fbpx Soomlaste Jolla siiski jätkab, ehkki oht kaduda oli suur | AM.ee

Soomlaste Jolla siiski jätkab, ehkki oht kaduda oli suur

Elisa e-poes on praegu Jolla telefoni soodus lõpumüük 100 euroga, kuid telefonitootja ise oli veel mõned päevad tagasi huku äärel. Investor lahkus, tahvel just välja tulemas ja uute investorite leidmine oli enam kui raske. Kuid nüüd on olukord muutunud. Kas Soome telefon saab uuesti jalad alla?

Soomlaste Jolla tõusis kui fööniks Nokia tuhast. Kui Nokia mobiilitootmine Microsofti poolt ära osteti, vallandus tööjõu- ja idufirmandusturule tohutu hulk Soome helgeid päid, tehnoloogiainsenere, turundajaid ja ettevõtjaid. Üks punt teist otsustas 2011. aastal eralduda ja luua oma platvormi Sailfish, mis on Nokia arendatud operatsioonisüsteemi MeeGo edasiarenduseks. MeeGo-t kasutati Nokia N9 mobiilis, kuid Nokial polnud enam jõudu mobiiliplatvormide tihedas konkurentsis, kus määras äpp´ide hulk, kaasa joosta. Jolla telefon aga üritas jalga ukse vahele saada, toetades ka Androidi äpp´e. Paraku, nagu AM-gi veendus Jolla telefoni testis, ei jookse need siiski Sailfishis piisavalt sujuvalt ja ka müüginumbrid polnud omaette platvormiga telefonil eriti esinduslikud. Seda ka vaatamata Hiinasse loodud arendustiimile ja turundusele sealsetel hiiglaslikel turgudel.

Augustis Helsingis esitletud Jolla tahvel oleks aasta lõpuks pidanud väljas olema, kuid nagu kirjutas firma tegevjuht Antti Saarnio 24. novembril kurvalt just pärast Soome idufirmanduse tippüritust Slush, jäi ettevõte pärast oma ettekannet seal järgmisel päeval ilma suurinvestorist, kes otsustas tahvliprojekti 10 miljonit eurot mitte matta.

Tulevik oli tume, vägagi tume, kuid 18. detsembril tegi Saarnio uue, rõõmsama postituse. Jolla on tagasi, raha saadud ja arendus läheb edasi. Kuhu need miljonid siis kuluvad, mida ka rahvas annetas? Saarnio enda sõnul enamus kulub siiski Sailfishi tarkvara arendusele, mis on Jolla kroonijuveel. Riistvara pole selle kõrval eriti suur probleem. Sihtturgudeks valiti peamiselt Venemaa ja India, kus on lootust uue platvormiga turgu võita, sest väga palju on kasutajaid, kes alles sukelduvad nutitelefonide maailma.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.