fbpx Ka Microsoft tahab Internetti üle maailma levitada analoog-TV hüljatud sagedustel | AM.ee

Ka Microsoft tahab Internetti üle maailma levitada analoog-TV hüljatud sagedustel

Kui Google tegeleb mitmete kogu maailma katvate projektidega õhupallidest kiirete fiibervõrkudeni, pole ka teine tehnoloogiagigant Microsoft käed rüpes istunud ja soovib samuti viia kasvõi aeglase Internetii suurte, kuid seni veel vaeste rahvamassideni, kes ei jaksa 3G-de ja 4G-de eest maksta.

Microsoft on astumas esimesi samme paljudes kohtades maailmas analoog-TV sagedusalal, kus saaks pakkuda suure levialaga traadita internetti. Tõsi, vastuvõtuseadmed vajavad siis ka suuremaid antenne ja võib-olla on peale kogu planeedi internetiseerimist meil jälle vaja teleskoopantenniga mobiile.

Microsofti tegevjuht Satya Nadella rääkis hiljuti Indias plaanist pakkuda Internetti nendelsamadel vabadel või vabanenud sagedustel 500 000 India külale, USA-s aga tehakse koostööd Ameerika firmaga Adaptrum ja Taiwani kiibitootja MediaTekiga, et jõuda "viimase miili" ühendusega odavalt kauge lõppkasutajani. Põhiline sihtrühm Ameerikas on kohalike koolide õpilased, et nad saaksid ka kodust Internetti, kui see muul moel võimalik pole või läheb liiga kalliks.

Samas on Microsofti plaan toetada üliodava ja suure levialaga WiFi arendamist vabadel sagedusaladel harja punaseks ajanud telekomioperaatoritel. Neil on tekkinud küsimus, miks saab Microsofti plaanitav võrk kasutada vabalt sagedusalasid, samal ajal kui telekomid ise on suure raha eest oksjonilt omale 3G- ja 4G-sagedusalade litsentsid ostnud. Ostku ka Microsoft, nõuavad nad.

Endise analoogtelevisiooni vabad sagedusalad ehk nn "valged alad" kunagiste litsentseeritud analoogtelekanalite vahel jäävad 450-790 MHz vahemikku, mis on tunduvalt madalam sagedus, kui teistel levinud mobiilivõrkudel.

Madalamatel sagedustel levib signaal kaugemale, samas on võimalik edastada vähem andmeid ehk andmesidekiirus on aeglasem. Paljudel juhtudel aga piisab ka aeglasemast ühendusest, kui on valida selle või üldse ühenduse puudumise vahel. Kommerts-mobiilioperaatoritel pole olnud nii suurt huvi kiire andmesidetehnoloogiaga hõredaid maa-alasid katta niikuinii. Microsoft toetab omakorda rahaliselt neid tehnoloogiaettevõtteid, kes loovad sellise odava ja hästi leviva WiFi maapiirkondades.

Eestis lõpetati analoog-TV signaali edastamine õhus 2010. aasta 1. juulist. 2011. aastal aga kuulutati välja konkurss 470–790 MHz sagedusvahemiku kasutaja leidmiseks ja konkursi võitis Starman, saades õiguse edastada selles vahemikus digi-TV programme. Läks veel paar aastat ja 790-862 MHz sagedusalas alustasid Eesti mobiilsideoperaatorid 800 MHz LTE mobiilse Interneti edastamist.

Seega Microsofti plaan siin enam ei õnnestuks, küll aga saaks odavat Internetti levitada Indias ja USA maapiirkondades ning ehk ka mõnes muus Euroopa riigis.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.