond.

AMD üheks suurimaks eeliseks kiiruses on parem tuumade võimekus paralleelarvutustes. Kõik need operatsioonid, mida saab teha paralleelarvutusega ehk mitu tuuma asuvad samaaegselt arvutama, on AMD puhul palju kiiremad. Sellisteks töödeks on näiteks videote ümberkodeerimine, väga paljude brauseriakende korraga kasutamine jne. Samuti on graafikavõimekus AMD puhul väga hea.

Energiasäästlikkus on AMD plussiks

AMD uusimaid protsessoreid peetakse energiasäästlikumateks, kuna üheks põhjuseks on kasutav uus 7 nm kiibitehnoloogia. Seega kui vajad tööks kauem kestva akuga isendit, on AMD hea valik. Jahutus on samuti AMD-l lahendatud üsna energiasäästlikult ja lubab mahutada riistvara õhema korpuse sisse.

Äriklassi turvalisus on samuti oluline

Nii Intelil kui AMD-l on riistvaraline tugi andmete krüpteerimisele ja mitmeid turvalahendusi juba sisse ehitatud.

Intelil on riistvaraliseks ärikasutaja turvalahenduseks Inteli vPro platvormi lahenduste hulka kuuluv Hardware Shield. 

AMD lisas ühe trumbi oma portfelli hiljuti koostööst Microsoftiga äriklassi turvalahenduste loomisel. AMD Memory Guard krüpteerib käigupealt ka süsteemimälu. Juhul, kui sülearvuti varastatakse, pole sealt võimalik sisu kätte saada.

 

Osta äriklassi sülearvuti NB.ee-st maaletooja hinnaga!

Äriklassi sülearvutite rubriiki toetab HP.

NB.ee on HP ametlik partner.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.