Kas plusskraadid juba paistavad? Kohad, kust ilma vaadata

Ilm on kõige põletavam teema, millega praegu enamus vestlusi algab. Et targem näida, on hea ette teada, mis meid ees ootab. Siin on mõned ilmaportaalid, millest AM-i toimetaja ilma vaatab, et aidata planeerida Looduse Omnibussi nädalavahetuse retki.

Ilmateenistus.ee

EIT ehk Eesti Ilmateenistus teab kõige paremini, mis meil siin kohapeal toimub. Kuigi nende veebist ei leia nii põhjalikke pikemaajalisi prognoose kui mujal, on paariks päevaks ette aga sealt hea vaadata küll. Lähimaks kaheks päevaks saab tunnikaupa ilmagraafiku kätte asukohapõhiselt, teinekord on hea vaadata ka mudelprognoose, näiteks HIRLAM-i oma.

Põhja-eestlaste jaoks harivaks kujuneb pilgu heitmine lumekaardile - ei ole nii, et kogu Eesti on lumme uppunud. Lõuna pool saab takistamatult veel ka metsa all matkata.

Ilm.ee - kommentaarid ja uudised

Parim koht kodumaiste ilmauudiste lugemiseks ja asjatundjate kommentaarideks on Ilm.ee. Sealt näeb ka erinevate ilmaportaalide ennustuste paikapidamist - vaata graafikult minevikust ja tulevikust, kes siis kõige täpsemalt on ennustanud.

Yr.no - parim pilk kaugemasse tulevikku

Norrakate ilmaportaal YR.no on legendarne - sealt hakkasid ka teised üle võtma ülevaatlikke meteogramme. Meteogramm annab igaks tunniks ilmaennustuse paariks päevaks, kuid pikaajaline prognoos on tehtud üheksaks päevaks. Mida kaugemale tulevikku, seda ebatäpsemaks muidugi läheb, aga ilma suuna saab ikka tavaliselt enam-vähem teada.

Windguru

Tuule mudelprognoosidele spetsialiseerunud Tšehhi ilmaportaal on oluline neile, kes tahavad merele minna või kes muretsevad, kas peaks batuudi enne suruemat tormi tagaaiast kokku panema. Samuti asukohapõhised prognoosid arvutatakse välja peaaegu suvalises kohas - kui ilmajaama sealkandis pole, tehakse prognoosid ümberkaudsete jaamade tulemuste keskmiste põhjal.

See koht on hea ka sademete hulga ja pilvisuse teadasaamiseks - pilvekihtide olemasolu näidatakse eraldi ja juures on ka ülemise, keskmise ja alumise pilvkatte paksus. Hea on see, et rohkem kui terveks nädalaks ehk üheksaks päevaks saab iga tunni tagant muutuva näidu prognoosi, kuid pikemaks ajaks ette ei maksa neid näite muidugi väga usaldada.

Jääkaart rootslastelt

Rootsi jääkaardil märgitakse ära ka Eesti ranniku jääolud igal hommikul. Kaardil on kas värviliselt või mustvalgelt erinevat tüüpi jää, ligikaudne paksus ka. Laevadele on oluline veel ka Balticice, aga rannas jalutaja jaoks on Rootsi jääkaart ülevaatlikum.

NASA Rapid Response - ilusa ilmaga vaade kosmosest

Kui päike paistab ja pilvi pole, saab iga päev pealelõunal NASA-lt peaaegu otsepildi kosmosest. Rapid Response satelliit katab planeedi enamuse asustatud alasid ja pilt väljastatakse veebi mõni tund hiljem. Talvel on näha, kus on rannikuäärne jääs ja millised on olud suurtel siseveekogudel.

Veel ilusam vaade - Earth.nullschool.net

Tõeline graafiline ime on Nullschooli maakaart temperatuuri- ja tuulekihiga. Seda graafikat jääbki lummatult imetlema. Ühtlasi on Nullschooli kaart õpetlik - pikapeale hakkab taipama, mismoodi need madalrõhkkonnad liiguvad ja kuidas roheline ehk plusskraadides õhumass meile tasapisi läheneb, põrkudes vastu Lääne-Siberi hiiglaslikku külma õhulaama.

Kasutame veebilehel nn Cookie´sid, et toetada tehnilisi funktsioone ja pakkuda sellega paremat kasutajakogemust.

Kasutame ka andmeanalüütikat ja reklaamiteenuseid. Klõpsa nupul Rohkem teavet, kui tahad lähemalt teada.