VIDEO: isejuhtiv auto pole mingi ulme - esimesi katsetati juba 1971. aastal

Esmaspäeval avas Michigani Ülikool M linna, mis on 32 aakril laiuv tehismetropol isesõitvate autode katsetamiseks koos kõige linna juurde kuuluvaga.

Kuid tegelikult pole ulmelisena tunduvad isejuhtivad autod midagi uut. Neid katsetati juba 1971. aastal. Allolevast videost on näha, kuidas isesõitev auto jälgib teemärgistust ja vabastab juhi linnadevahelisel maanteel rooli hoidmast. Rool tõmbleb küll kahtlaselt, kuid hoiab brittide loodud täiustatud auto teel.

Sellel 44 aastat vanal ideel oli aga üks oluline puudus: maanteed tuli isejuhtiva auto jaoks täiendada ja kleepida teele metallist märgised. Auto esiosas oli andur, mis registreeris metalliribade olemasolu ja hoidis auto nende kohal.

Tänapäeva isejuhtivad autod enam midagi spetsiaalset ei vaja, vaid orienteeruvad ümbritsevas keskkonnas, kasutades tohutut hulka algoritme, mida jooksutab serveri võimsusega pardaarvuti. Põhimõtteliselt on isesõitvad autod valmis tavaliiklusse sukelduma, aga kuna tegemist on väga vastutusrikka ülesandega, mis masinatele usaldatakse, jätkuvad veel katsed ilmselt mõne aasta, enne kui poest saab tänavaliikluseks juhita auto osta.

70ndate alguses usuti aga kindlalt: 2000. aastal võib juba inimene rahus tagaistmel istuda ja rooli enam asja pole - autod saavad sõitmisega ise hakkama. Praegu tundub, et sellega läheb siiski peaaegu paarkümmend aastat kauem, kui ennustati.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.